Siyaset
Giriş Tarihi : 25-05-2021 16:30   Güncelleme : 25-05-2021 16:30

BABACAN, CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde yaptığı açıklamayla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tutumunu açıklamaya ve hesap vermeye davet eden Babacan, Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

BABACAN, CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Babacan’dan Erdoğan’a çağrı: Derhal hesap verin

DEVA lideri Ali Babacan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması çağrısında bulunarak, “Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun” dedi.

‘MİLLETİN KARŞISINA ÇIKIN VE HESAP VERİN’

Suç örgütü liderliğinden mahkum olan Sedat Peker’in ortaya attığı iddialara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama yapması çağrısında bulunan Babacan, “Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Her konuda tek yetkili olmayı çok istediniz. Bu, tek ‘hesap verme’ makamında olmaktır. Ortaya çıkan bu vahim tablonun tek bir nihai sorumlusu vardır, o da sizsiniz! Derhal sizi o makama getiren milletin karşısına çıkın ve hesap verin. Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları görevden alıp yargının işini rahat yapmasını sağlayın” ifadelerini kullandı.

 

90’LARA BİLE RAHMET OKUTUYORSUNUZ’

Açıklamasında, “Bu ülkeyi suç örgütlerinin oyun alanına çeviren, onlara her türlü ayrıcalığı tanıyıp ülkeyi korku egemenliğine hapseden yöneticileri hak etmiyoruz” ifadelerini kullanan Babacan’ın konuşmasında öne çıkan ifadeler şu şekilde oldu:

 

CUMHURBAŞKANI TEK BİR KELİME ETMİYOR:

Hukuku hiçe sayıp, tüm yargı mekanizmasını baskı altına alıp sonra da utanmadan, sıkılmadan, yüzü dahi kızarmadan ‘yargı gereğini yapsın’ diyerek adeta milletle dalga geçen zihniyeti hak etmiyoruz. Her evde, her sokakta, her köşe başında bu vahim iddialar konuşuluyor fakat her konuda açıklama yapma gereği duyan sayın Cumhurbaşkanı tek bir kelime dahi etmiyor. Tek bir savcı dahi soruşturma başlatmıyor. Daha evvel ‘Ülkemizi 90’ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz’ demiştim. Siz bugün 90’lara bile rahmet okutuyorsunuz.

 

HAK ETMİYORUZ:

 Hukukun dışına çıkan ve bunun toplumsal sonuçlarını hesap edemeyen ferasetsiz insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütleriyle aynı çuvala girmiş olanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz. Suç örgütlerinden, mafyadan medet uman ve toplumu baskı altına almak için bu hukuk dışı yapılara alan açan, adaletten nasibini almamış insanların yönettiği bir ülke olmayı hak etmiyoruz.

 

MİLLETTEN KOPMUŞ DURUMDALAR:

Ortalama bir demokraside sadece bir tanesi bile hükümetleri sallamaya yetecek kadar vahim olan iddialar toplumun önüne saçılıyor. Fakat ülkeyi yönetenler ya sessiz kalmayı tercih ediyorlar ya da her zamanki gibi birtakım ezberlere sığınıp konuyu sulandırmaya çalışıyorlar. Devlet vakarıyla iddialara cevap vermek yerine, devletin bekası söyleminin arkasına sığınarak insanların aklıyla alay ediyorlar. Her başları sıkıştığında ‘dış mihraklar’ masalı anlatmanın kâr etmediğini göremeyecek kadar da milletten kopmuş durumdalar.

 

SUÇ ÖRGÜTLERİ CİRİT ATAR:

 Sorun, hukuk devletinin katledilmiş olmasıdır. Sivil toplumun, özgür basının ve ifade özgürlüğünün yok edilmiş olmasıdır. Tarafsız ve bağımsız yargının ortadan kaldırılmış olmasıdır. Adaletin olmadığı, kurum ve kuruluşların liyakatsiz insanlarla doldurulduğu, bir grup insanın kendini hukukun üstünde gördüğü bir ülkede mafya da olur suç örgütleri de cirit atar. Öyle bir an gelir ki, yönetenlerin de bunları engellemeye gücü yetmez. Tek kelime edemezler, yorum dahi yapamazlar. Çünkü kurdukları bu çarpık düzenin gün gelir esiri olurlar.

 

SAVCILARIMIZI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM:

Vicdan sahibi, ülkesini seven her yurttaşımızı ülkesine sahip çıkmaya çağırıyorum. Tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkemize hep birlikte sahip çıkmak için göreve çağırıyorum. Savcılarımızı göreve çağırıyorum! Bu ülke hakikatleri, bir organize suç örgütü liderinin ağzından çıkan sözlerde değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminden çıkan iddianamede aramalı.

 

MECLİS’E ÇAĞRI:

 Sayın milletvekillerine ve Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyorum. Derhal bir soruşturma komisyonu kurun ve bu korkunç iddiaların açığa kavuşması için çalışmalara başlayın. Halk iradesinin temsilcisi olmak, milletin emanetine sahip çıkmak bunu gerektirir. Bu büyük millet, bu iktidarın işkencesine biraz daha sabredecek ama ilk seçimde milletimiz gereken cevabı verecek ve bu iktidarı tarihin çöplüğüne atacaktır. Daha iyi günler göreceğiz. Yarınlar korkaklara ait değildir. Tüm yaptıkları rezilliklere, iftiralarına, çetelerine rağmen bu yoldan vazgeçmeyeceğiz