Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 12:00   Güncelleme : 13-07-2021 12:00

İş-Sizler Aranıyor…

İŞKUR: İŞGÜCÜ TALEPLERİNDE VE İSTİHDAMDA ARTIŞ BAŞLADI

İş-Sizler Aranıyor…

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Temmuz-2021 ayı olağan toplantısında İlin istihdam verilerini değerlendirdi. Covit-19 salgını sonrası kısıtlamaların kaldırılması ve yaz ayını etkisi ile işverenlerden İŞKUR’ a intikal eden işgücü taleplerinde ve işe yerleştirme sayılarında artış gözlendi. Kapasite artışına giden şirketler ilave istihdam açmaya başladı.
İŞKUR; Üretimde ve vardiyalı sistemde, 18-40 yaş arası, vasıflı veya vasıfsız, bay-bayan çalışacak işçiye ihtiyacın fazlalaştığını bildirdi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Sakarya Vali Yardımcısı Murat KARASU başkanlığında, kurul üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Kurul, 2021 yılı 3. olağan Temmuz ayı toplantısında İlin istihdam verilerini ve mesleki eğitim ile istihdam bağlantısını değerlendirdi.

İstihdam adına en kötü geride kalmıştır...
Sakarya Vali Yardımcısı Murat KARASU; “Salgının istihdam üzerindeki etkisi adına en kötü durum geride kalmıştır. Covit-19 salgının başladığı Mart-2020 ayının başından Haziran-2021 ayının sonuna kadar olan 16 aylık süreçte istihdamın salgından etkilenmemesi için İŞKUR, Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret destekleri ile işçiyi ve işvereni desteklemiştir. Yine bu süreçte, işçi çıkarımları yasaklanmış ve gelinen noktada işçi çıkarma yasağının son bulması ile çok büyük sayılarda işçi çıkarımları beklenirken sınırlı düzeyde kaldığı gözlenmektedir. Dolayısıyla, yapılan ödemelerle süreç çok başarılı yürütülmüştür.” değerlendirmesinde bulundu.