Güncel
Giriş Tarihi : 04-09-2021 15:46   Güncelleme : 09-09-2021 12:32

HENDEK SİYASETİ FLU!!!

Meclisin tatil olmasını fırsat belleyen siyasetçiler sahada seçmenle buluşmaya devam ediyorlar. Cumhur İttifakı, seçim barajının % 7’ye indirilmesinde, Cumhurbaşkanı adayının kimliği konusunda mutabık kaldıklarını açıklarlarken CHP’deki kararsızlık, son olarak Meral Akşener’in erken seçim tarihini açıklasınlar Cumhurbaşkanı adayımızı öğrenirler çıkışı dikkat çekti.

HENDEK SİYASETİ  FLU!!!

BELEDİYELER MERCEK ALTINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı Belediyeleri hizmet açısından mercek altına alınması yönünde talimat vermesi, Cumhur İttifakının salonlardan sahaya çıkmalarını yorumlayan vatandaşların öngörüsü 2022 Kasım ayında erken seçim olacağı yönünde.

BAKMAYIN MECLİSTE KARARLARIN OY BİRLİĞİ İLE ÇIKTIĞINA

İlçemizdeki siyasete bakacak olursak Cumhur İttifakının büyük ortağı AKP, mevcut Belediye çalışmalarından hoşnut değil. Su yüzüne yansımamış gibi görünüyor olsa da büyük hesapların yapıldığı bir gerçek. Diğer yandan her siyasi partinin, her siyasetçinin farklı hesaplar içerisinde olduğunu görüyoruz, nasıl mı?

ADAYLIK YARIŞINDA KİMLERİN ELİ KUVVETLİ

Şimdilik ismi öne çıkanları sayacak olursak, AK Parti Hendek İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal, AK Parti Sakarya İl Başkan Yardımcısı ve Hendek eski belediye başkanı İrfan Püsküllü, 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakından Hendek Belediye Başkan adayı olup kaybeden Ali Kemal Sofu, doğal olarak bu süreçde halkı tanıyarak, yaşananlar karşısında halkın ne yönde tepkiler verdiğini anlayan Sofu'nun ilçe siyaseti ile ilgili olarak büyük tecrübe kazandığını yok sayamayacağımız gibi bundan sonraki atacağı adımlarda bu tecrübeden yola çıkarak kendisine yol haritası belirlemesi kendisine artı yazacaktır. Türkiye’de  nüfusuna oranla partisine en çok üye yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldığı ödül ile hafızalara kazınan, son yaşananlardan sonra  kendisini bir nebze siyasetten soyutlayıp kendisini toprağa veren kurucu ilçe başkanı Şenay Sakal… Hepsinin hedefinde 2024 yılında yapılması muhtemel Hendek Belediye Başkanlığı  seçimleri… Kendi aralarında ciğer sarması görünseler de aslında işin boyutu çok farklı.  Tabi  Cumhur İttifakından aday olmayı hesap edenler arasında Ali İnci’yi  ve Turgut Babaoğlu’nu da  unutmamak gerek…

MUHALEFET DARMAN DUMAN, ROTA RÜZGARA GÖRE BELİRLENİYOR

İlçemizdeki ana muhalefet partisi CHP’de ilçe başkanı Nihat Bayraktar’ın adı geçiyor. İYİ Partide sessizlik hakim. Türk siyaset sahnesine yeni çıkan partilerden  Gelecek partisi  ilk günkü görüntüsünden oldukça uzak. İlçe teşkilatı darmadağın, rüzgara göre yön alma telaşındalar. Deva partisinde ilçe başkanı istifası ile boşalan ilçe başkanlığı doldurulamadı. Yeniden Refah ve Saadet partisi yine eskisi gibiler…

Gelelim Cumhur İttifakının başkan adayı olması muhtemel isimlere.

Ali Kemal Sofu: Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan ve üst düzeyde eli kuvvetli olan Sakarya milletvekili Ali İhsan Yavuz olduğu müddetçe her zaman şansı var.

İrfan Püsküllü: Sakarya İl Başkan yardımcısı olması hasebi ile çevresinin genişlemesi, sorumluluğunun artması , parti içerisindeki özgül ağırlığı da o oranda arttı. Kısa dönem ( 4 yıl) Hendek Belediye Başkanlığı yaptı.  Kendisine: “senden hoşnutuz, Ankara’ya mekik dokuma, rahat ol!” gibisinden dağıtılan mavi boncuğun sadece bir aldatmacadan öteye gitmediğini anlasa da atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Geldiğimiz bu noktada ilçe genelinde kalabalık bir taraftarı olduğu muhakkak.

Şenay Sakal:  İlçe başkanlığı yaptığı dönemde adeta ilçe başkanlığından öte yarım belediye başkanlığı yaptı dersek abartmış olmayız. Ancak birlikte siyasete atıldığı Ali İnci tarafından aforoz edilmesi ile saf dışı bırakılmasını sinesine çekti.  Unutulmamalı ki siyasetçinin emeklisi olmaz. O nedenle onu da bu yarışta yok sayamayız.

