Güncel
Giriş Tarihi : 11-07-2021 11:53   Güncelleme : 11-07-2021 11:53

Serbes: Sakarya’nın kültür-sanat ve fuar merkezlerine ihtiyacı var

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, Sakarya’nın büyük bir kültür sanat ve fuar merkezi haline gelebileceğini belirterek, bunun için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Serbes: Sakarya’nın kültür-sanat ve fuar merkezlerine ihtiyacı var

ALTYAPI EKSİK

Ender Serbes, yaptığı açıklamada, Sakaryanın büyük bir kent olmasına rağmen kültür ve sanat alanındaki altyapının yetersiz olduğunu vurguladı. Şehirde bulunan Adapazarı Kültür Merkezinin (AKM) artık yeterli olmadığını, diğer yerlerdeki küçük salonlarında ihtiyacı karşılamadığını ifade eden Serbes, Abasıyanık Sanat Merkezide (ASM) yıkılınca, şehirde kültür ve sanat için yeterince tesis yok. AKMde artık yeterli gelmiyor. Oysa Sakaryada, kültür sanat alanında büyük bir potansiyel var. Bir çok amatör tiyatro gurupları, sanat gurupları, kültür dernekleri var. Ancak bu guruplar etkinlik yapmak için tesis bulmada sıkıntı çekiyor.” dedi.

GENÇLER SANATA YÖNLENDİRİLEBİLİR

Bir toplumda kültür sanat ne kadar gelişmişse, toplumun o düzeyde geliştiğini vurgulayan Serbes, Düşünün Sakaryada kültür sanat merkezleri sayısı artsa, bu merkezlerde tiyatro, sinema, resim, müzik, yazarlık, şiir, el sanatları ve sanatın diğer kollarında kurslar düzenlense, çocuklarımız yeteneklerine göre bu kurslara yönlendirilse, ne kadar güzel olur değil mi? Sanatla, kültürle uğraşan insandan zarar gelmez. Sanat insanı sakinleştirir, olgunlaştırır, düşünmeye iter. Empati duygusunu geliştirir, barışçıl ve hoşgörülü bir iklime sürükler. Sanatla uğraşan insan mutlu olur, dolayısıyla toplumda mutlu olur. Gençlerimiz, boş zamanlarını böyle yerlerde değerlendirerek kötü alışkanlıklardan da kurtulmuş olur. En huzurlu ve mutlu ülkeler sıralamasına baktığınızda, sanat ve kültür alanında da bu ülkelerin ileride olduğu görüyorsunuz.” şeklinde konuştu.

FARKLI RENKLERİMİZ SANAT İÇİN BİR AVANTAJ

Sakaryanın çok renkli mozaiğe sahip olduğuna dikkat çeken Serbes, araştırmalara göre ilimizde 72 farklı kültüre mensup insanların yaşadığının altını çizdi. Serbes Çok renkli ve çök kültürlü toplumsal bir yapıya sahibiz. Bu bizim için büyük bir avantaj. Bu renkliliği sanat ve kültürle buluşturursak ortaya çok güzel şeyler çıkar. Yerel yönetimlere bu konuda büyük görev düşüyor. Her kesimin kültürünü, geleneklerini, göreneklerini sergileyeceği, bütün sanat faaliyetlerinin icra edilebileceği tesisler oluşturulması gerekir. Öncelikle Adapazarı merkeze çok büyük ve kapsamlı bir kültür sanat merkezi yapılabilir. Ayrıca şehir depremden sonra geniş bir alana yayıldı. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde de sanat merkezleri inşa edilebilir. Herkesin kolaylıkla bu merkezlerine ulaşabilir olması gerekir.” diye konuştu.

MODERN BİR FUAR MERKEZİ ÇOK ŞEY KAZANDIRIR

Serbes, ayrıca Sakaryanın modern bir fuar merkezine de ihtiyacı olduğunu dile getirerek, Sakaryanın sanayi, tarımsal, süs bitkisi yetiştiriciliği gibi alanlarında etkin bir konumda olduğunu anlattı. Serbes, şu önerilerde bulundu: Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali şehrimiz ve üreticilerimiz için çok güzel bir kazanım oldu. Sakaryada daha birçok alanlarda büyük fuarlar düzenlenebilir. Fuarlar çok önemli. Yeni ürünlerin, teknolojilerin sergilendiği, pazar payını arttıran bir fonksiyona sahip. İlimizin kalıcı, modern bir fuar merkezine sahip olması gerekir. Sakarya önde gelen sanayi ve ticaret bölgesi. İyi organize edilmiş fuarlar çok başarılı olabilir ve şehrimize ve ülkemize büyük katkılar sunabilir. Bu gün Almanya fuarlar sayesinde pazar payını ve ekonomik gücünü arttırmıştır. Sakaryada, fuarlarıyla ünlü Almanyanın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesi gibi olabilir. Bunun önünde bir engel yok. Sakaryada bu potansiyel var, yeter ki bu potansiyelimizin farkında olalım ve harekete geçelim.”