Güncel
Giriş Tarihi : 19-02-2021 17:57   Güncelleme : 20-02-2021 11:06

TÜM HENDEK MUHTARLAR DERNEĞİNDE KIRSAL MAHALLE TOPLANTISI

Tüm Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Emin Kula, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte son günlerde gündemin manşetine oturan KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ konulu basın toplantısı düzenledi.

TÜM HENDEK MUHTARLAR DERNEĞİNDE KIRSAL MAHALLE TOPLANTISI

Muhtar Kula  düzenlediği basın toplantısında  Kırsal Mahalle statüsünün dününü , bugününü ve yarın muhtemelen olacakları anlattığı basın toplantısında; öncelikle 13 şehidimize rahmet ve yakınlarına başsağlığı diledi ve kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı yaptığı toplantıda şunları söyledi.

TORBA YASA İLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Kula; “ devletimiz yakın zaman önce torba yasa ile bir kanun çıkarttı. Kısaca geçmişi özetleyecek olursak 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönen yerlerden Kırsal Mahalle olarak yeniden adlandırılan ve bir takım faydalar sağlayan bu ilave kanunla , bu tür yerler tamamen eski hali ile köylere dönüşmüyor. Şöyleki emlak vergisi, emlak harcı ve su bedellerinde iyilleştirmeler söz konusu. Bunların başında emlak harcı ALINMAYACAK, emlak beyanı ise  merkezdeki mahallelerimizin ödediğinin YARISI alınacak, hanelerde ise su bedelinin % 25, ticari alanlarda ise % 50 daha ucuz olarak alınacak.” Dedi

BELEDİYE’YE GEÇEN YERLER BELEDİYE’NİN!

Kula, kamuoyunda spekülasyonların varolduğuna dikkat çekerek; “ kamuoyunda köy tüzel kişilikleri tekrar geri geliyor mu? Tüzel kişiliğe ait araziler köylüye kalacak mı? Diye sorular mevcut. Maalesef KÖY TÜZEL KİŞİLİĞİNİN  GERİ GELMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL. Karar defterleri geri gelmeyecek. Belediye ye geçen arazilerin de Belediye’den köy tüzel kişiliğine geçmesi SÖZ KONUSU DEĞİL…

SON TARİH ARALIK 2022

Ancak hali hazırda 2014’ten bu yana 5 yıllık geçiş süreci ile ilgili zaten bu uygulama köyden mahalleye dönen yerlerde devam ediyor. Yeni çıkartılan ek kanun 2022’nin Aralık ayından sonra aynı statünün devam etmesi için yapılan bir uygulama. Şayet köyden mahalleye dönen yerlerdeki muhtarlarımız  bu talepte bulunmazlar ise 2022’nin aralık ayından sonra ilçemiz merkez mahallelerindeki emlak vergisi, su bedeli, emlak harçlarının aynısını ödeyecekler. Bu nedenle bu yasa çıkartıldı bundan yararlanılması için bizleri bilgilendirdiler, resmi gazetede de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

TOP HENDEK BELEDİYE MECLİSİNDE

Kula; “ bu yetki aynı zamanda  İLÇE BELEDİYESİ’NE, sonrasında da ilçe belediyesi ile beraber BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS’ine verilmiştir. Konuyla ilgili olarak tüm muhtarlarımızı bilgilendirdik. Muhtarlarımız dilekçelerini verdiler. Hendek Belediye Meclisinde görüşülecek, sonrasında Büyükşehir Belediyesine gönderilecek, Büyükşehir Belediyesi de 90 gün içerisinde ya gönderildiği gibi onaylayacak, ya değiştirerek ya da reddederek  karar verecek.

YÜKSEK EMLAK HARCI VE SU BEDELİ KÖYLÜNÜN SIRTINA KANBUR

Kula; “ Büyükşehir neye göre karar verecek diye düşündüğümüzde, mahallenin ilçe merkezine uzaklığı, sosyo ekonomik durumu, hizmetin ne kadar sürede gittiği ile ilgili düşünce tarzları ortaya koyacak. Biz muhtarlar olarak düşündüğümüz  zaten merkez mahallelerimizin dışında olan kırsal alan mahallelerimiz fiili olarak hala köy hayatı yaşamaktalar. Köylünün durumu zaten ortada. Bir şehir hayatı yaşarcasına emlak vergisi vermek, harç ödemek, su parası ödemek köylümüze bir yük getireceği aşikardır. Konuyla ilgili olarak muhtarlarımıoz ve belediye başkanımızla ortak toplantılar yaptık ve belediye başkanımızda meseleye olumlu bakıyor” dedi.

BAZI MAHALLELERİMİZDE REFERANDUM YAPILMASINI ÖNERDİK

Belediye başkanımız; “İlçe merkezine yakın”  bazı mahallelerimizden bahsetmesi üzerine  bizde kendisine , “kendisine  hem muhtarımız zan altında kalmasın hemde siz sıkıntıda kalmamanız için refenduma gidilmesinin doğru olacağı” görüşümüzü ifade ettik.

OR-KÖY’LER İÇİN FIRSAT

“Hendek ilçemizde 50’den fazla ORKÖY mahallelerimiz var” diyen Kula;  “bu kanun aynı zamanda ORKÖY projelerinden de yararlanmanın önünü açıyor. Eğer başvuru yapmayacak olursak kanuna göre 2022’den sonra köylü vatandaşlarımız yakacak odun ihtiyacını da alamayacaklar. O nedenle başvurularımızı yaptık. İnşallah bu başvurularımız kabul edilir. Aynı statü devam eder. “ diye konuştu.

ORMAN STATÜSÜ GERİ GELECEK

Kula; Kanunun çok dikkat edici ifadeler içerdiğini belirterek;  “orman köylüsü iken belde olan yerler, Büyükşehir yasasından sonra mahalleye dönüştürüldüğünde  geçmişteki orman statüsünü geri alır diyor. İki tane beldemiz vardı. Çamlıca ve Yeşilyurt beldeleri. Şimdi Yeşilyurt ve Çamlıca mahallelerimiz  Orköy projelerinden yararlanamıyor. Odun alamıyor. Bu mahallelerimizinde aynı statüden yararlanmaları için oralardaki muhtar arkadaşlarımızla aynı dilekçeleri verdik. Bu dilekçeler doğrultusunda Hendek Belediye Meclisimiz kararını verecek. Ona göre de Büyükşehire gönderilecek. Bu konunun önü arkası budur. Kamuoyu bunu böyle bilsin” dedi.

MUHTARLAR  İSTEKTE BULUNDULAR

Toplantı sonrası Tüm Muhtarlar Derneği yönetim kurulu üyelerinin imzalarıyla Sakarya Büyükşehir İtfaiye Daire Müdürlüğüne çağrıda bulunarak, yeni itfaiye binasının girmesi nedeni ile mevcut  itfaiye amirliği binsaında bir itfaiye aracının bekletilmesinin uygun olacağı yönünde görüş belirttiler.