Turgut Babaoğlu:  2019 yerel seçimlerinde bir tarafta Cumhur İttifakı diğer tarafta Millet İttifakı olmasına karşın girdiği seçimi kazanarak büyük sükse yakalayan, “MHP’den dışlandım.  Adayı Ankara belirler ancak belediye başkanını Hendek halkı belirler” ” diyerek bağımsız aday olarak kazanmasının ardından geçen 7 aylık süreç sonrasında  MHP’ye katılan Babaoğlu taraftarlarına göre ( Babaoğlu üç dönem daha Hendek Belediye Başkanı) tarzında söylemlerde bulunuyorlar. Umut fakirin ekmeği misali bekleyelim görelim.

Hasan Serdar Baykal: Halen Hendek AK Parti İlçe Başkanlığı görevini yürüten Baykal’ın kendi kabuğunu kıramadığı, kongreyi de Ali İnci’nin desteklemesi sayesinde kazandığının, kendi yaptığı delegelerden 100’ün üstünde fire vermesinin konuşulduğu bu ortamda şimdiye kadar akıllara kazınan bir başarıya , icraata imza atamamış olması, su konusunda yaptığı açıklamasında sabotajı işaret etmesi, sonrasındaki gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi vermemesi, verememesi, parti içerisinde kendi hakimiyetini kuramadığı yönündeki algı herkesin dilinde. Öyleki kendisini ilçe başkanlığı koltuğuna oturttuğu iddia edilen Baykal’ın Ali İnci’nin gölgesinde siyaset yapıyor imajı kendisi adına bir handikap olarak görülüyor. Bunu kırar, kıramaz zaman gösterecektir.

Ali İnci:  Farklı siyaset anlayışı ve stratejisi ile her zaman ön safta kendisine yer bulan İnci gibi  ağzı laf yapan, siyaset akademisi mezunu, cevval siyasetçilere  Cumhur İttifakının bu konjöktürde büyük ihtiyaç duyacağı muhakkak. Hele bir de mevcut belediyenin başarısızlıkları karşısında halkın büyük bir çoğunluğunun: “ ben kendisine hiç oy vermedim amma Turgut başkan İnci’yi aratır hale getirdi” şeklindeki söylemlerin ilçe bazında artık ayyuka çıkması yabana atılamaz. . Başarısızlığa asla tahammülü olmayan yapısı ile ülke genelinde tanınan, Sakarya genelinde sevilen, sayılan, takdir edilen bir belediye başkanı olarak hala arkasında büyük taraftarının bulunuyor olması, son yüklendiği görev sebebi ile  elini  daha da güçlendirdiği bir gerçek.

CHP’de  Nihat Bayraktar: Yapılan kongre ile ilçe başkanlığına seçilen Nihat Bayraktar’ın yerel idareye  basın üzerinden yüklendiği dönemlerde halk içerisinde yıldızı parlarken  ilerleyen süreçde başkan yardımcısı tarafından  basın üzerinden kamuoyuna yaptıkları açıklamalardan ötürü  adete özür dilercesine, geri adım atarak; “ başkanın sizinle basın üzerinden siyaset yapmaktan memnun değiliz” babındaki mecliste yaptığı konuşma,  geçmiş dönem belediye başkanlıklarına oldukça hırslı ve azimli çalışmalarına rağmen son virajda seçmenine istenilen güveni verememiş olmalarından kaynaklı olarak CHP seçmeninin kendi adayına değil farklı parti adayına destek vermesi  hala hafızalardan silinmiş değil.Günümüzde her ne kadar ilçemiz bazında ana muhalefet partisi olarak görülüyor olsa da İYİ partinin ayak seslerinin her geçen gün yükseliyor olması, sosyal medyada partisinin reklamından çok kendi adı üzerinden paylaşımlar yapması, ne il başkanının, ne milletvekilinin ne de genel başkanının söylemlerini propaganda amaçlı paylaşmaması gözlerden kaçmıyor. Bütün bu yaşananlar CHP’nin  tek başına söz sahibi olmasının önündeki büyük engel.  

İYİ Parti Fatih Bayındır:  Ağzı laf yapan, siyasette özgül ağırlığı olan bir siyasi liderleri , ilçemizden bir milletvekilinin olmasına ve vekilinden her türlü desteğin gelmesine rağmen  İYİ Parti ilçe teşkilatının toplum katında bir ağırlığının olmadığı, varlığının yokluğunun soru işareti taşıdığı günümüzde hala siyasette adınan bahsettirememesi ve seçmene umut olamaması, seçimlere daha zaman var konuşmak için daha erken şeklindeki tavrı  onun bir handikabı olarak ortada duruyor.

ÜÇÜNCÜ BİR İTTİFAK KURULUR MU?

Bugünkü atmosferde realiteye baktığımızda iki ittifak var. İlerleyen süreçte bir üçüncü ittifak kurulur kurulmaz onu zaman gösterecektir. Biz mevcuda göre yorumlayacak olursak, bir yanda Cumhur İttifakı diğer yanda Millet İttifakı… Bu durumda aday belirlenmesi ittifaklar istikametinde şekillenecek gibi görünüyor.

Gelelim işin bam teline… BELEDİYE BAŞKANINI BELİRLEYECEK OLAN KRİTER GENEL SEÇİM SONUÇLARI OLACAK... 

Önümüzde ister zamanında ister zamanından önce;  yapılacak olan Genel Seçimler, ülkenin siyasi talihini belirleyeceği gibi ilçemizde de Hendek Belediye Başkanını belirleyecek, tayin edecek olan en güçlü krater olarak karşımızda duruyor.

Kısacası köprünün altından genel seçimlerde akacak su ilçemizin kaderini tayin edecek…