Güncel
Giriş Tarihi : 22-04-2021 11:25   Güncelleme : 30-04-2021 14:09

Uludere lebaleb köpük

Derede olta ile balık tutmak yasak köpüklü su dökmek serbes!!! İlçemizi ortadan ikiye bölen, ilçemizin su kaynaklarından olan Uludere çayında meydana gelen köpük kirliliğine kim dur diyecek?

Uludere lebaleb köpük

4 KM BOYUNCA DERE KÖPÜKLE KAPLANDI DERENİN OKSİJENLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Bir su kaynağı olmasının yanı sıra dere yatağı  üzerinde yapılan bir kısım fiziki değişikliklerle halkımızın bir dinlenme alanı olarak kullandığı, çocukların bisiklet özellikle orta yaş gurupların yürüyüş sporu alanı olarak kullandıpı Uludere’nin su yüzeyinin köpükle kaplanması ve bu köpük deryasının dere yüzeyinde yaklaşık 4 km olması konuyla ilintili kurumların bir işlem yapmaması  yaptılar ise de basına bu konuda bilgi paylaşılmamış olması vatandaşların tepkisini çekti.

BALIK TUTMAK YASAK  KÖPÜK ATMAK SERBES!

Özellikle yaz aylarında çocukların yüzerek serinledikleri Uludere çayına geçmiş dönemlerde   yetkililerce  üremeleri açısından dereye yüzbinlerce balık yavrusu bırakılmış hatta yakın zamanda derede olta ile de olsa balık tutmanın yasaklandığı kamuoyuna ilan edilmişti.

İLÇEMİZ SAHİPSİZ

Tabiatın ve derenin ekolojik dengesini bozan, derede yaşayan canlıların hataına kast eden bu girişimde bulunan kurumun bir kamu kurumu olması içimizi daha da acıttı. Zira örnek olması gereken kurumların böylesi akıl alamaz bir yola başvurmuş olmaları ilçemizin ne kadar sahipsiz olduğununda bir kanıtı olarak karşımızda duruyor.

SAĞLIĞA ZARARI YOKMUŞ! NUMUNE ALDIK

Bahse konu olan kirlenmenin kaynağının Hendek İtfaiye Amirliği olduğunu öğrenmemiz üzerine itfaiye amirliğine gittiğimizde 5-6 personelin iftar sofrasından kalktıklarını  ve dinlenmeye çekildiklerini gördüğümüzde kendimizi tanıtıp  Uludere’deki köpük kirliliğinin kaynağının ne olduğunu sorduğumuzda  personelden bir arkadaş;  “bir araç burada tarafımızdan yıkandı. Ortaya çıkan köpük  dereye ulaştı. Ancak hiçbir şekilde kimyasal değil sağlığa zararı yok” Şeklinde ifadesi üzerine bizde kendisine; “ bahse konu olan maddenin analiz raporları var mı?” dediğimizde var olduğunu söyledi. Bizde bizimle paylaşıp paylaşamayacaklarını sorduk.  Kendilerinin yetkileri olmadığını analiz raporlarını Sakarya  İtfaiye Müdürlüğünden alabileceğimizi söyledi.  Bizde bunun üzerine dereden numune  alarak haber merkezimize döndük.

SAKARYA İTFAİYE DAİRE MÜDÜRLÜĞÜNE SORUYORUZ

 Hendek itfaiye personelinin bize ifade ettiği köpüklü suyun canlı sağlığına zararı olmadığını, analiz raporlarının Sakarya Büyükşehir İtfaiye Müdürlüğünden alabileceğimizi söylediler. Sayın yetkililere buradan sesleniyoruz.

“ KÖPÜKLÜ SUYUN ANALİZ RAPORLARINI BİZİMLE PAYLAŞIR MISINIZ? ”

NOT: Derenin videosunu  Facebook üzerinden ahmet çileci ya da Hendek şafak adresinden izleyebilirsiniz.