Güncel
Giriş Tarihi : 30-08-2021 12:02   Güncelleme : 01-09-2021 12:18

2 YILDIR AKLINIZ NEREDE? ÇALIŞMA YAPMAK ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?

İki yıldır devam eden Pandemi salgınını fırsat bilip eğitim kurumlarımızda gerekli güçlendirme ya da tadilat çalışmalarını yapmayanlar okulların açılmasına 10 gün gibi kısa süre kaldığında okulları tadilata almalarına akıl sır erdirmek mümkün değil…

2 YILDIR AKLINIZ NEREDE? ÇALIŞMA YAPMAK ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?

SAYILI GÜNLER KALA GÜÇLENDİRMEDE NEREDEN ÇIKTI?

Gazetemizi arayan çok sayıda  öğrenci velisi konuyu dile getirerek sitemlerde bulundular. Bilindiği üzere ilçemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarımızdan Ziya Gökalp İlköğretim okulu ve Yüzüncü yıl okulları güçlendirme-tadilata girdi tamda okulların açılmasına sayılı günler kala.

BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI BURADA YÜRÜMÜYOR

İşin görünmeyen yüzünü ifade edecek olursak bilindiği üzere ben tadilat yapıyorum, güçlendirme yapacağım diyerek Milli Eğitim ihaleye çıkamıyor. Bunun için önce ihale aşaması, sonra gerekli finansmanın hazırlığı, kurumlar arası yazışmalar ve bugün itibarı ile ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik zorlukları göz önüne aldığımızda işin gecikme süreci sanırız ortaya çıkıyor.

NOKSEL İLKOKULU VE ATİKE HANIM ORTAOKULUNDE KISA SÜRELİ  İKİLİ EĞİTİM ÖĞRETİM

Edinilen bilgilere göre Ziya Gökalp Ortaokuluna giden öğrenciler İlçemiz Noksel İlkokulu’nda geçici olarak eğitim görecekler. Noksel İlkokulunda ikili eğitim öğretim verilecek buna göre sabahtan Ziya Gökalp ortaokulu öğrencileri, öğleden sonra da Noksel İlkokulu öğrencileri eğitim görecekler.

Deprem güçlendirme konusundan ayrıntılı olarak bilgi sahibi olmayan öğrenci velilerinin bu isyanını haksız görmeyelim. Diyorlar ki, yaklaşık 1,5-2 ay sonra kış mevsiminde havalar kararacak, ilkokul öğrencileri karanlıkta okuldan çıkacaklar. Bu böyle olacağına diğer okuldan okulumuza gelen 12-16 yaş gurubundaki ortaokul öğrencileri eğitimlerini öğleden sonra alsalar daha iyi olmaz mı?

Bu durumu okul yöneticileri “  Ortaokul öğrencilerinden son sınıfa gidenler  lise hazırlama kurslarına (Destekleme ve Yetiştirme Kursları) gidiyorlar. Kurslar öğlenden sonra, bu nedenle okulumuza Ziya Gökalp Ortaokulu’ndan gelen öğrencilerin eğitimlerini sabaha aldık” dediler.

İKİLİ EĞİTİM-ÖĞRETİM 2 AY SÜRECEK

Okul yöneticilerinden aldığımız bilgilere göre, Yeni Yüzyıl İlkokulu ve Ziya Gökalp Ortaokulu’nun Temmuz ayında başlayan deprem güçlendirmesinin Kasım ayı başı gibi kısa sürede bitirileceği, Noksel İlkokulu ve Atikehanım Ortaokulunda eğitim öğretimin 2 ay gibi kısa süre ikili eğitim görüleceği bilgisine ulaştık.

İŞİN ÖZETİ!

İLÇEMİZDE İKİ OKULDA DEPREM GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI

Ziya Gökalp Ortaokulunda ve Yeniyüzyıl İlkokulunda yapılan deprem güçlendirme çalışmalarını ve okulların başka okullarla birlikte eğitim öğretime başlayacaklarını duyan velilerimiz ilk anda tepki göstermişlerdi.

DEPREM KUŞAĞINDAYIZ

Ancak süreç hakkında bilgi edinildiğinde anlaşılıyor ki bu çalışmalar bir zorunluluktan ortaya çıkmıştır. Çünkü bölgemiz aktif deprem kuşağında ve bir çok fay hattı bulunmaktadır. Ne zaman bir deprem üreteceği bilinmemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı yurt genelinde hizmet veren tüm okul hizmet binalarının deprem dayanıklılık değerlendirmelerini önceki yıllarda yaptırdı. Elde ettiği veriler ışığında bazı okulları tamamen yıkıp yerine yenisini yapıyor. Deprem güçlendirmesi ile gerekli güvenirliğe ulaşabilecek hizmet binalarını da güçlendirme programına alıyor. Tabi ki bunların hepsi bir program dahilinde yapılıyor. Öncelik sırasına ve bütçe imkanlarına göre sıraya konup hayata geçiriliyor. Yurdumuzun birçok ilinde bir çok okul bu şekilde güçlendiriliyor veya yeniden yapılıyor.

ÖNCEKİ YILDA BENZERİ YAŞANMIŞTI

İlçemizde önceki yıl Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi, Atikehanım Ortaokulu, Atikehanım Anadolu Lisesi, Dereköy İlkokulu-Ortaokulu deprem güçlendirmesine alınmış ve tamamlanmıştır. Deprem güçlendirmesine alınan okulların tüm bölümleri elden geçirilerek her yönüyle de modernleştiriliyor. Bu yıl ilçemize ayrılan bütçe ile de iki okulumuz deprem güçlendirmesine alınmıştır. Ziya Gökalp Ortaokulu ve Yeniyüzyıl İlkokulu için Nisan ayında tahsis edilen ödeneklerle İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ihaleye çıkmış, hukuki süreçler, ihale süreçleri vb. güçlendirme Temmuz ayında başlamıştır. Her iki okul için de güçlendirme süreci Kasım ayında sona erecek sevgili yavrularımız da daha güvenli hizmet binalarında eğitime devam edecekler.