Güncel
Giriş Tarihi : 17-08-2021 10:09   Güncelleme : 18-08-2021 12:21

Lafla peynir gemisi yürümüyor, Timsah Gözyaşlarıda çare olmuyor!

Siyasilerin yaptıkları sadece konuşmak, nutuk atmak…

Lafla peynir gemisi yürümüyor, Timsah Gözyaşlarıda çare olmuyor!

Oysa vatandaş siyasetçilerden çözüm eylem planı bekliyor. Asrın depremi olarak adlandırılan ve binlerce insanımızın ölümüne, binlercesinin sakat kalmasına neden olan 1999 depreminin üzerinden 22 yıl geçti.  Ağır enkaz alan binalar yıkıldı, enkazları kaldırıldı. Az hasarlı binalar güçlendirildi, tabi bu arada siyasetin üst noktalarında dayı!!!’ ları olanlar işini bir şekilde yürüttüler, ağır hasarlı binalarını az hasarlı gösterip, göstermelik güçlendirmeleri yaparak birer tabut misali ilimizin kültür elçisi olan öğrencilerimize kiraya vermekte bir sakınca görmediler.  

   Sokakta yaşayan her bireyin gördüğü yanlışları ne yazık ki bu ilin, ilçenin yöneticileri görmemekte ısrar ettiler. Bu tür felaketlerin yıl dönümleri geldiğinde iki satırlık anma mesajları ile işi geçiştirme yoluna girdiler. Bir anlamda hepsi timsah gözyaşı döktüler…

   İşte bugün bu asrın depreminin üzerinden 22 yıl geçmiş, ders alınmamış ve aynı anma günlerinde benzer nutuklar… Kime ne yararı varsa???

   2019 mahalli seçimleri yapıldı. Bazı ilçelerde yönetimler değişti , yöneticilerin seçmene verdikleri vaatler değişti,ancak değişmeyen tek şey yine zamana oynamak, geçen zamanın kıymetini bilmemek, sadece seçmenin gözünü boyamak sureti ile bir dönem daha nasıl kazanırımın hesapları içerisinde döktükleri  timsah gözyaşları…

   Uzağa gitmeye gerek yok ilçemizi masaya yatıralım. Jandarmanın bitişiğine Hendek Belediyesi tarafından 2020 yılının Ekim ayında bir deprem koordinasyon binası  (HAKOM) inşaatına başlandı. Biteli aylar oldu. Hala bir icraat yok.  Oysa tesisle ilgili kamuoyu bilgilendirilirken;

ÖNLEM ALMALIYIZ

   Toplantıda konuşan Başkan Babaoğlu, doğal afetlerin yıkıcı etkilerinin azaltılması için önlem ve tedbirler almak zorunda olduklarını belirtti. Babaoğlu, “1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Hepimiz sorumluluk sahibiyiz. Can ve mal kaybını önleyecek çözümler ve çalışmalar yapmak zorundayız. AFAD ile yapılacak kurumsal işbirliğinin yanı sıra hepimiz afete hazırlık ve afet koordinasyonu konusunda çalışmalar başlatacağız. Olağanüstü bir durumda Hendek’te kim ne yapacak, nerede ne olacak hepsinin dersini çalışarak, sistemli-denetlenebilir bir şekilde 91 mahallede eğitim faaliyetleri başlatmayı planlıyoruz. Sizler gönüllü çalışanlarsınız. El ele vererek hep birlikte biz bunu Hendek’te başarabiliriz” dedi. Adama sorarlar şu an deprem olsa hazırlıklı mısın?

 ENTEGRASYON

   Tek çatı altında koordinasyonun sağlanması ve fiziksel tüm imkanların tesis edilmesinin önemine değinen Babaoğlu, “ Bu nedenle Rasimpaşa Camiinin yanında bulunan belediyemize ait arazide kriz ve acil durum merkezi olacak kullanacak olan, Hendek Afet Koordinasyon Merkezi (HAKOM) projesini hayata geçireceğiz. Konum itibariyle avantajlı olan ve kolay erişimin sağlanabileceği bu merkez, olası bir afette kesintisiz iletişim, sağlık, arama kurtarma ve çeşitli yardımların düzenli bir şekilde koordine edileceği aynı zamanda eğitimlerin düzenli olarak verileceği bir yer olacak. 1999’da koordinasyon sıkıntısından dolayı neler yaşandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Tüm kurumlar ve kuruluşlarla entegrasyon sağlayacak bir merkezi kısa sürede Hendek’e kazandıracağız. Çalışmalar başladı. İnşallah bu merkezi hiç kullanmak zorunda kalmayız” dedi.

İLÇELER ARASINDA İLK

   Babaoğlu, “Ekiplerimiz HAKOM binasının söz verdiğimiz gibi tamamlanması için yoğun bir şekilde çalışıyor.  Sakarya’da ilçeler arasında Afet ve Koordinasyon Merkezi inşa eden ilk belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. HAKOM olağanüstü bir durumda sistemli, kesintisiz bir iletişim ve koordinasyonun sağlanması adına önemli bir merkez olacak. Burası afet anında, öncesi ve sonrasında; sağlık, arama kurtarma ve çeşitli yardımların düzenli bir şekilde koordine edileceği, eğitimlerin verileceği, koordinasyonun sağlanacağı bir üs haline gelecek”gibi süslü laflar çözüm üretmiyor.

   Peki… Aradan aylar geçti, bırakın ayları yıl geçti. Dünde söylemiştim bugün de söylüyorum. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Hiçbir icraat yok laftan, algıdan, reklamdan başka…Bina bekler ama deprem beklemez.