Güncel
Giriş Tarihi : 07-04-2021 18:35   Güncelleme : 09-04-2021 11:00

CUMHUR İTTİFAKININ AK PARTİLİ ÜYELERİ BORÇLANMAYA HAYIR OYU VERİRKEN MECLİS TOPYEKÜN 2 MİLYONLUK YENİ MAKAM ARACI ALINMASI MADDESİNE EVET VERDİ

Nisan ayı olağan meclis toplantısı Babaoğlu başkanlığında yapıldı. Meclis gündemi 20 maddeden oluştu.

CUMHUR İTTİFAKININ AK PARTİLİ ÜYELERİ BORÇLANMAYA HAYIR OYU VERİRKEN MECLİS TOPYEKÜN  2 MİLYONLUK YENİ MAKAM ARACI ALINMASI MADDESİNE EVET VERDİ

BİLDİRİCİLERİ LANETLİYORUM

Meclisin açılış öncesinde konuşma yapan Babaoğlu, Pandemi salgının halen devam ettiğini vurgulayarak önlemlerin aksatılmamasını istedi. Babaoğlu; “ 104 tane emekli kişinin yayınlamış olduğu vesayetçi zihniyeti lanetliyorum. Bu tür girişimleri demokratik hak gibi göstermeye çalışanları, bu tür faaliyette bulunanları lanetliyorum. Demokrasimize ve milli iradeye karşı girişilen saldırıları dün olduğu gibi bugünde bertaraf edildi hep birlikte. Kimse bu milletin sınırlarını ve sinirlerini artık zorlamaması lazım. Milletin iradesinin üstünde hiçbir gücün olmadığı en yakın zamanda bu millet tarafından gösterilmiştir. Boş hayallere kapılanlar büyük Türk milletini her zaman karşılarında bulacak.”diye konuştu.

BELEDİYE VE TÜRKAY ŞİRKETİNİN EKONOMİK DURUMU NEDİR?

Kürsüdeki konuşmasını sonlandıran Babaoğlu, yerine geçerek meclis gündemini açtı. Hemen ardından söz alan AK Parti meclis üyesi Hamit Canlı söz istedi ve;  bildiriyi yayınlayanları kınadığını belirtmesinin ardından; “ sayın başkan göreve geldiğinizde mecliste yaptığınız konuşmada şeffaf bir belediyecilik yürüteceğiniz yönünde açıklama yaptınız. O dönemde adı HİMPAŞ olan ilerleyen süreçte adı TÜRKAY olarak değiştirilen şirketin genel durumu paylaşılmadı, atlandı, unutuldu. Şu an belediyemizin mevcut durumu nedir? Türkay’ın ekonomik durumu nedir? Bundan böyle her yıl gerek belediyenin gerekse TÜRKAY şirketinin genel durumu hakkında meclisi bilgilendirmenizi istiyoruz. “ sorularını yöneltti.

BÜTÜN BİLGİLERİ MAYIS MECLİSİNDE SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM

Meclis başkanı Babaoğlu, “önümüzdeki Mayıs ayı meclisinde hem belediye hem TÜRKAY şirketi ile ilgili  istenilen bütün bilgileri sizlere aktaracağım” sözünü vermesinin ardından bir takım teknik bilgileri paylaştı. Babaoğlu 2020 yılı içerisinde bütçeye sadık kaldıklarının altını çizerek; “ hemen hemen hedeflediğimiz ölçüleri % 98 oranında giderimizi % 90 oranında da gelirimizi tutturduk.” Diyerek eskiye atıf yaptı.

10 YILLIK BELEDİYENİN EN İYİ DÖNEMİNİ YAŞADIK!

Yaptığı atıfta adeta eski belediye yönetimlerini zan altında bırakırcasına ;  “Hendek Belediyesi yaklaşık 10 yıllık süre içerisinde gelir-gider dengesi açısından en iyi dönemini yaşadı. Tahmini bütçe ile gerçekleşen bütçede en yüksek oranda bu sayıları tutturduk.”diye yanıt verdi.  

Gündem maddelerinde yer alan 5 milyon Tl borçlanma maddesi üzerinde başkan Babaoğlu’na yetki verilmesi maddesi üzerine açıklamada bulunan Babaoğlu; “ kanun , belediyemize bütçemizin % 10’nu kadar borçlanma yetkisi vermiştir.Bizde buna istinaden 2019 yılında 4.100.00 TL, 2020 yılında da 4.400.00 TL kredi kullandık. Bugün önümüze gelen borçlanma  kredisi bu yıl için kullanacağımız kredi. Bu yıl çekeceğimiz krediyi de asfaltlama için istiyoruz.”

