Spor
Giriş Tarihi : 28-08-2021 17:21   Güncelleme : 29-08-2021 12:10

KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI KAVAKÇI’NIN JÜBİLESİ MUHTEŞEM OLDU

35 yıldır çimlerde kıspet döven kündeci lakablı Kırkpınar Başpehlivanı Mahmut Kavakçı, belki para kazanmadı ancak büyük dostlar ve arkadaşlar kazanmış olmalı ki geleneksel hale gelen Selman dede güreşlerinde hiç görmediğimiz başpehlivan ordusu, Kavakçı’nın jübilesinde kıspet dövdü.

KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI KAVAKÇI’NIN JÜBİLESİ MUHTEŞEM OLDU

BELEDİYE DE DESTEK VERDİ

Kırkpınar Başpehlivanı Mahmut Kavakçı’nın 45 yaş haddi nedeni ile çimlere veda etmesi nedeni ile Selman dede güreş alanında jübile güreşleri tertip edildi. Jübile güreşlerine Hendek Belediyesi’de destek verdi. Nedendir bilinmez Belediye Basını güreşlere ilgi göstermedi.

BABAOĞLU, EKSİK ORGANİZASYONDAN DOLAYI ÖZÜR DİLEDİ

Başpehlivan güreşleri öncesinde bir konuşma yapan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu;  memleketimizin çocuğu Mahmut Kavakçı’nın  yaş haddinden dolayı çimlere veda etmesi nedeni ile kendisine gelerek veda jübile müsabakası yapacağını kendisininde destek vermesini istediğini belirterek; “  geleneksel hale gelen Selman Dede Yağlı Güreşlerini yaklaşık 2 yıldır Pandemi dolayısı ile yapamadık. Bunun üzüntüsü içersindeyim. Mahmut Kavcakçı bana geldi ve bu jübile müsabakasını benden esirgemeyin dedi biz de başımız üstüne dedik. Kısa ve dar zamanda gerekli organizasyonu istediğimiz gibi yapamadık. Ama ona rağmen kıymetli misafirlerimiz ve siz değeri Hendek halkıyla ve çimleri şenlendiren güreşçilerimiz sayesinde güzel bir ortam oluşturduk. Etkinliğimize katılanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İstediğimiz gibi bir organizasyon olmasa da bana göre yine de bir çok organizasyondan güzel oldu, emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek eksik organizasyondan dolayı özür diledi.

GÜREŞÇİLERİN HAMİSİ KIRKPINAR AĞASI  SEYFETTİN SELİM SELMAN DEDEDE

Kavakçı’nın jübile müsabakalarını izlemek için binlerce güreşseverde selman dede güreş alanında yerlerini aldılar ve unutulmaz yağlı güreşlere tanıklık ettiler.

KAVAKÇI’YA ÖDÜL YAĞMURU

Jübile müsabakalarına her boydan pehlivanın yanı sıra başpehlivan sayısının oldukça yoğun olması Kavakçı’nın  yağlı güreş  sporunda ne kadar çok sevildiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkarken ilçemiz protokolü de Kavakçı’yı  bu önemli gününde yalnız bırakmadı ve ödül ve hediye yağmuruna tuttular. Kavakçı, güreş alanını afişlerle süslemesinin yanı sıra güreşen güreşçilere  günün anısına kendi fotoğrafının bulunduğu madalya, kupa verirken  protokol mensuplarına ve jübile müsabakasına ilçemiz dışından gelen dost, arkadaş ve işadamı arkadaşlarına da aynı şekilde plaket takdiminde bulundu.  

GÖSTERİ GÜREŞİ TERTİP EDİLDİ

Kavakçı’nın da kıspet giydiği jübile yağlı güreşlerinde protokolün hep birlikte katılımı ile kuralar çekildi. Kura sonrası  ile eşleşen başpehlivanlar günün anısına kol bağladılar ve yaklaşık yarım saatlik gösteri güreşi yaptılar. Gösteri güreşi sonrasında Türk Bayrağını hep birlikte tutarak sahada gezindiler ve son olarak jübilesini gerçekleştiren Kavakçı’yı arkadaşları omuzlarına alarak sahada tur attırdılar. Kündeci lakablı Mahmut Kavakçı’nın elini öpen başpehlivanlar kaldıkları yerden güreşlerine devam ederlerken Mahmut Kavakçı’da cazgır eşliğinde misafirlerine plaketlerini takdim etti.

YOĞUN KATILIM

Düzenlenen güreş organizasyonuna ilçemiz protokolü, ilçemiz STK temsilcileri, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, işadamlarının yanı sıra milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Kırkpınar ağası Seyfettin Selim, Vanspor Holding yönetim kurulu başkanı Turgut Lenk ile birlikte çok sayıda iş insanı katıldı.

BAŞPEHLİVAN ORDUSUNDA KİMLER VARDI?

Semih Turan, Mustafa Başdemir, İsmail Koç,  Kaan Kaya,  Arif Akın, Murat Aydoğdu, Faruk Akkaoyun, Erkan ertan, Fatih Koyuncu, Süleyman Aykırı,  Fatih Atlı, Salih Dorum,Serhat Gökmen, Metin Temizce.