Güncel
Giriş Tarihi : 10-03-2021 11:18   Güncelleme : 13-03-2021 11:12

UKAME’NİN KASİS KRİTERLERİ…

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin 07.07.2010 tarih 2010-141 sayılı kararı ile belirlenen hız kesici yapım kriterleri…

UKAME’NİN KASİS KRİTERLERİ…

HER ŞEYİN HESABI KİTABI VAR

Hız kesicinin; hastane, okul, çocuk bahçesi, park, cami, … gibi yoğun yaya trafiği olan ticari alanlar ile konut bölgelerinde, yaya sirkülasyonunun 100 yaya /saat’ den, trafik hacminin 500 taşıt/saat’ den ve ortalama trafik akım hızının 50 km/1 saat’ den fazla olduğu durumlarda yapılmasına, . Hız kesicinin şehir içi yollarda hız sınırlamasının 30 km/h’ e düşürülmesi öngörülen yol bölümlerine yapılmasına, .

TRANSİT YOL YADA BÖLÜNMÜŞ YOLA KASİS YOK

Hız kesicinin öncelikle bir gidiş bir geliş olan bölünmemiş yollarda yapılmasına, . Hız kesicinin yoğun kamyon taşımacılığının yapıldığı yollar ile çevre yolu niteliğinde ki transit yollarda yapılmamasına, . Hız kesicinin yol boyuna eğiminin %7 ye kadar olan kesiminde yapılmasına, . Hız kesicinin acil durum araçlarının geçiş güzergâhında yapılmamasına, .

Hız kesicinin genellikle 90 metre ile 150 metre ara ile yapılmasına, . Hız kesicinin en az, trafik kontrol cihazlarından (EDS… gibi) 75 metre ve kavşak başlangıç noktalarından 15 metre uzaklıkta yapılmasına, .

UKAME BAŞKA DİYOR HENDEK BELEDİYESİ BAŞKA UYGULUYOR

Hız kesicilerin iş yeri, site, hastane… v.b. toplu yaşam alanlarına ait araç giriş-çıkış noktalarından en az 5 metre önce veya sonra yapılmasına, . Hız kesicilerin yatay ve düşey kurplarda yapılmamasına, . Hız kesicilerin park yasağı ve durak tabelalarından en az 15 metre önce veya sonra yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

KASİSLER TRAFİK YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPIMALI

07.07.2010-141 Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 24.12.2007 tarih ve 5712 sayılı yazıları ile yayınlanan 2007/115 sayılı genelgesi şehir içi ulaşımını sağlayan hızlı ve yoğun trafiğe sahip bulvar, ana cadde ve benzeri birinci derecedeki yollarda, yol sathı, hız kontrol elemanları, tümsekler, kasisler yapılmaması, ancak; sinyalize tesis bulunmayan okul önlerine trafik açısından uygun görüldüğü takdirde TS 6283 standartlarında belirtildiği şekilde kasis yapılması uygun görülmüştür." denilmektedir.

 Hız Kesici kasisler yangın ve ambulans hizmetlerinde de zaman kaybı yaratmaktadır. Uygun görülmeyen yerlerde söz konusu kasis ve tümseklerin hız kesici özelliğinin yanında yeni kazalara da davetiye çıkarması nedeniyle sık sık şikâyetlere de konu olduğu bilinmektedir.