Spor
Giriş Tarihi : 29-06-2021 13:06   Güncelleme : 07-07-2021 16:30

FUTBOL MENEJERİ AYHAN BAL HENDEKSPOR GERÇEĞİNİ ANLATTI

Nal'ına da Mıh’ına da vuran Bal’ın bu röportajına Hendek Belediyesi yetkililerinin yanıt verip vermeyeceği, vereceklerse de nasıl bir yanıt vereceği merak konusu…

FUTBOL MENEJERİ AYHAN BAL  HENDEKSPOR GERÇEĞİNİ ANLATTI

İLÇEYE İHANET YAPILIYOR!

İlçemizden yayın yapan Sakaryadan Haber veb tv programına konuk olan futbol menejeri Ayhan Bal, “ bugün Hendeksporu şampiyon yapmak bu ilçeye ihanettir” dedi

2,5-3 MİLYONU BULAMAZKEN 13-14 MİLYONU NEREDEN BUILACAKSINIZ?

Hayatını futboldan kazanan Bal, yapılan söyleşide ; “ takımı şampiyon yapmak kolay peki ya sonrası? Diyerek başladığı konuşmasında, “ kalıcı başarılar elde edilmek isteniyorsa tesisleşmek şarttır. Zira bugün Bal liginde takımların bütçesi 3-4 milyon liralarda ama yarın 3 cü lige çıktığınızda bu rakamlar 13-14 milyon liraya çıkacak. Bugün takımı yürütebilmek adına 3-4 milyonu bulamayanların yarın 13-14 milyon liraları nereden bulacaklar?  Böyle şey olmaz. Takımı şampiyon yapmak en kolayı  ancak sonrasını düşünmek gerek” dedi.

FUTBOL PARAYLA OYNANMIYOR!

Gerek futbolculuk yaşamında gerekse menejerlik ve futbol hocalığı yaptığı kulüplerde gittiği her takımı şampiyon yapmakla adından söz ettiren  Bal,  futbolun gerçeklerine vugu yaparak; “ futbol parayla oynanmıyor futbol imkanla, liyakatla, inançla oynanır. “ diyerek realiteye vurgu yaptı.

ONLAR KAPTAN ARIYOR! BEN KAPTAN DEĞİL DENİZCİYİM

Bal; “ Ben kaptan değil denizciyim!!! Beni denizde boğamazsın!!! Ben açık denize kayıkla da, gemiyle de, şileple de çıkarın ve kullandığım deniz aracını salimen limana ulaştırırım. Maalesef onlar kaptan arıyorlar. “ diye konuştu.

TAKIMI ŞAMPİYON YAPMAK BENİM İŞİM

TV moderetörünün Bal’a ; “ bu kadar başarılısınız  neden Hendeksporun dışındasınız?” sorusu üzerine Bal; “ bana direk olarak hiç kimse gelmedi,teklifte bulunmadı ama sizin kamuoyundan duyduklarınızı bende duyuyorum ama işin gerçeği kamuoyunda konuşulanlar değil, işin gerçeği ben her yerde şu mesajı verdim hala da veriyorum.  Benden takımı şampiyon yapmamı istiyorsanız o en kolayı. Takımı şampiyon yapmak benim işim. Ben öyle şampiyon olmak için sezon sonunu beklemem 3-4 hafta kala benim takımım şampiyonluğunu ilan eder” diyerek konusunda uzman olduğunu bu iddialı sözlerle yanıtladı.

ŞAMPİYONLUKTAN ÖNCE TESİSLEŞMEK ŞART

Açıklamalarına devam eden Bal; “ben verdiğim mesajda , ben bu takımın başına gelecek isem beni takımı şampiyon yapmak için çağırmayın. Çünkü ben sizi 3 cü lige çıkartırım başınıza bela olur. Üçüncü lig  bütçesi 13-14 milyon. Nereden bulacaksınız bu parayı?  Çıktığınızda federasyonun  takıma vereceğüi para 2,5 milyon.  Takımın kampı, personel gideri, hoca gideri,transfer gideri vs. Yani büyük meblağlar söz konusu. Şimdi bu ilçe 2,5 -3 milyonu bulamazken 13-14 milyonu nereden bulacak?  Durum bu kadar açık ve net iken soruyorum siz bu işlçeye iyilik mi yapacaksınız kötülük mü?  Bu nedenle siz bu parayı, bütçeniz olan 2,5 – 3 milyonu  bana hazır edin bende  bunun 1,5 milyonu ile  tesisleşme yapayım. “

ELİMİ DEĞİL KAFAMI TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIM

Bal; “ Tesis binası, konisyon merkezi, yatakhanesi,dinlenme yeri, cafeleri, yemekhanesi, tedavi merkezi  bunları kurayım. İki tane antreman sahası da yapayım. Alt yapımızı da kuralım. Kendi bünyemizden de 3-5 oyuncu katalım. Yapacağımız transferlerle birlikte sizi üçüncü lige çıkartayım. Başarımız kalıcı olsun. Bu şekilde borcu olmayan, kimseye muhtaçlık hissetmeyen bir kulübe kavuşalım. Yani bana böyle bir teklifle gelirseniz değil elimi kafamı taşın altına koyarım” diye konuşan Bal;  “herhalde benim şartların onların işine gelmedi bu yüzden bana gelmediler” diye konuştu.

