Güncel
Giriş Tarihi : 09-09-2021 17:07   Güncelleme : 09-09-2021 17:07

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MOBİNG UYGULANIYOR

SAKARYA ŞUBE BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MOBİNG UYGULANIYOR

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

 • COVİT19 PANDEMİSİ İLE MÜCADELEDE KESİNTİSİZ 24 SAAT HİZMET VEREN HASTANELERİMİZİN HER ALANINDA VAR OLAN KIYMETLİ GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZ,

 

 • KARŞILAMA VE YÖNLENDİRME, KAYIT KABUL, EVRAK TAKİP, VERİ KAYIT HİZMETLERİNDE ÇALIŞAN SEVGİLİ İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ

 

 • COVİT19 VİRÜSÜ BAŞTA OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ MİKROBA, VİRÜSE KARŞI HİJYENİ SAĞLAMAK İÇİN MÜCADELE EDEN FEDAKAR TEMİZLİK GÖREVLİLERİMİZ

 

 • HASTANE BİNALARIMIZI, HER TÜRLÜ OLUMSUZ ŞARTTAN YAŞANABİLİR ORTAMA DÖNÜŞTÜREN KIYMETLİ TEKNİK SERVİS ÇALIŞANLARIMIZ

 

 • KIYMETLİ SAKARYALILAR

Hepimizin yakından bildiği üzere Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Sayın Mahmut ARSLAN ve Öz Sağlık-İş Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’in azim, gayret ve mücadeleleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın kararlılığı ile Aralık 2017’de başlayan ve 696 Sayılı Kanun Hükmünde kararname gereği taşerondan kadroya geçen işçilerimizin mücadelesi Nisan  2018’de başarı ile sonuçlanmış ve işçi arkadaşlarımız taşerondan kadroya  geçmişlerdir. Süreçte olumlu düşünce ve katkısı olan herkese teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Basında yer alan haberleri titizlikle takip etmekteyiz. İşçi kardeşlerimizle yaptığımız görüşmelerde Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde sistematik bir baskının söz konusu olduğuna bizlerde şahit olduk.

Öz Sağlık-iş Sendikası Sakarya Şubesi olarak bugün burada HAKSIZLIKLARA VE MOBİNGE DUR! DİYORUZ.

 

 

Şikayetini dile getiren, yazılı olarak idareye sunan çalışanlarımız;

 • Şikâyet ettikleri için azarlanmakta
 • Dilekçesi dikkate alınmamakta,
 • İş yükü arttırılmakta,
 • Haklarını arayan çalışanlarımız kampüs içi ve kampüsler arası sürgüne maruz bırakılmaktadır.

 

İşin en vahimi;

Bir taraftan canları pahasına pandemi  ile mücadele eden  işçi kardeşlerimizin zorunlu talepleri göz  ardı  edilmekte, evine yakınlığı sebebiyle kampüs değişikliği talep eden  çalışanlarımızın bu talepleri görmezden gelinmekte,  1.5 yaşında çocuğu olan bir  anne ise “ya 15 km uzaklıktaki merkez kampüs acilde çalışırsın, ya da nöbetli klinikte çalışırsın” şeklinde zorunlu iki tercih arasında bırakılmaktadır.

Bize gelen diğer bilgilerde de;

 • Yıllık izinlerle ilgili çalışanlar arasında ayrım yapıldığı
 • Çalışanların sürekli olarak fotoğraflanıp baskı altına alındığı
 • Bir kısım personelin dilediği zaman izin kullanmasına  fırsat verilirken, bazı personele yasal hakkı  olan yıllık iznin dahi verilmediği
 • Kasıtlı  olarak kış  aylarına denk getirilerek yıldırma  politikası  izlendiği yönünde  iddialar da yer almaktadır.

Kurum, çalışanların özlük haklarını kullandırmamak ya da keyfi kullandırmak  suretiyle imzalanmış olan mevcut toplu sözleşme  hükümlerine de aykırı davranmaktadır.

 Mobbinge  uğradığını düşünen personel için prosedür  işletmesi gerekirken, yetkililerin bunun tam aksine şikayette bulunan çalışanı cezalandırma gayretlerine girdiğini, hastane ortamında olmazsa olmaz olan iş elbiselerini de personele tedarik edemediklerini,görev tanımı dışındaki işleri de çalışma arkadaşlarımıza yaptırdıklarına şahit olmaktayız.

Pandeminin zorlu şartlarında dahi bu denli baskı ve mobbinge maruz kalan işçilerimizin kurumda yaşadığı bu olumsuzluklar, çalışma barışını bozmakta, iş verimini azaltmakta ve psikolojik sorunlar meydana getirmektedir. İşçi arkadaşlarımızın çoğu bu durum karşısında psikolojik yardım almak için arayışlara başlamışlardır.

Sağlık ve Sosyal hizmet çalışanlarına karşı Sakarya Eğitim Araştırma  Hastanesi’nde yaşanan bu  çağdışı,  insan onuruna yakışmayan  uygulamaları reddediyor, psikolojik baskı  ve yıldırma politikaları  ile kendinden iş beklenen  işçilerimizin hak arayışlarının başka müdahalelerle baskılanmasını kınıyoruz.

Sağlık ve  Sosyal Hizmet Emekçilerinin yetkili sendikası  olan  Öz  Sağlık İş Sendikası  olarak bu duruma “DUR” diyor, idarecileri kanunlara ve  toplu  iş sözleşmesine uygun davranmaya  çağırıyoruz.

İdare işyerinde huzuru sağlamalıdır

İdare işyerinde çalışma barışını sağlamalıdır.

İdare çalışanlarının verimliliği ve huzuru  için pozitif ve insancıl yaklaşımlar sergilemelidir.

Ayrımcılık, baskı ve mobbingin devamı halinde Sendika olarak hukuki süreci başlatacağımızdan kimsenin şüphesi  olmasın.

Saygılarımızla…                                                                        

     Ahmet Kamil BİLGİN

Öz Sağlık-İş Sendikası

Sakarya Şube Başkanı