Güncel
Giriş Tarihi : 08-03-2021 10:03   Güncelleme : 09-03-2021 12:04

EKONOMİNİN KARA DELİĞİ GEÇİŞ GARANTİLİ YATIRIMLAR

Geçiş garantisi verilen yatırımlar maalesef sinek avlıyor cezasını vatandaş çekiyor. Bunu sorgulayan muhalefetin ise verdiği soru önergeleri AKP-MHP ittifakı tarafından reddediliyor. Daha da ileriye gidildiğinde DEVLET SIRRI denilerek hesap verilmiyor.

EKONOMİNİN KARA DELİĞİ GEÇİŞ GARANTİLİ YATIRIMLAR

Son yıllarda köprüler, hastaneler, tüneller gibi büyük devasa yatırımların yap-işlet-devret modeli ile inşa ediliyor olması, bu yatırımlara hazine garantisi ve yolcu –araç geçiş garantisi verilmesi karşılığında ödemeler yapılırken geçiş sayılarının  bazılarında  % 50’lerde kalırken bazılarında ise  %10-15 ler seviyelerinde. Yüksek fiyatlar nedeni ile beklenilen talebi görmeyen yatırımlar adına  hazine topladığı vergileri şirketlere aktarıyor.Yaşanan bu gelişmelerden sonra bütçedeki kara deliğin ( CARİ AÇIK) ın  her gün daha da büyüdüğüne şahit oluyoruz.

Ülkemizi 18 yıldır yöneten AKP iktidarının dününü ve bugününü hatırlayacak olursak;

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİR 2006 YILININ ALTINA İNDİ

Ekonomik istikrarsızlığın devam ettiği Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 2006 seviyesinin de altına indi. IMF’in verilerine göre 2006 yılında Türkiye’de 7 bin 961 Dolar olan kişi başına düşen milli gelir, 2020 yılında 7 bin 715 Dolar’a geriledi. Böylece Türkiye’de vatandaşlar artık 14 yıl öncesine göre daha fakir hale geldi. Öte yandan, 2006 yılının Ekim ayında 1.45 TL olarak değer gören Amerikan Doları, 20 Ekim itibariyle 7.88 TL olarak işlem görüyor.

TÜRKİYE’DE HALK SON 6 YILDA YÜZDE 38 FAKİRLEŞTİ

Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 2013 yılında 12 bin 489 dolar ile en yüksek seviyeyi görmüştü. Milli gelirin en yüksek seviyeyi gördüğü 2013 yılından sonra Türkiye’de halk son 6 senede yüzde 38 fakirleşti. IMF’in 2020 verilerine göre 7 bin 715 Dolar olan kişi başına düşen milli gelir son 6 senede 4 bin 775 Dolar azaldı.

HEM DÖVİZDEN HEM ENFLASYONDAN KAZANIYORLAR

Bu yatırımları yapan şirketlere ödemeler TL cinsinden değil DOLAR cinsinden ödemeler yapılıyor olması bir yana yeni yılda geçiş ücretlerinde dolar bazında yapılan zamlar müteahhitlerin kazançlarına kazanç katarken olan bizlere oluyor.

TEK ÇARE SANDIK

Yukarıda yıl yıl kişi başına dolar bazında düşen milli gelir tablosuna baktığımızda fakirleştiğimiz gün gibi aşikar.Buna rağmen hükümetin büyüme rakamları taban tabana tezat teşkil ediyor.

Tüm bu menfi gelişmelerin ardından vatandaş güven bunalımı yaşıyor. Bunu aşmanın tek çaresinin de SANDIK olduğu dillendiriliyor.