Güncel
Giriş Tarihi : 04-06-2021 21:14   Güncelleme : 07-06-2021 18:00

KADINLARIN FENDİ BELEDİYE’Yİ YENDİ

Kargalıhanbaba mahallesi 1108 sokak sakinleri Hendek Belediyesi’ne ait ağır tonajlı hafriyat kamyonlarının mahallelerinden geçmelerine rıza göstermeyip can ve mal emniyetlerinin olmadığını ileri sürerek hafriyat kamyonlarının önünü kestiler.

KADINLARIN FENDİ BELEDİYE’Yİ YENDİ

HAFRİYAT KAMYONLARININ GEÇİŞİNE  ENGEL

Kargalıhanbaba mahallesinde iki şeritli yolda seyir halinde bulunan hafriyat kamyonlarının geçmelerini engelleyen mahalle sakinleri, kamyonları durdururken trafik akışına engel olmadılar. Yolda seyir halinde olan diğer araçlar kendi güzergahlarında yollarına devam ettiler.

BİZ SİZE SÖYLÜYORUZ SİZDE AMİRİNİZE SÖYLEYİN

Çoğunluğu  bayanların oluşturduğu  bir gurup mahalle sakini, Hendek Belediyesi’ne ait hafriyat kamyonlarının önüne geçerek  geçişi engellediler. Bir bayan kamyon şoförüne hitaben; “  yahu kardşlim, Allah aşkına bıktırdınız bizi, sizin alternatif yolunuz mevcut neden illede buradan geçmeye çalışıyorsunuz?” sözünü sakince dinleyen kamyon şoförü; “ abla biz emir kuluyuz, bize buradan geçmemiz söylendi biz de geçiyoruz” demesine karşılık veren mahalle sakini bayan; “ ben senin üstünü, amirini göremem sende gidip amirine söyleyeceksin” yanıtını verdi.

BAŞKANIMIZI SEVİYORUZ. ANKARA’DA İTTİFAKLAR AMA  HENDEK’DE DEĞİL

Öfkeli bayanlar AKP ile MHP’nin yukarıda ittifak yaptıklarını ancak ittifakın ortağı olan MHP Hendek Belediyesi’nin ilçede ittifak yapmadığını iddia ettiler.  Belediye başkanını sevdiklerini ifade eden mahalle sakinleri Hendek Belediyesi’nin bu tür uygulamasının yanlış olduğunu vurgulayarak; “ bu mahalle  AK partili olduğu için bu zulmü bize yapıyor” iddiasını dillendirdiler.

BELEDİYE AVUKATI BİLGİN EYLEM MAHALLİNDE

Tam bu esnada Hendek Belediyesi avukatı Gökhan Bilgin özel aracı ile eylem mahalline geldiğinde avukat Bilgin, oturduğu araç içerisinden; “  araçların geçmemesi yönünde alınan karar kaldırıldı. Tekrar müracaat edin o karar çıkarsa bu araçlar bu yolu kullanmaz” diye söyledi.  Eylemi gerçekleştiren diğer mahalle sakinleride avukat Bilgin’nin aracının yanına gelerek aynı sitem ve şikayetleri dile getirerek, “ Yağbasan mahallesinin karşı tarafında alternatif yol var orayı kullanın” demelerine karşılık  bu kez avukat Bilgin öfkeli kalabalığa;  “Yağbasan muhtarı da geçişe izin vermiyor, nereden geçecek bu araçlar? Bu tür olayları defalarca yaptınız, şikayetçi oldunuz.  Turgut başkan iyiniyeti dolayısı ile kimsenin başı ağrımasın diye  vazgeçti. “ karşılığını verdi.

YAPTIĞINIZ EYLEM HUKUKSUZ

Protestoların devam etmesi üzerine avukat Bilgin; “ sizin dediğiniz gibi UKM’den karar çıksın, Belediye kullanmaz. Bu karar da verilmez bu araçlar bir yerden çalışacak.” Dedi. Tepkilerin devam etmesi üzerine avukat Bilgin;   “yukarıdan gelen yol orman olduğu için taş döküp kapattılar. Oradan geçilmiyor. Bakınız UKM’den karar çıkmadan sizin yaptığınız bu eylem hukuksuz. Başınız ağrımasın diye konuşuyorum yoksa  çok önemli değil. Şimdi araçları durduruyormusunuz araçları geçirmiyor musunuz?” dediğinde mahalle sakini vatandaşta  ( geçirmiyoruz) cevabı üzerine bu kez avukat Bilgin;  “tamam, jandarmayı arayalım gelsin” diyerek olay mahallinden ayrıldı.

