Güncel
Giriş Tarihi : 22-04-2021 15:37   Güncelleme : 30-04-2021 14:09

YAŞAYAN CAMİ RASİMPAŞA…

Rasimpaşa sadece ibadet yeri değil 24 saat yaşayan camidir Türkiye genelinde direk Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olan A Grubu camiler katogorisinde yer alan ilçemiz Rasimpaşa camisi sadece bir ibadethane değil 24 saat yaşayan bir cami ünvanını da taşıyor. Dernek muhtarlar desteği ile 1000 ramazan kolisi ve 1000 erkek-kız çocuklarına bayramlık giyecek dağıtacak.

YAŞAYAN CAMİ RASİMPAŞA…

DERNEK BAŞKANI

Hendek ilçemizde dört dönem üst üste belkide bir daha kırılamayacak bir rekora imza atarak Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Ali İnci, 2015 yılından görevinden istifa etmiş  25. Dönem Sakarya Milletvekili olarak parlementoya girmişti.  Bir ayağı Ankara’da diğer bir ayağıda Sakarya Hendek’de olan İnci, aynı zamanda ilçemiz Rasimpaşa Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığını da yapmaktadır.

1000 ADET RAMAZAN KOLİSİ

Ramazan ayı vesilesi ile her Ramazan ayında olduğu gibi pandeminin hakim olduğu günümüzde mağduriyetlerin çoğaldığı, ihtiyaç sahibi vatandaşların Ramazan ayı mutfak ihtiyacını karşılamaya yönelik RAMAZAN KOLİSİ dağıtımını Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma, Muhtarlar Derneği ve AK Parti kadın kolları işbirliği ile yapıyor.

BU BAŞARIDA HEPİNİZİN EMEĞİ VAR

Mahalle muhtarlarını yaşayan cami Rasimpaşa olarak nitelendirdiği adeta bir camiden öte başlıbaşına bir külliyeyi andıran Rasimpaşa camisinin altında bulunan iki katında yapılan çalışmaları anlatıp;  “burada bir başarı varsa bunda sizlerin desteği ve payı vardır” diyerek mahalle muhtarlarına teşekkür etti.

HENDEK HALKINA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR

Muhtarlara yaptığı konuşmasında Rasimpaşa camisi bünyesinde olacak olan sosyal ve sportif tesisler hakkında  ön bilgiler aktardı. İnci; “ bugün bu caminin dernek başkanıyım. Beni ilk kez 1999 yılında Belediye Başkanı seçerek böyle güzel hizmeti bana yapma şansı verdiklerinden dolayı Hendek halkına ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

İnci; “bu eser yüzyıllar boyu hizmet verecek bir eserdir. Bu eser hepimizin eseridir. Bu yalnız benim eserim değil. Ancak bana öncelik yaptıran siz değerli dostlarımıza ve Hendek halkına teşekkür ediyorum. Bu tesiste neler yer alıyor kısaca bilgilendireyim.

-Çocuk Eğitim Odaları ( adap ve muhaşeret kuralları dediğimiz, yemesinden içmesine, oturmasından kalkmasına kadar her konuda eğitim verilecek yerler)

SAKARYA’DA A GRUP 2. CAMİ RASİMPAŞA CAMİSİDİR

Bugün ülkemizde Selahaddin camileri olarak bilinen toplamda 150 civarı dolayındadır. Bu büyük camiler A gurup camileridir. Mesela Sultanahmet camisi, Ayasofya camisi gibi. Bu camilere il-ilçe müftülüğü karışmaz, bu camilere direk Diyanet işleri Başkanlığı karışır.  İşte bu  camilerden biri tarihi olması hasebi ile Sakarya Orhan Camisi ve ilçemiz Rasimpaşa camisi A gurup cami katogorisindedir. Bu cami yaşayan bir camidir” diyen İnci; “ satranç, bilgi,zihinsel  yönde eğitim alan öğrencilerin değişik fikirlerin ortaya çıkarmaya matuf alan” diye belirtti.

