Siyaset
Giriş Tarihi : 13-02-2021 17:53   Güncelleme : 14-02-2021 10:52

ÖZKOÇ’UN HENDEKİ ZİYARETİ-1 HENDEK ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

CHP Sakarya Milletvekili ve TBMM Gurup başkanı Engin Özkoç, bereaberinde CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Hendek ilçe teşkilatını ziyaret ettiler. İlçe ziyareti önceden belirlenen program istikametinde ilçe Ziraat Odası, Esnaf Sanatkarlar Odası ve Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ziyaret edilerek gerçekleşti.

ÖZKOÇ’UN  HENDEKİ ZİYARETİ-1 HENDEK ESNAF VE SANATKARLAR ODASI

İLK ZİYARET ZİRAAT ODASINA

Bir süre ilçe binasında bir çay içimi nefeslenen heyet, yaşanan pandemi süreci nedeni ile yaşam mücadeleleri zorlanan  esnaf ve çiftçilerin temsilcileri ile yüz yüze görüştüler ve yaşanan sorunları ilk ağızdan dinlediler.

NOT: İş yoğunluğumuzdan dolayı bu ziyarete katılamadık. İlçe teşkilatından da bir haber ve foto gönderilmedi. Bu nedenle bu ziyaretin ayrıntılarını yayınlayamıyoruz.

İKİNCİ ZİYARET ESNAF ODASI

Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Mehmet Demirel’le  görüşen heyetin ziyaretinde  aynı çatı altında bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı  Cemil Varlıca ve Berberler Odası Başkanı Vahdettin Çilek’de hazır bulundu.

ESNAF MAĞDUR ÇARK DURMA NOKTASINDA

Ev sahibi sıfatı ile ilk söz alan Esnaf Odası Başkanı Demirel; “her şeyi Ankara’dan beklemenin alemi yok” diyerek başladığı konuşmasında; “ Pandemi salgını dolayısı ile bir çok esnafımız Mart ayından bu güne kapalılar. Esnaflarımız büyük mağduriyet yaşadı ve halen yaşıyor.  Kafeteryalar kapalı, okullarımızın kapalı olması münasebeti ile servisçilerimiz mağdur. Bunlar sektörel bazda herkesi etkiliyor. Bunlar Pazar kazanacaklar ki manava kasaba gitsinler. Para kazansınlar ki mazot alsın, akü alsın lastik alsın. Çark durma noktasına geldi. Dayanma gücü olan esnaf sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde.

HENDEKDE 150, SAKARYA’DA 9.700 ESNAF İŞYERİNİ KAPATTI

Yıllarca duasını yapıp kepengini kaldıracak bir insan kendi başına büyük bir mücadele veren insandır. Zaman içerisinde Hendek ilçemizde 150 adet işyeri kapandı. Sakarya genelinde ise 9.700 esnafımız işyerini kapattı. Bu insanlar neyle geçinir? Bunların istihdam ettiği insanların hali ne olur? Yazık günah değil mi?” sorularını yöneltti.

EŞİTSİZLİĞİN GİDERİLMESİ İÇİN DANIŞTAY’A DAVA AÇILDI

Demirel, Sakarya Esnaf Odaları Birliği olarak Danıştay’a dava açtıklarını belirterek; “ Züccaciyeciye sen kapalı kal diyorsun, baharat satana kapalı kal, market hepsini satsın!!! Bu nasıl bir eşitlik ilkesidir? Bedeli ne olursa olsunç. Biz bu esnafımızın temsilcileriyiz. Her yeri A-101, Şok, Bim gibi süper marketleri doldurdular. Bakanlık taslak yollamış bundan sonra nüfusu 200 binden az olan yerlere market açılmayacakmış!!! Zaten açacakları kadar açtılar. Şimdi çıkmışlar bizim gönlümüzü almak için sözde adım atıyorlar. 1500 metrekarenin altında olanlarda da beyaz eşya ve buna benzer eşyalar satılmayacakmış.

KÜÇÜK ESNAFTA VİRÜS VAR  VİRÜS AVM’LERE UĞRAMIYOR!!!

Kısacası buradaki ahmet, mehmet efendinin bakkalında mikrop dolaşıyor , Serdivan’daki AVM’de hiçbir şey dolaşmıyor, bulaşmıyor!!! “ diyerek sitem ve şikayetini ifade etti.

