Güncel
Giriş Tarihi : 28-05-2021 16:57   Güncelleme : 28-05-2021 16:57

BEKRİ MUSTAFA İMAM OLURSA!!!

Siyasetin duayenlerinden Hilmi Mete amca ile sohbet bir başka oluyor. Engin tecrübesi ve tarihi iyi bilen Hilmi Mete amcamızla oğlu Faruk Mete’nin işyerinde karşılaştık. Buyur etti, oturduk. Pandeminin esnaflar üzerinde bıraktığı izlerden bahsederek yöneticilerin başarısızlığını fıkra ile anlattı. Bizde bize anlattığı gibi fıkrayı sizlerle aynen paylaşıyoruz.

BEKRİ MUSTAFA İMAM OLURSA!!!

YORUMSUZ

 

“1593-1634 yıllarında Sultanahmet’te doğup-yaşayan Bekri Mustafa’nın adını, herhalde duymuş olmalısınız...

Onun, kendini genç yaşında ‘içki’ye verdiğini, ‘gece-gündüz içtiği’ için Bekri namıyla ün yaptığını ve 41 yaşında öldüğünü belki bilmezsiniz ama, Bekri Mustafa’nın ‘imam’ olma hikâyesini herhalde bilirsiniz.

 

BEN HOCA DEĞİLİM DESE DE İNANDIRAMAZ

 

Bekri Mustafa, yoksul bir mahallede ‘Küçük Ayasofya Camii’nin önünden geçmektedir... O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur.

Cemaatin, beklemekten canı sıkılır ve başında kavuğu, sırtında cübbesiyle oradan geçen Bekri Mustafa’yı ‘hoca’ zannederek namazı kıldırmasını söylerler.

‘Yok, ben hoca değilim’ dese de, dinlemezler ve zorla öne geçirirler.

 

ÖLÜNÜN KULAĞINA FISILDAR

Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar.

Cemaat, ölüye ne söylediğini merak eder.

 

BEKRİ MUSTAFA İMAM OLURSA?

Bekri Mustafa gülerek cevaplar:

‘Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahirete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu dersin. Onlar durumu anlar...’ dedim.” Fazla söze ne hacet???