Güncel
Giriş Tarihi : 20-08-2021 17:50   Güncelleme : 22-08-2021 10:10

RASİMPAŞA KÜLLİYESİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

Aşure günü münasebeti ile Salı pazarında Salı günü Hendek AK Parti Gençlik Kolları tarafından başlatılan Aşure günü, bugün Rasimpaşa camisinde devam etti. Cami çıkışı Aşureyi cemaate Ali İnci bizzat elleri ile ikram etti.

RASİMPAŞA KÜLLİYESİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

ACININ TARİHİ

Aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı da, aynı zamanda Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir.

BEREKETİN SİMGESİDİR

Aşure;  paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

Rasimpaşa Külliyesi bahçesinde Cuma namazı sonrasında her üç kapı çıkışında  cami cemaatine Aşure ve gazoz ikram edildi. Ön bahçe ve şadırvan çıkışında Aşure erkekler tarafından dağıtılırken, Atatürk Stadyumuna bakan kapı çıkışında da Aşure  AK Parti Kadın Kolları tarafından cemaate ikram edildi.

Caminin ana çıkış kapısında cami cemaatine Aşure ikram eden İnci’ye Hendek AK Parti İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal’da eşlik etti.