Güncel
Giriş Tarihi : 18-08-2021 07:58   Güncelleme : 18-08-2021 07:58

HENDEK AK PARTİDEN AŞURE ETKİNLİĞİ

Diyanet işlerinin takvimine göre 2021 yılı Muharrem ayı Ağustos ayını işaret ediyor. Buna göre bu ayda Aşura günü vardır. İslam inancına göre bu güne özel kıymet yüklenir. Takvime göre 1 Muharrem 2021 Hicri Yılbaşı: 9 Ağustos, 10 Muharrem 2021 Aşure günü. Yani bugün.

HENDEK AK PARTİDEN AŞURE ETKİNLİĞİ

Alemleri yaratan Cenab-ı Allah biz müslümanlara elçi olarak gönderdiği Hz. Muhammed Aleyyiselam efenddimiz buyuruyor ki; ““Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur…”

Aşurenin içinde yer aldığı Muharrem ayı da, aynı zamanda Hz. Peygamber (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehid edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir.

Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; “farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları”, “birlik” gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam etmektedir.

İşte bu günün anlamını anlatan Aşure günü münasebeti ile Hendek AK Parti Gençlik Kolları tarafından organize edilen etkinlik için dün Salı pazarı girişinde stand kuruldu ve AK Partili kadınların öncülüğünde vatandaşlara Aşue dağıtıldı. Edinilen bilgilere göre benzer etkinlik Cuma günü Cuma namazı sonrasında Hendek Rasimpaşa Külliyesinde de gerçekleşecek.

Allah niyetlerini kabul etsin inşallah.   

NOT: Aşure etkinliğinden görüntüleri Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.