PARTİ KONGRELERİ TAM GAZ

Sitem ve şikayetlerini sürdüren Demirel; “ spor salonlarında kongreler yapılıyor hınca hınç dolu, 90 kişilik muhtarlar derneğine sıra geldi mi Pandemi var yapamazsınız diyorlar. Mühür onlarda sultan onlar ne söyleyebiliriz ki? Halimiz bundan ibaret.

ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

Ülkede huzur olursa küçük esnaf parayı kazanır. Bize önce ülkemizin huzuru lazım. Bizim cebimizde balya ile para olsa huzurumuz olmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz. Çok zor süreçlerden geçiyoruz Allah hepimizin yardımcısı olsun. “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

YENİ SİSTEMLE TBMM REFÜZE EDİLDİ

Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Demirel’in söylediklerini can kulağı ile dinleyen CHP Sakarya Milletvekişli Özkoç,  “öncelikle bu açıklamalarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında; “ sayın başkan bizim mücadele ettiğimiz konu milletvekilinin görevi yasa koyucudur. Yani Milletvekili yasa yapar.  Milletin menfaatine yönelik bu yasaları, ülkenin birlik ve bütünlüğü ile ilgili, onu dış mihraklardan koruyacak , caydırıcılığı olan kanunları yapaken, ayrıva TBMM bütçesini yapar ancak bu sistemde şimdi bütçeyi Cumhurbaşkanlığı yapıyor. Önceden ilgi bakanlık yapar ve TBMM’de hesap sorardı,  onaylanırdı.  

MERKEZ BANKASI KEFEN PARAMIZI DAHİ HARCADI

Eksi 128 milyar doların hesabını veremiyorlar

TBMM yaptığı bütçede  acil durumlarla ilgili, felaketlerle ilgili, doğal afetlerle ilgili bir parayı her zaman YEDEK AKÇE olarak kemarda tutardı. Hani büyüklerimiz dar günler açısından kenarda bu dursun dedikleri ve adına KEFEN PARASI dedikleri akçe. İşte o kefen parasını Merkez Bankası harcadı. Merkez Bankası o kefen parasını da yedi. Eksi 54 milyar dolar borçlandı.  Eksi 128 milyar dolar paranın nereye gittiğinin hesabını şu anda veremiyorlar” dedi.

AŞI HAYAT DEMEKTİR

Özkoç; “ bunların hepsi birbirleri ile bağlantılı” diyen Özkoç sözü son günlerin en çok gündemi haline gelen AŞI konusuna getirerek; “  aşı demek hayat demek,  aşı demek esnaf demektir, esnafın rahatlıkla çalışabiliyor olması demektir. Aşı eğitim, turizm demektir. Aşı sosyal hayatın başlaması demektir. Biz aşıya bakarken devlet önce nereye yatırım yapacağına bakar. Oturular karar verirler. Şu anda ülke bir kriz yaşıyor. Biz kendi kaynaklarımızı bu krize doğru yönlendirelim.  Böylece doğru aşıyı, yeter miktarda bir an önce bu ülkeye getirecek ve tekrar sosyal ve ekonomik hayatın başlamasını öncelikli kabul eder. “ diye konuştu.

YENİ KURDUKLARI VAKFA 1.4 MİLYAR DOLAR AKTARILDI

 Özkoç, ülkede yeni bir vakfın kurulduğunu, 1.4 milyar tl paranın oraya aktarıldığını söyleyerek, “ Fetullahçı örgütün yurt dışındaki okullarını devralmışlar, o okullara hayatiyet kazandıracaklarmış. Sadece Türkiye’de 4 milyona yakın çocuk tablet ve TV olmadığı için EBA programına erişemiyor. Bu verdikleri parayı sadece internet ve tablete ayırmış olsalardı 1.600 bin çocuğumuz  eğitimine devam edebilecekti. İşte bizim geldiğimiz nokta budur.

ÖDEMELER DOLAR İLE,GEÇİŞ GARANTİLİ YOLLAR, KÖPRÜLER…

İhaleler konusuna da değinen Özkoç; “ ihaleler veriyoruz geçiş garantili!!! Dolar üzerinden ödemeler yapıyoruz.  Öbür taraftan da TBMM’nin elini kolunu bağlıyor, millete dönüyor ve  ( altınlarınızı bozdurun) diyor.  Bugün o ihale alan 5 kişiye bunları diyemiyorsun da  milyonlarca esnafa diyorsun ya… İşte ta da burada herkesin DUR BAKALIM, ARTIK YETER  demesi gerekir. “ diyen Özkoç bunu yapabilmek için çok mücadele ettiklerini söyledi.

KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK !

