Güncel
Giriş Tarihi : 09-06-2021 15:41   Güncelleme : 13-06-2021 15:34

AVUKAT CERAV UYARDI!

Sakarya Barosu’na kayıtlı Hendekli avukat İsa Cerav, son günlerde Hendek 2.OSB müdürlüğü alanında sanayinin genişlemesine yönelik imar çalışmaları yapılmış, hak sahiplerinin de mağduriyet yaşamaması için Uzuncaorman mahallesinde yapılan toplantıya dikkat çekerek uyarıda bulundu.

AVUKAT CERAV UYARDI!

Avukat Cerav uyarısında;

SUÇ İŞLENİYOR!

“Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi çerçevesinde Hendek ilçesi Uzuncaorman ve Puna bölgelerinde yapılacak kamulaştırma işlemleri ile ilgili olarak bazı avukat meslektaşlarımızın Uzuncaorman mahallesi bölgesinde toplantı yaptıkları ve kamulaştırma  işlemleri konusunda bilgilendirme yapacakları yönünde haberler yayarak  bölge halkını topladıkları, yapılan toplantıda VEKALET ALMA konusunda  söylemlerde bulundukları konusunda duyum alınmıştır.  Nitekim bazı sosyal medya kanallarında yapılan toplantıya ait görüntülerin de bulunduğu  tespit edilmiştir. Görüntü kayıtları incelendiğinde  toplantıyı düzenleyen kişilerin  Sakarya Barosu mensubu olan ve Adapazarı’nda  işyeri bulunan avukatlar olduğu görülmüştür.

AVUKATLARIN VEKALET TOPLAMA YETKİSİ YOKTUR

Avukatlık kanunu hükümleri  çerçevesinde avukatların vatandaşın ayağına giderek  VEKALET TOPLAMA  ve DAVA TAKİP ETME  gibi bir HAKLARI ve  YETKİLERİ  BULUNMAMAKTADIR.  Avukatlar sadece bürolarında  iş sahipleri ile görüşme yapma, dava kabul etme, vekalet alma yetkisine sahiptirler.

Baro odalarında dahi  görüşme yapma yetkisi olmayan  bir avukatın bu şekilde  toplantılar düzenlemek sureti ile  vatandaşları BİLGİLENDİRME adı altında  dahi olsa vekalet toplama girişiminde  bulunması meslek kuralları ile bağdaşmamaktadır.  Bu tür hareketler avukatlık kanunu gereğince  SUÇ NİTELİĞİNDEDİR ve SORUŞTURMA AÇILMASINI gerektirmektedir.

Uzun yıllar önce  otoban kamulaştırmaları sırasında da benzer hareketlere tevessül eden  avukatlar hakkında yasal işlemler yapılmış ve haklarında ceza tayin edilmesine  rağmen günümüzde de adı geçen avukatlar tarafından benzer eylemlere başvurulduğu anlaşılmaktadır.

Hal böyle iken adı geçen toplantının yapılacağı gün tarafımıza da konu iletilmiş ve toplantıya şahsım da davet edilmiş isem de böyle bir toplantıyı  düzenleme yetkimizin olmadığı tarafımızdan ilgililere beyan edilmiş, böyle bir hareketin etik olmayacağı  gibi avukatlık kanunu gereğince de  SUÇ TEŞKİL EDECEĞİNİ  belirterek toplantıya şahsen iştirak etmemiş bulunmaktayım.

VATANDAŞLARIMIZ HUKUKSUZLUĞA ALET OLMASINLAR

Böyle bir ortamda, bazı meslektaşlarımızın bu tarz bir HUKUKSUZLUĞA alet olmaları bizleri ve tüm meslektaşlarımızı üzmüştür.  Sakarya Barosu tarafından adı geçen kişiler hakkında re’sen  SORUŞTURMA AÇILACAĞI duyumu alınmış ise de tarafımızdan gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Bu çerçevede yapılanhareketin YASAL OLMADIĞINI belirtir , vatandaşlarımızın  bu tür kanunsuzluklara İTİBAR ETMEMELERİNİ önemle rice ederiz.

 

NOT:Mart 2021 Meclis Toplantısında 4.cü gündem olarak gelmiş ve onaylanmıştı.  

 

4

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün genişleme çalışmaları kapsamında 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunun 4. Maddesini 4. Fıkrasına istinaden 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu hükümlerinin uygulanmasına bağlı olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Kamu Yararı kararı çerçevesinde 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunun 5. Maddesine binaen kamulaştırma işlemleri için Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü ile Hendek Belediye Başkanlığı arasında yapılacak olan protokolle kamulaştırma yapılabilmesi hususunda Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi.