Güncel
Giriş Tarihi : 25-02-2021 16:24   Güncelleme : 26-02-2021 08:15

EN GARANTİ ANKET, SEÇİMDİR…

HÜKÜMET ARA SEÇİMİ Mİ HEDEFLİYOR? Meclisteki sandalya sayısının şu an itibarı ile 15 eksiği bulunduğu bilinen bir gerçek. Siyaset analizcilerine göre HDP’li 9 vekilin yargılanmasının önünü açacak olan fezlekeler yakın zamanda meclise sevk edilecek. Fezleke muhtemelen kabul edilecek bu kez sayı 24’e çıkacak.

EN GARANTİ ANKET, SEÇİMDİR…

Siyaset analizcileri ve Ankara kulislerinde konuşulanlara göre bu durumda HDP’nin vekil sayısı parlementoda 47’ye düşecek. Hükümet bununla yetinmeyecek ve HDP Milletvekillerinden bazıları hakkında yeni fezlekelerin hazırlanması ve parlementoya gelmesi an meselesi.

MİLLETVEKİLİ SAYISI % 5 DÜŞERSE ARA SEÇİM MECBURİ YAPILACAK

 Seçim yasasının 7.ci maddesine göre meclis milletvekli sayısının % 5 düşmesi halinde  ara seçim zorunlu olacak.

Bu durumda meclisin sandalye sayısının % 5 düşmesinin önü açılacak ve 90 gün içerisinde ARA SEÇİM mecburiyeti kendiliğinden ortaya çıkacak.

SEÇİM YASASI MADDE 7 DİYOR Kİ;

MADDE 7 - Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir.

Ara seçimleri, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına Türkiye Büyük Millet Meclisince karar verilir.

Genel seçimlere bir yıl kala ara seçimi yapılamaz.

 

 

ORTAM HER GEÇEN GÜN ISINIYOR

Amerika’da yakın zamanda görülecek olan Halk Bank davası, Mavi vatan,  Ermenistan’da meydana gelen darbe girişimi ve Azerbaycan’a karşı tutumu, diğer yandan Amerika’nın sınırlarımızda ortak tatbikatlar yapması, üsler inşa ediyor olması dolayısı ile sevk edilen binlerce silah, mühimmat vs hiçte hayra elamet değil.. Yunanistan’ın şımarıklığı, Suriye’deki gelişmeler, Gara operasyonu, Kandil vs. dış politikada çembere alınan bir Türkiye…

NE KADAR DAYANIR BİLİNMEZ

Ekonominin her geçen gün  Pandemi, borç stoğu, yüksek faizle borçlanma, cari açığın her geçen gün büyümesi vs gibi etkenlerle kötüye gittiği bu günlerde  , muhalefetin ısrarla ERKEN SEÇİM isteğinde bulunması, milli iradeye gidilmesi isteklerine ne kadar dayanır bilinmez.

ANLIK ANKETLER

Anket şirketlerinin her bölgede her il ve ilçede bırakın 5-10 gün ara ile anket çalışması yapmasını, iddialara göre iktidarın saatlik anketler yaparak buna göre tavır aldığı iddiaları yüksek sesle konuşulmaya başladığı günümüzde sanırım iktidarın en gerçekçi anketi ARA SEÇİM ile yapacağı konuşulmakta. Birde buna iktidarın Mart ayında yapılacak olan genel kongresi sonrasında gerek kabinede gerekse parti yönetimlerinde bir dizi köklü değişikliklerin yapılacağının ayak seslerinin duyulduğu bu ortamda son kararı yine Cumhur İttifakı verecek…

Hülasa Türkiye ERKEN SEÇİM’ den önce  ARA SEÇİME hazır olmalı…

Tabi yapılması muhtemel bir ara seçimin sonuçları gerek partiler bazında gerekse ittifaklar bazında kartların yeniden karılacağı, kimbilir belkide hazırlandığı söylenen YENİ ANAYASA çalışmalarında; SEÇİM KANUNU, PARTİLER KANUNU, PARTİ KAPATMA konularının evrim geçireceğini söylemek falcılık olmasa gerek…