HAFRİYAT KAMYON SÜRÜCÜSÜ YOLU KAMYON İLE KAPATARAK TRAFİK AKIŞINI TAMAMEN KESTİ

Avukat Gökhan Bilgin’nin olay mahallinden ayrılmasının akabinden  hafriyat kamyonu yolu tamamen kapatarak araç geçişini tamamen engelledi. Bu duruma sessiz kalmayan mahalle sakinleri bu kez, kameramızın önüne gelerek; “ bak kardeşim biz trafik yolunu kapatmadık. Kamyon yolu kesiyor.” Diye konuştu.

ARKADAŞ YOLU AÇ BİZİM EKMEĞİMİZE MANİ OLMA

  Bu esnada Yağbasan mahallesinden Hendek istikametine seyir halinde olan bir toplu taşıma aracı sürücüsü aracından inerek  manevra  ile yolu araç geçişine tamamen kapatan kamyon şoförünün yanına giderek; “  arkadaş lütfen yolu aç, bizim ekmeğimize mani olma.” Sözlerine destek veren bir bayanda bir elinde cep telefonunun kamerasını da açarak hem çekim yaptı hem de ;  “buradan normal trafik akışı devam eder, SEN GEÇEMEZSİN” diye feytat etti. Kamyon sürücüsü bunun üzerine kapattığı karayolundan aracı şeridine çekti ve trafik akışı sağlandı.

JANDARMA OLAY YERİNDE

Eylemin başlamasından yaklaşık yarım saat sonra Ormanköy istikametinden jandarma kuvveti geldi. Jandarma subayı öfkeli vatandaşların yanına gelerek vatandaşları dinledi.  Bir öfkeli bayan jandarma subayına; “ biz mahalle halkı olarak ağır vasıta hafriyat kamyonları geçmesin diye imza topladık. UKM’den çıkan kararda araçların geçişi yasaklandı.” Açıklamasında bulundu.

BEN DEVLETİM GEÇERİM!

 Konuşmasına devam eden öfkeli bayan; “ Belediye başkanı bize aynen şunları söyledi:  UKM kararını ben bozdururum. Ben devletim, ben geçerim diyor. Ya bizi polise şikayet ediyor ya da bizi savcılığa çektiriyor. Biz bu kamyonların geçmesine rıza göstermiyoruz.  Araçlar yarış yapıyor, yola taşlar düşüyor. Çok hızlı seyrediyorlar. Bizimle inat ediyorlar. Alternatif yol şimdi mevcut. “diye konuştu.

ÇOK BENZİN PARASI VERİYORMUŞ

Bayan vatandaş sözlerinin devamında; “ Neymiş efendim benzin parası çok  veriyormuş, bizim için onu yapamazmış. Burada mahallemiz içinde  alternatif yol yok. Devlet aşağıda açtı. Belediye bize dese ki 10-20 araba malzeme alacağız, alabilir belediye bu. Ama bu ömür boyu sürmez. Çocuklarımızı sokağa çıkartamıyoruz. Bizim Belediye başkanıyla bir derdimiz yok. Ama o bizi anlamıyor. Ben devletim geçerim diyor. O zaman benim de savcım var, jandarmam var benimde Cumhurbaşkanım var. Dün yoktu ama bugün alternatif yol var.” Dedi.

BAŞKAN BİZİ TEHDİT EDİYOR!

 Öfkeli bayan; “Başkan bizi tehdit ediyor. Bizi savcılığa şikayet ettikten sonra mahkemeyi geri alacağını söyledi almadı. Bizi zıt belliyor tüm mahalle sakinleri aha burada görüyorsun, gidiyor iki kişiden şikayetçi oluyor.  Biz tüm mahalle sakini olarak bu durumdan şikayetçiyiz. “ diyerek hep bir ağızdan ifade ettiler.

ARAÇLARI DÖNDÜRÜYORUM, SİZLERDE YOLDAN ÇEKİLİN

Öfkeli kalabalığı dinleyen jandarma subayı bu söylemler karşısında; “ ben şimdi araçları geldikleri istikametten döndürerek araçları kaldırıyorum, sizlerde yoldan çekilin” diyerek karşılık vermesi üzerine öfkeli kalabalık jandarma subayına; “ Allah sizden razı olsun. Gel senin elini öpeceğim” diyerek hem dua ettiler hemde sevgi gösterisinde bulunup alkışladılar.

ALTERNATİF YOLDAN D-100 KARAYOLUNA

Jandarma subayı tarafından yolu vatandaşlarca kesilen Hendek Belediyesine ait hafriyat kamyonları bunun üzerine  geldikleri istikamete manevra yaptılar ve bahsedilen alternatif yol istikametine hareket ettiler. Kargalıhanbaba mahallesi ile D-100 karayolu arasında devlet tarafından yapılan alternatif  sıcak asfalt güzergahı takip eden kamyonlar yaklaşık 700-800 metre sonra D-100 karayoluna ulaştılar.

NOT: Haberin videosunu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.