Güncel
Giriş Tarihi : 11-06-2021 12:29   Güncelleme : 13-06-2021 15:33

HENDEK BELEDİYESİ’nden YEREL BASINA: “GAZETEYİ BELEDİYEMİZDE DAĞITAMAZSINIZ!!!” Emrin olur başkan!!!

Yazdığımız haberlerden, toplumu doğru bilgilendirmemizden rahatsız olabilirsiniz. Yanlışlarınızı, eksiklerinizi, hatalarınızı dün olduğu gibi yazmaya devam edeceğim. Yasalar ve kanunlar çerçevesinde yazılan eleştirilere cevabı olanlar aynı şekilde cevap verebilirler ancak verecek cevabı olmayanların kanunsuzluğa yönelmeleri tasvip edilemez.

HENDEK BELEDİYESİ’nden YEREL BASINA:  “GAZETEYİ BELEDİYEMİZDE DAĞITAMAZSINIZ!!!” Emrin olur başkan!!!

Biz doğru bildiklerimizi halkımıza doğru şekilde aktarmaya devam edeceğiz. Kimse kanundan üstün değildir. Bu HENDEK BELEDİYE BAŞKANI’da olsa… Şunu unutmayınız ki, mühür sizde hükümdar siz olabilir, Hendek Belediyesine dağıttığımız gazetelerimizi toplatıp çöpe attırabilirsiniz. Ama 1500 adet olarak basılıp dağıtımı yapılan gazetemizi İLÇEMİZ ESNAFLARINDAN  toplayamazsınız. İnternett üzerinden yayınladığımız gazetemizi ENGELEYEMEZSİNİZ, ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ…

 

Kanunun aradığı şartlara uyulmasına rağmen süreli ve süresiz yayınların basılmasını, yayımını, dağıtımını veya satışını şiddet veya tehditle engelleyen kimse, fiili daha ağır bir suç teşkil etmediği takdirde, iki yıla kadar hapis ve ikimilyar liradan onmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır.

 

BELEDİYEMİZDE GAZETENİZ DAĞITILMAYACAK!!!

 

Evet sevgili Hendekliler…

Yaklaşık 2,5-3  ay önce her zaman yaptığımız gibi kanunun izin verdiği ölçüde gazetemizden 2 adedini ilçemiz Basın Savcılığına teslim ettik ve alındı belgesini aldık. Devamında  Kütüphaneye  4 adet gazetemizi bırakıp karşılığında alındı belgesini alarak gazete dağıtımına devam ettik. Hendek Belediyesi’ne girdiğimizde görevli personel HES kodumuzu kontrol etmesinin akabinden; “ abi gazeteyi belediye içerisinde sen dağıtmayacaksın, buraya bırakacaksın biz dağıtacağız!” söylemine karşılık biz de kendisine; “ bunu kim söyledi?” sorusu üzerine görevli personel de ; “ Turgut Babaoğlu’nun emri var! cevabına istinaden biz de kendisine; “tamam kardeşim, siz elçisiniz söyleneni bize ifade ettiniz. Ben de diyorum ki ben gazetemi dağıtmaya devam edeceğim.Lütfen bunu başkanımıza iletiver” diye cevaplamıştım.

Aradan 2,5- 3 ay kadar zaman geçti ve bugün yaşanları siz değerli Hendekliler ile paylaşmak istiyorum.

   Yasal prosüdürü tamamlamamın ardından her zaman olduğu gibi  tüm Hendek Halkının ortak kurumu konumunda olan HENDEK BELEDİYESİ’ne girdim. Alk katta 4 odaya gazetemizi bıraktım. Üst kata çıktım, belediye başkan yardıcısının odasına gazeteyi bırakıp belediye başkanının makam odasının önündeki kapıdan girmek üzereydim ki  belediye başkanının şoförü olduğunu bildiğim zatı muhterem, “ abi sana aşağıdan bir şey söylemediler mi?” sözü üzerine şaşırarak kendisine hitaben; “ hayır mı? Ne söyleyecekjlerdi?” sorum üzerine zatı muhterem; “ burası bizim kurumumuz, Belediye Başkanımız Turgut Babaoğlu’nun emri ile bu kurumda gazete dağıtmayacaksınız” sözü ile şaşkınlık yaşamakla birlikte zatı muhtereme; “  burası sizin kurumunuz değil, Hendek halkının kurumu. Bende bu ilçede yerel gazete çıkartıyorum. Gazetemin dağıtımını yapıyorum, yapacağım. Gazete dağıtımı yasaya aykırı olursa mahkeme kararı ile dağıtımı engellenir. Aksi takdirde Belediye Başkanının böyle bir yetkisi yok, gelsin kendisi engellesin” cevabını vererek gazetemi dağıttım.

Üst kattaki 5 odaya gazeteyi dağıtıpalt kata merdivenlerden inerken, beyaz masada görevli bir bayanın az önce alt katta dağıtıığım gazeteleri odalardan toplayarak kaldırdığını görmek doğrusu çok üzücü. Ancak üzcü olduğu kadar da sevindirici. Çünkü bu tür davranış bizim haklı olduğumuzun en güzel kanıtıdır.

 

BURADAN BİR KEZ DAHA UYARIYORUM

 

   2002 Mayıs ayından bu güne tek başıma, kendi imkanlarım ile haberleştirip, baskısını yapıp dağıtıma hazır hale getirdiğim gazetemiz HENDEK ŞAFAK  dün olduğu gibi bugün de yarında sağlığım elverdiği sürece basılmaya ve dağıtılmaya devam edecektir.

Unutmayın kimse kanundan üstün değildir. Bu BELEDİYE BAŞKANI’da olsa…

 

KAMERALAR SİZDE

 

   Tüm bu yazılanların birer İDDİA olduğunu söyleyebilir, kanıt isteyebilirsiniz.  Ben de size kanıtın belediye içerisinde bulunan kamera sisteminde mevcut olduğunu hatırlatırım.

 

BASIN KANUNU

 

    Madde 3- Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.

         Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlâkının, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir.

    Madde 22- Kanuna uygun olarak basılmış eserleri, bunların yayımını veya dağıtımını veya satışını önlemek amacıyla tahrip eden veya bozan kimse, fiili daha ağır bir suç teşkil etmediği takdirde, bir yıla kadar hapis ve birmilyar liradan beşmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır.

Kanunun aradığı şartlara uyulmasına rağmen süreli ve süresiz yayınların basılmasını, yayımını, dağıtımını veya satışını şiddet veya tehditle engelleyen kimse, fiili daha ağır bir suç teşkil etmediği takdirde, iki yıla kadar hapis ve ikimilyar liradan onmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır.

NOT: Demokrasimizin olmazsa olmazı kabul edilen Siyasi parti temsilcileri, STK  yöneticileri ve dost, arkadaş, Hendek sevdalısı diye bildiğimiz,  vatandaşlarımız bu haklı davamıza hangi ölçüde DESTEK VERECEKLER?