2020 DE 4.800.00, 2021 DE 4.150.00 TL’LİK YER SATTIK SATMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ

 Babaoğlu; “ 2020 yılında 4.800.00 TL arsa satışı gerçekleştirdik. 2021 yılıda ise 4.150.00 TL lık satış gerçekleştirdik. Halende  satış çalışmalarımız devam ediyor. “diye konuştu.

AK PARTİ GURUBUNDA ÇATLAK. ÇEKİNCELERİMİZDEN DOLAYI BU MADDEYE HAYIR DİYECEĞİZ

Bu konuşmanın ardından tekrar söz alan AK Parti meclis üyesi Hamit Canlı; “keşke bu borçlanmanın nedeni, çekilen kredinin nerede kullanılacağını bize gönderdiğiniz metinde belirtseydiniz. Bizim bu konuda çekincelerimiz var bu nedenle biz gurup olarak bu maddeye HAYIR oyu vereceğiz” diyerek karşılık verdi.  Görüşülen bu gündem maddesine AK Partili meclis üyesi Aziz Koç EVET oyu verirken diğer AK Partili meclis üyeleri HAYIR oyu verdi.  

HAYIR VEREBİLİRSİNİZ BİZCE BİR SAKINCA YOK

Bu söylem üzerine tekrardan söz alan meclis başkanı Babaoğlu; “ aynı hassasiyeti önceki dönemlerde bizde hissettik.Bu maddeye hayır da diyebilirsiniz bunda bizim bir endişemiz yok.”dedi.

SÖZLÜ İFADE BAŞKA YAZILI İFADE BAŞKA ŞEY

Söz alan meclis üyesi Adem Sefa’da yaptığı konuşmasında; “ bize verilen metinde istenilen kredinin nerede nasıl kullanılacağı bilgisi verilmiyor. Bir şeyi sözlü ifade ile anlatmak başka bir şey yazılı ifade etmek başka bir şey. Bu durumda bizi zor duruma sokuyorsunuz.” Diyerek karşılık verdi.

2-3 KATINA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Meclis üyesi Hamit İsmailoğlu’da söz alarak; “ bu yıl ilçemize döküleceğini ifade ettiğiniz 30 bin ton asfalt çok az. “ sözü üzerine Babaoğlu, “bu miktarı kendilerininde yeterli bulmadığını, satışlardan elde edilen gelirlerle bunu 2-3 katına çıkarmayı hedeflediklerini, asfalt yapamadıkları yerlerede kilitli parke çalışması yapmayı planladıklarını” söyledi.

ARAÇ SATIŞINA VE ALINIŞINA EVET OYU ÇIKTI

Gündem maddelerinde yer alan ve 2014 yılında sıfır olarak alınan ve halen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu tarafından makam aracı olarak sahada görülen 54 KV 600 plaka sayılı aracın satılmasının nedenini başkan Babaoğlu şöyle açıkladı. Babaoğlu , “araç masraf çıkartıyor. Hem benden öncekiler daha modelli araçlara biniyorlardı. Biz zaten vergisiz olarak daha ucuza alacağız.” Diyen Babaoğlu;  yeni almayı düşündükleri aracın piyasa fiyatının 2 MİLYON TL olduğunu ifade etti.

BELEDİYENİN GEÇMİŞTEN GELEN BORCUNU ÖDEMEK İÇİN KENDİMİ YIRTACAK ZORUNDA DEĞİLİM!

İsmailoğlu, “ belediyenin borç durumunda bir yükselme oluyor mu?” sorusu üzerine meclis başkanı Babaoğlu; “ şöyle söyleyeyim Hamit abi, tabiki devlette devamlılık esastır, dünkü borçları biz tanımıyoruz, beni ilgilendirmez diyemeyiz ama benim sadece Belediyenin geçmişten gelen borçlarını ödemek için kendimi yırtacağım zorunda değilim. Ben nasıl hizmet yaparımın peşindeyim” diye karşılık verdi.

2 MECLİS BAŞKAN VEKİLLİKLERİDE ÇAMLICA’LI

Gündemin bir diğer maddesi olan Hendek Belediyesi Başkan vekilliği seçimlerinde birinci başkan vekili MHP kanadından Hüdaverdi Bahadır olurken AK Parti kanadından da yazı-tura hizmet aşkıyla yanan Lokman İçöz oldu.