AYRANINIZ YOK İÇMEYE ARABAYLA GİDİYORLAR …..!

Bal; “ Her şeye rağmen bugün bu takımı şampiyon yapamazlarsa gelsinler bana  takımı şampiyon yapmak benim işim,  7 ay sonra takımı şampiyon yapayım.”

Konuşmasına anektodlarla devam eden Bal ekranda seyirciyi güldüren açıklamalarında;  “bakın bugün eviniz yok çocuk evlendiriyorsunuz, damadınız yok düğüne çıkacaksınız, gelin arabanız yok tura çıkacaksınız. Hendeksporun arabası yok, tesisi yok, sahası yok. Bir tek maç sahası var o da federasyonun sahası. Şimdi hiçbir şeyiniz yokken 13-14 milyon yükün altına girmek doğru değil. “ diye konuştu.

Benzer yanlışlıkların Sakaryaspor kulübünde de devam ettiğinin altını çizen Bal, kendi futbol oynadığı jenerasyona dikkat çekti. “ Sakarya futbolcu fabrikasıdır” diye sözlerine devam eden Bal, “ Hakan Şükür, Soner Büyükergün, Esat Karaberber, Ayhan Bal, Bülent Uygun, Şaban Yıldırım gibi futbolcular yetişti. Bunlar bu toprakların Sakarya’nın çocukları. Bunların yanı sıra, Oğuz’lar, Tuna’lar, Aykut’lar, Turan’lar, Nezih’ler çıktı. Bu anlamda Sakarya oyuncu fabrikası. “

SOKAK FUTBOLU GERİ GELMELİ

Suni sahada yapılan antremanlarla bir yere varılamayacağına dikkat çeken Bal; “Suni sahalardaki antremandan yola çıkan futbolcuların 2-3 hafta sonrasında sakatlanmaları kaçınılmazdır. Burada oynanan futbolla  sporcuyu geliştiremezsin. Antreman toprak sahada olur. Genelde mahalle aralarında bulunan toprak spor sahalarının betonlaşarak apartmanlaştığını “ söyleyen Bal; “ bütün sahaları kapattık. “ diyerek dünyanın en iyi futbolcularının toprak sahada yetişenlerden çıktığını belirtti.

FUTBOLU PARAYLA ÇÖZEMEZSİNİZ

Futbolun  akıl ve bilim işi olduğunu tekrarlayan Bal; “ yakın tarihimize baktığımızda dünyanın en kaliteli en pahalı futbolcularını bir takımda toplayan Cem Uzan küme düşmekten son anda kurtuldu. Futbolu parayla çözemezsiniz” vurgusunu yaptı.

Futbolda kolay şeyler neden yapılamıyor?

Moderetörün; “hocam şampiyonluk kolay diyorsunuz, kolay şeyler neden yapılamıyor” sorusuna ilginç cevaplar veren Bal; “ neden biliyor musunuz? Bir insanın siyasi görüşü, dünya görüşü, fakirliği zenginliği ne olursa olsun buna bakmayacaksınız. “ diyerek liyakate vugu yaptı. Bal; “ siz şimdi liyakate bakmaksızın, bu benim adamım o gelsin! Anlayışı bizi bir hedefe taşımaz.

KULÜP YÖNETİMİNDE FUTBOLCU YOK BÖYLE ŞEY OLUR MU?

 En azından ilçemizin güzide takımı Hendekspor’dan örnek veren Bal; “ Bu şehirde bir yönetim var içinde bir tane futbolcu yok.  Hendekspor kulübü yönetiminde bazı sembolik olarak futbolcu isimleri olsa da gerçek olarak yok. İşi,n içinden gelenler maalesef yok.  “ diyerek dünya ülkelerinden bazılarının isimlerini zikrederek kulüplerin başkan ve yönetimlerinin futbolcular tarafından yönetildiğine dikkat çekti.

KİMİ ÇAĞIRDINIZ YÖNETİME?

Hendekli çok sayıda kaliteli futbolcuların bulunduğuna buna rağmen hiç birinin yönetimde bulunmadığına dikkat çeken Bal; “ bu şehirde yetişmiş İsmail Tor’lar, İsmaiş Şen’ler, Cemil Bayrak’lar, Basri Tarım’lar, İmdat kum’lar, Ayhan Bal’lar var. Kimi çağırdınız yönetime” diyerek sitemini dile getirdi.

Bal’ın tüm bu söylemlerinin sonrasında  Hendekspor kulübünü sırtlayan Hendek Belediye yönetiminden nasıl bir karşılık gelecek merak konusu…

,