Güncel
Giriş Tarihi : 23-02-2021 11:18   Güncelleme : 23-02-2021 11:18

KIRSAL MAHALLE YASASI KÖYLÜNÜN İHTİYACINA CEVAP VERMEKTEN UZAK

YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ ANCAK YETERLİ DEĞİL Büyükşehir hudutları içerisinde olan köylerin mahalle statüsüne çevrilmesi ile yapılan yanlışın ayırdına varan hükümet geçen yıl çıkardığı torba yasa ile bir kısım cüzi düzenlemeler yaptı. Peki yeterli mi? Tabi ki değil…

KIRSAL MAHALLE YASASI KÖYLÜNÜN İHTİYACINA CEVAP VERMEKTEN UZAK

KAPANIN ELİNDE KALIYOR

Çıkartılan yasa kapsamında köy tüzel kişilikleri ortadan kaldırıldı, tüzel kişiliğe ait olan araziler, köylülerin atalarının köy namına hibe ettikleri alanlar birer birer belediyeler tarafından satışa sunuldu, adeta kapanın elinde kalıyor…

TARIM ARAZİLERİ KONUT VE SANAYİYE AÇILDI

Bu yasa istikametinde köylüyü, tarımı, hayvancılığı geliştireceğim, üretimi artıracağım iddiasında bulunanlar bu uygulama sonrasında tarım arazilerine konuta, sanayiye açtılar.

KÖYLÜ TOPRAĞA KÜSTÜRÜLDÜ

Diğer yandan çiftçinin akaryakıtı başta olmak üzere, gübre, tohum, ilaç vs. girdilerindeki yüksek zamlar çiftçiyi topraktan uzaklaştırdı, gençler topraktan koparıldı, her birey karın tokluğuna sanayi tesislerinde çalışmaya başladılar. Özellikle büyük şehirlerde kent kültüründen uzak yetişenlerin şehir hayatına adapte olmakta zorluk çekmeleri peşinde sosyal problemler getirdiler.

YASA, KÖYLÜYÜ TATMİN ETMEDİ

Yapılan yanlışları düzeltmek adına bir dizi yasalarla durumu düzeltmeye çalışanların yeni yasada çıkardıkları iyileştirmeler  köylüler açısından bazı kazanımlar sağlıyor gibi görünse de köylüyü memnun etmedi. Zira konuştuğumuz bazı mahalle muhtarları bu iyileştirmenin göstermelik ve seçime yönelik bir aldatma olduğu şeklinde ifadelerde bulunarak; “ aslolan köylüyü korumaksa köy tüzel kişilikleri aynen iade edilmeli, köy defterleri mahalle muhtarlarıne geri verilmeli” diyerek kırsal mahalle adına girişimde bulunan muhtarlarında çabalarının yetersizliğine dikkat çektiler.

ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMA GEREKLİ

Yakın zaman önce Tüm Hendek Muhtarlar Dernek başkanı tarafından Kırsal Mahalle konuları başlıklı basın toplantısında yapılan açıklamada köy tüzel kişiliklerinin iade edilmeyeceği ifade edilmişti. Çözümsüzlüğün çözüm olmadığı anlayışı ile girişimlerde bulunulmasını isteyen mahalle muhtarları, “Sivil toplum örgütleri, kanaat önderlerinin siyasiler üzerinde çalışma yapmaları konuyla ilintili girişimlerde bulunulmasının daha doğru olacağı” yönünde görüş belirtiyorlar.