Güncel
Giriş Tarihi : 06-02-2021 16:52   Güncelleme : 08-02-2021 08:17

ŞEHRÜL EMİN’NİN SÖZÜ YERE DÜŞER Mİ?

Şehrül Emin… Güvenilir insan. Özü sözü doğru kişiyi işaret eder.

ŞEHRÜL EMİN’NİN SÖZÜ YERE DÜŞER Mİ?

Şubat ayı meclis toplantısında AK Partili meclis üyesinden gelen soruyu yanıtlayan meclis başkanı Babaoğlu, Vergi Dairesi arkasında yapılan Acil Trafik Eylem Planı çerçevesinde açıklamalarda bulundu.

ŞEHRÜL EMİN’İN SÖZÜ  KENDİSİNİ BAĞLAR MI?

Babaoğlu;  Bahse konu olan dönel kavşağın normlara uygun olduğunu, isteyen arkadaşlarının bunu test edebileceklerini söylemesinin peşinden;ilçemize kazandırdığımız bu caddemizin ışıklandırmalarını da yapacağız ve bu hafta asfaltını da dökeceğiz” dedi mi dedi…Peki bir ilçenin Belediye başkanı farklı bir deyim ile Şehrül Emin sıfatını taşıyor mu? Taşıyor. Şu halde en yetkili ağızdan çıkan bu söz kendisini bağlar mı? Bağlar…

Lütfen DİKKAT! Hendek Belediyesinin Meclis Toplantıları her ayın ilk Çarşamba günü saat 15.00’de ifa ediliyor. Konuşmayı yaptığı tarih 03 Şubat 2021, yer Hendek Belediye Meclisi…

BU HAFTA İÇİNDE!

 03 ŞUBAT İLE 07 ŞUBAT 2021 TARİHLERİ ARASINDA

Ne demişti başkan Babaoğlu, tekrardan hatırlayalım.

“ Bu hafta içinde asfaltını dökeceğiz!”

 O tarihten  sonra bu gün 6 Şubat Cumartesi yani hafta tatili. Devletimizin Pandemi dolayısı ile sokağa çıkma yasaklarının başlattığı bir gün. Ancak bilinen bir gerçek daha var.

Bazı özel ya da olağanüstü durumlarda Özel, Tüzel ve Kamu kurumlarında  bu tür çalışmalarda esneklik yapıldığını da biliyoruz. Bu sözlerden ortaya çıkan sonuç, sıcak asfalt dökümünün 3 Şubat ile 7 Şubat tarihlerini kapsayan HAFTA İÇİ’ ni ifade ediyor.

PEMBE YALAN!

Bugün itibarı ile bahse konu olan alanda bir çalışma faaliyeti yok. Takip ediyoruz, yarın 7 Şubat Pazar ve haftanın son günü… Yarında bir çalışma olmazsa Şehrül Emin sıfatı ile Hendek Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan muhterem başkanımızın verdiği sözün bir kıymeti harbiyesi olmadığı sadece günü kurtarmak adına PEMBE BİR YALAN  söylediği ortaya çıkmış olacak.

ÖZÜR DİLEMEKTEN İMTİNA ETMEM

Haaa yarın çalışmalar süratle gerçekleşir, asfalt dökülür, peysaj çalışmaları ve ışıklandırmalar yapılır, 8 Şubat hafta başı itibarıyle  bitirilerek hizmete açılır yani mecliste verdiği sözü hafta içerisinde asfaltı dökeceğiz  sözügerçekleştirirse sözümüz olsun ki kendisinden ÖZÜR dilemekten de imtina etmem…

GAZİ ÜNİVERSİTESİNİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU DÖNEL KAVŞAK PROJESİ İLE İLGİLİ AKADEMİK YAZI

Dönel kavşak geometrik elemanlarının kavşak güvenliği üzerine etkisinin literatür ışığında değerlendirilmesi. Son paragrafa DİKKAT LÜTFEN…

Farklı yönlerden gelen trafik akımlarının kesiştiği, ayrıldığı ve birleştiği kilit noktalar olan kavşaklar, trafik akımının güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayan yol ağı elemanlarıdır.

Tasarım ve türlerine bağlı olarak yolun hız, kapasite, güvenlik ve işletme maliyeti gibi özelliklerini etkileyen kavşaklar, karayollarının en önemli unsurlarından sayılmaktadır.

 Kavşak noktaları, trafiğin karşılaştığı yani çakıştığı ve bir bakıma kaza oluşma potansiyelini arttıran alanlar olmasından dolayı aynı zamanda kritik noktalar olmaktadır

[1-4]. Ulusal ve uluslararası trafik kaza kayıtlarına bakıldığında kavşak noktalarının potansiyel risk taşıdığı görülmektedir. Yapılmış olan istatiksel çalışmalar Amerika Birleşik Devletleri’nde ölümlü ve yaralanmalı kazaların %50’sinden fazlasının, Avrupa ülkelerinde ise trafik kazalarının ortalama %27’si ve ölümlü kazaların ortalama %10’unun kavşaklarda meydana geldiğini göstermektedir

[5-7]. Ülkemiz karayolu ulaşım ağında ölümle, yaralanmayla veya maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarına ait veriler incelendiğinde, kazaların %50’sinin şehir içi, %30’unun ise şehirlerarası kavşaklarda meydana geldiği görülmektedir

[8]. Diğer araştırmalar tüm kavşak noktalarındaki ölümlü ve yaralanmalı kazaların %93’ünün şehir içinde bulunan kavşak noktalarında meydana geldiğini göstermektedir. 2012 yılına ait ölümlü ve yaralanmalı kaza verileri incelendiğinde ise kazaya sebebiyet veren sürücü kusurlarının %14,9’unun kavşaklardaki geçiş önceliği kuralına uyulmamasından kaynaklandığı görülmektedir.

Yine bu yıla ait veriler doğrultusunda kavşaklardaki geçiş önceliği kuralı ihlalinden dolayı oluşan kazaların %94’ünün kent içinde, %6’sının kırsal bölgelerde olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca kentsel alanlarda meydana gelen bütün ölümlü ve yaralanmalı kazaların %45’i kavşaklarda oluşurken, bu kazalardaki ölüm oranları kentsel alandaki trafik ölüm oranlarının %27’sini oluşturmaktadır

[9]. Kaza oranları da dikkate alındığında, kavşakların trafik güvenliği için önemli noktalar olduğu görülmektedir. Bu noktaların tasarım, planlama ve inşa aşamalarının uygun şekilde yapılması hayati önem taşımaktadır.

Giderek yaygınlaşan kullanımlarıyla birlikte, artan trafik talebi ihtiyaçlarının karşılanması ve kullanıcı güvenliğinin en üst düzeyde olması istenen dönel kavşakların, geometrik tasarımları oldukça önemlidir.

Genel olarak güvenli olduğu kabul edilen dönel kavşakların, geometrik tasarım ve işletim aşamalarında gerekli önlemler alınmadığı takdirde, kavşak performansı istenilen düzeye erişemeyecektir.

Bu nedenle dönel kavşaklardaki güvenliği arttırmak ve istenilen performansı sağlamak için yol karakteristiği, arazi planlaması, sürücü ve yaya davranışı gibi bütün faktörlerin göz önüne alınması gerekmektedir. ( dergipark.org.tr)

NOT: Hendek Belediye Başkanı Babaoğlu’nun Şubat ayı meclisinde yaptığı konuşmadan bir kesiti Facebook üzerinden ahmet çileci ya da Hendek şafak adresi üzerinden izleyebilirsiniz.