Rasimpaşa yaşayan camisindeki sosyal ve sporsal alanların bununla sınırlı olmadığını önemle vurgulayarak;

- Sportif alanlar

-Jimnastik salonu

-Ok atma alanı

-Masa tenisi

-Bilardo

-Fitnes salonu

-Karate salonu

-Tekvando salonu

-1-4-6 yaş ana gurubu olarak dört ayrı sınıf, (buralardaki sınıflarda öğrencilerimize diyaet tarafından dini bilgiler öğretilecek. )

-Erkek-Bayan taziye  alanı

-Ana okulu (  küçük yaş gurubu öğrencilerinin gitar, saz vs. müzik aletleri çalma dersleri alabilecekler)

-Sinema salonu

-Kütüphane

-Kafeterya

--5000 kişiye yemek çıkartabilecek kapasitede mutfak ( gerek hendekli gerek üniversite öğrencilerimiz buradan ücretsiz istifade edecekler)

-Dernek binası ( içerisinde kadın kolları, gençlik kolları, yönetim, muhasebe)

Muhasebe konusunu daha açan İnci; “ ilçemizdeki mahalle muhtarlarının bir çoğunda cami dernekleri, güzelleştirme dernekleri var. Derbekçilik güzel olduğu kadar zahmetli bir iştir. Kayıtları muntazaman tutulmuyor müzdarip, mağdur oluyorlar. Rasimpaşa camimizde dernek binamızda bulunan muhasebe bölümü çalışanlarında tüm derneklerimizin kayıtları tutulacak, dernekler masası ile hasıl olacak olan sıkıntıların giderilmesine katkı sağlayacaktır.

-Hakut-Traç dernek yeri

Bu açıklamaların ardından beraberindeki heyet ile birlikte gezerek çalışmaların seviyesini gösteren İnci, “ kısacası bu cami üzerinde namaz kılınan ve ondan sonra kapatılıp gidilen bir ibadethane değil yaşayan bir cami olarak Allah’ın izniyle devam edecektir”  bilgilerini paylaştı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAKTIR

Heyet ile birlikte en son Cami derneği lokalinde kısa süreli olarak dinlenen heyete burada da bilgiler aktaran İnci; “ buradaki hizmetler Allah rızası için en üst düzeyde hizmet yapılacak, Türkiye’ye örnek olacaktır.” Diyen İnci, Hristiyan aleminden örnekler vererek yaptığı konuşmasında; Hristiyan alemi bunu yapıyor.

CARİTAS KATOLİK VAKFI,RASİMPAŞA HENDEK VAKFI

Örnek verecek olursan Akova Anadolu Kalkınma Vakfı okulunu Alman Caritas vakfı tarafından yapılmıştır. Caritas’ın açılımı ise Katolik Kiliselerinin vakfıdır. İşte bizim Rasimpaşa cami derneğimizde onun benzeri olarak tüzüğümüz gereği yurt dışında da hizmet verebilecek, yardımda bulunabilecektir. Hendek Belediye başkanlığı dönemimde Pakistanda 60 ev yaptık ve adını Hendek Mahallesi olarak isimlendirdik. Ve açılışını da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. İşte bütün bunları biz sizinle yaptık, bundan sonra yapacaklarımızı da sizinle yapacağız. “ dedi.   

1000 KOLİ 1000 ÇOCUĞA BAYRAMLIK GİYECEK

İnci, son olarak mahalle muhtarlarına Ramazan ayı münasebeti ile 1000 adet Ramazan kolisi ve buna ilaveten 1000 erkek-kız çocuklarına bayramlık elbise dağıtacaklarını bunu da muhtarlar yardımıyla yapacaklarını ifade etti. Toplu fotoğraf çekilmesinin ardından  Rasimpaşa cami tesisi ziyareti sona erdi.