Esnafın  ve çiftçimizin durumunu iyi bildiğini söyleyen Özkoç, kendisininde bir çiftçi çocuğu olduğunun altını çizerek; “ çocukluğumuzda tarlamızı eker biçer, harmanı birlikte yapardık. Sonrada çarşıya iner kışlık alacalklarımızı, gelinlik kızlarımızın çeyizlerini almak için esnafımıza giderdik. Biz böyle yetiştik” diyen Öözkoç, “ şimdi esnaf başını kaldıramaz bir halde. Çoluk çocuğunun gözünün içine bakamaz hale geldi. Karşısına geçip diyorlar ki KORKUYORUZ!!!

BİZLERDE RAHAT KONUŞAMIYORUZ!

Korkunun ecele faydası yok diyen Özkoç; “ Milletvekilleri için diyorlar ki bunların dokunulmazlıkları var. Bunlar rahat konuşuyorlar. Öyle değil. Milletvekilinin dokunulmazlığı, Milletvekilliği bittiği anda biter ve davalar başlıyor. Şu anda benim hakkımda 12 dava dosyası var. Benimde bir ailem benimde bir geleceğim, hayallerim var. Ama ben Milletvekili olayım diye kimse benim başıma silah dayamadı. Ben bu milletin huzuruna gittim ve ( Beni vekil yapın, sizi temsil edeceğim”) dedim. Allah razı olsun onlarda beni vekil yaptılar, şimdi benim vazifem  korkmadan bu milletin hakkını hukukunu savunmaktır” dedi. 

BUGÜN MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI ZIRHI VAR YARIN MİLLETİN DUASI…

Özkoç; “ benim milletvekilliğim bittiği zaman yargılanacak isem nasıl ki bugün beni milletvekilliği zırhı koruyorsa o gün de milletin duası koruyacaktır” diye konuştu.  Bu esnada aynı ziyarette bulunan Berberler Odası Başkanı Çilek söze girerek; “ sayın vekilim, Sakarya’da temsil noktasında diğerleri de sizinki kadar gayret sarfetmiş olsalardı herhalde Sakarya’da çok şey değişirdi” diyerek destek verdi.

SAKARYA’LI OLMAKTAN ONUR VE GURUR DUYUYORUM

Sakarya’lı olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunun altını önemle çizen Özkoç; “ sizlerin evladınız olmaktan çok büyük gururu duyuyorum. TBMM’de Sakarya milletvekili diye beni çağırdıklarında çok gururu duyarak o kürsüye çıkıyorum. Hani bir ülk tarihine damgasını vuran sözler vardır ya bir tanesi de şudur. VATAN, MİLLET, SAKARYA… İşte orada Sakarya’nın da olmasından dolayı çok gurur duyuyorum” dedi.  Ben böyle bir kentin, böyle insanların evladıyım. Burada çok farklı kültürlerden gelen insanlar olmasına rağmen o insanlar kardeşçe birbirlerine sarılarak birbirlerinin hayatlarında destek olmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı çok gurur duyuyorum. “ dedi.

MİLLETVEKİLİ SARAYA DEĞİL MİLLETE HESAP VEREBİLMELİ

Özkoç; “ Biz CHP olarak ilk önce Cumhurbaşkanlığı  sisteminin gerçekten sonlandırılmasını istiyoruz. Arkasından Parlamenter sistemin inşa edilmesini istiyoruz. Milletin bakanlarının millete hesap vermesini  istiyoruz saraya değil… Onlarda yüzlerini saraya değil millete dönecekler.

ESNAF BAKANLIĞI KURACAĞIZ

İnşallah bu ülkeyi yönetme şansı elde ettiğimizde yapacağımız ilk iş ESNAF BAKANLIĞI’nı kurmak olacaktır. Bu bakanlık kendisini destekleyen kurduğu bankalarla birlikte esnafı borçlandıran değil  esnafın tekrar kendisini inşa edeceği, tekrar güçleneceği i, tekrar büyütebileceği  bir noktaya getirecek mücadeleyi yapmamız gerekir.  Bu ülkede milyonlarca insan bir birlerini destekleyerek yaşıyorlar. Biz iş başına geldiğimizde hesabını bize soracağınız, niye bunu yapmadınız diyeceğiniz sistemi  geriye getirmeye istiyoruz. “ diyen Özkoç, o günleri sağladığımızda geçmişi gururla yad edebileceğimiz, insanlarımızı huzura kavuşturmakla  onur duyacağız gurur duyacağız inşallah” diyerek  sözlerini tamamladı.