Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2021 18:05   Güncelleme : 15-02-2021 08:36

YENİ SANAYİ SİTESİNİN KURULMASI ACİLİYET ARZ EDİYOR. HENDEK-4

Milletvekili Özkoç ve beraberindekileri kooperatif başkanı Cengiz varlıca kapıda karşıladı. Ziyarette bulunan heyete ikramlarda bulundu.

YENİ SANAYİ SİTESİNİN KURULMASI ACİLİYET ARZ EDİYOR. HENDEK-4

MUTSUSUZ!

 Sanayici esnafının yaşanan pandemi yasakları nedeni ile mağduriyet yaşadığını vurgulayan başkan Varlıca; “  sanayimiz isteğe cevap veremiyor yeni sanayi alanları kurulması aciliyet arz ediyor” dedi. Başkan Varlıca sanayi sitelerinin olduğunu ancak içerisinde mutlu olmadıklarını ifade etti.

 

Kooperatif başkanı Cengiz Varlıca, pandemi yasakları doğrultusunda il Hıfzısıhha kurulu ve valiliğince alınan  pandemi kuralları nedeni ile  kooperatifin olan kongresinin yapılamadığını belirterek yaşadıkları sıkıntıyı anlattı ve çözüm istedi.

RESMİ YAZIŞMALARIMIZI YAPAMIYORUZ KİLİTLENDİK

Varlıca; yaşanan pandemi yasakları nedeni ile kooperatifimizin olağan genel kurulunu yapamadık. Görev süremiz bitti. İmza yetkimiz sonlandığından resmi işleri yapamıyoruz, kilitlendik” diyen varlıca; en azından bu süreç içinde mevcut yönetim kurulu olağanüstü şartlar dolayısı ile ileriki kongreye kadar yetkilidir” ibaresi konulmuş olsa bizler rahatlarız”  sözü üzerine,

YÖNETİM ANLAYIŞI ÖNEMLİ

 Söz alan Milletvekili Özkoç; “ bu ülkede her şeyin net görünmesinin ardında bir engel var. Bunun için ilk önce yönetim anlayışı çok önemli. Kendi çocuklarına kendi evlatlarına değer veren bir anlayışın yerleşmesi gerekir ama sen kendi durduğun sarayda  senin sadece duymanı istediklerin şeyleri söylediklerini duyarak bir hayat sürmeye başladığın zaman o zaman milletten kopuyorsun.

CUMHURBAŞKANI OLSUN AMA HERKESİ KUCAKLASIN!

 O yüzden biz diyoruz ki elbette bir Cumhurbaşkanı olsun. Ama Cumhurbaşkanlığı diye bir sistem olmasın istiyoruz. Cumhurbaşkanı herkesi kucaklayan, herkesi zor zamanlarda bir araya getiren, hiç ayrım yapmadan herkese hitap eden bir kişi olmalıdır bu bir ihtiyaçtır. Ve bir çok ülkede bunu bu şekilde yapar.

BAKANLAR SARAYA DEĞİL MİLLETE HESAP VERSİNLER

Biz istiyoruz ki bakanlar milletin seçtiği bakanlar olsun, millete hesap veren bakanlar olsun, meclise hesap veren bakanlar olsun. Gidipte sadece saraya hesap veren bakanlar olurlarsa o zaman milletten kopuyorlar bizim milletten öğrendiğimiz, öğreneceğimiz çok şey var. Millet bizim efendimizdir dememizin nedeni odur.

İnsanlar alın teri ile çalışarak hizmet yapmaya çalışıyorlar, ama maalesef 19 yıl içerisinde ahenk bozuldu. Artık sesler doğru çıkmıyor. Türkiye üreten bir ülke olmaktan çıkıyor. Alım gücü düştü. Burası bir sanayi sitesi.

FARKLI DÜŞÜNCELER BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞMAN ETMEMELİ

İçlerinde çok farklı düşünen insanlar olabilir, bir kısmı AKP’yi, bir kısmıCHP’yi, bir kısmı İYİ partiye meyilli olabilir. Bu farklı düşünce yapımız bizim birbirimize düşman olmamızı gerektirmez. Ortak menfaatlerimiz doğrultusunda birlikte hareket eden birlikte mücadele edenler olmalıyız. Yani iyi ve kötü günümüzde nasıl birlik ve beraberlik içerisinde isek bu ülkenin geleceği ile ilgili düşüncelerimizde de ayrışmamak lazım. Birbirimizi kucaklamamız gerekir.

SORUNLARI YERİNDE DİNLEYELİM

İl ve ilçe başkanımızın ifadeleri ile esnaflarımızı dolaşalım sorunları birde çıplak gözle onlerın ağzından dinleyelim anlayışı ile bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu amaçla sizleri ziyaret ettik nazıik ve alicebap misafirperliğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

BİR MADDE EKLESİNLER SORUN ÇÖZÜLÜR

    Tekrardan söz alan kooperatif başkanı Cengiz Varlıca, problemlerin çok olduğuna vurgu yaparak önemli bir sorunu ifade ederek çözüm istedi.

Varlıca; “ kongrelerin ertelenmesi münasebeti ile yetki zamanımız doldu, bankalarda işlem yapamıyoruz, kilitlenmiş durumdayız. Kongreleri ertemek yerinde olabilir ama düşünmüyorlar mı bu yöneticiler ne yapacaklar?  İl Hıfzısıhha kurulu aldığı kararına bir cümle olarak; ( mevcut yönetim kurullarının görev ve sorumlulukları aynı şekilde devam ediyor) deseler yetki konusunda bütün sorun biter. Bu durumda bizler bu sıkıntıyı aşmak adına farklı bakanlığın talimat yazısı ile işlerimizi yapabilmenin mücadelesini yapıyoruz. “ demesi üzerine;

 

KONUYU BAKANLA GÖRÜŞEYİM

 Özkoç beraberinde bulunan yetkiliye dönerek; “bunu kayda alalım bu konuyu Ankara’ya gittiğimde ilgili bakanla görüşeyim “ diyerek yanıtlaması kooperatif yönetimince sevinçle karşılandı.

KDV MUAFİYETİ İSTİYORUZ

Kooperatif başkanı Varlıca, bazı kooperatiflerin bazı muafiyetleri olduğunu dile getirerek; “ sitemizi kira gelirleri ile idame ettiriyoruz ancak bu seferde  örneğin 20 milyar kira gelirimiz var, her ay KDV çıkıyor. KDV muafiyeti bizim elimizi güçlendirir. Sonunda biz küçük esnafların oluşturduğu bir sanayi siteyiz esnaflardan büyük oranda katkı ve destek alan esnaflar değiliz. Üyelerimiz bugün bağkur pirimlerini bile ödemekte zorlanıyorlar. “ diyerek “kira gelirlerine ve kooperatifimizin gelirlerine kira muafiyeti” istediğini belirtti.

Ziyaret karşılıklı iyi temenni ve dileklerle sona erdi.