Güncel
Giriş Tarihi : 04-06-2021 07:52   Güncelleme : 05-06-2021 07:14

MESİRE ALANINDAKİ ATLAR NEREDE?

Tüm Türkiye İBB tarafından 17 değişik ile verilen 860 at’ın akıbetini sorarken bizde Selman dede mesire alanındaki atların akıbetini soruyoruz. Atlar nerede???

MESİRE ALANINDAKİ ATLAR NEREDE?

ATLAR NEREDE?

İBB taraffından , 860 at Türkiye’nin 17 iline gönderilen atların nerede oldukları bilinmezliğini korurken ilçemiz Selman dede mesire alanındaki atların akıbeti de benzer akıbeti yaşıyor. Bizde benzer konuya dahil olarak aynı soruyu Hendek Belediyesi yetkililerine soruyoruz? Atlar nerede?

İLK AT PAŞAMIZ TARAFINDAN HEDİYE EDİLMİŞTİ

Dönemin Hendek Belediye Başkanı Ali İnci tarafından Selman dede mesire alanında oluşturulan hayvanat bahçesine,dünyanın değişik bölgelerinde yaşam alanlarına sahip bazı hayvanları ilçemize kazandırarak oluşturulan hayvanat bahçesine ilk at, Jandarma Genel Komutanı Org. Rasim Betir paşamız tarafından hediye edilmişti. 2011 yılı Şubat ayında gece yarısı tel çitlerin kesilerek 2 adet at’ın çalındığı ve ilerleyen süreçte çevrede yapılan aramalar neticesinde atların kesildiği ortaya çıkarılmış ilçede haber infial yaratmıştı.

SELMAN DEDE MİLLİ PARK

156 dönümlük alanı ilçemizin yetişdiği bir değer olan ve bir dönem CHP  Sakarya Milletvekili adayı da olan merhum Ramazan Öge’nin katkılarıyla Çevre ve Orman Bakanlığından Hendek Belediyesine tahsis edilmesinin ardından, şehre nefes aldıracak, insanları doğa ile başbaşa kalarak şehrin stresinden uzaklaşılan mesire alanında aileler dinlenirlerlen, özellikle ilçe dışına imkansızlıklar nedeni ile gidemeyen çocuklara hayvan sevgisini aşılamak, hayvan sevgisini çoğaltmak adına ouşturulan mesire alanındaki hayvanat bahçesinde bulunan atları elleri ile besleyen dönemin Hendek Belediye Başkanı Ali İnci aynı zamanda iyi bir hayvan hakları koruyucusuydu.

HER TÜRLÜ SOSYAL AKTİVİTEYE AÇIK

156 bin m2'lik alana sahip Selman Dede Mesire Alanı hafta sonları Sakarya’dan ve çevre illerden binlerce vatandaşı ağırlıyor. Mesire alanında; barbeküler, çeşmeler, piknik masaları, açık hava fitnessları, 5 km’lik koşu ve yürüyüş yolu, hayvanat bahçesi, iki futbol, üç voleybol, üç basketbol sahası, bir yağlı güreş sahası, yapay havuz, ve çocuk oyun grupları, bay-bayan WC mevcut. Mesire alanında ayrıca vatandaşların ibadetlerini yapabilecekleri camii de bulunmakta.

Not: Selman dede milli parkını oluşturan İnci’nin atlarla nasıl iletişim kurduğunu anlatan videomuzu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.