Güncel
Giriş Tarihi : 04-02-2021 08:48   Güncelleme : 04-02-2021 08:48

PANDEMİDEN SONRA SOKAKLAR BİZİ BEKLİYOR

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, AGD Sakarya Şubesi’nin Ocak ayı il divan toplantısına katıldı. Zoom üzerinden gerçekleştirilen toplantıda teşkilat mensupları ile bir araya gelen Turhan, pandemi süreci, gençlik çalışmaları ve İslam coğrafyasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

PANDEMİDEN SONRA SOKAKLAR BİZİ BEKLİYOR

AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, AGD Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen il divan toplantısına katıldı. Teşkilat mensuplarının hazır bulunduğu toplantıya online olarak katılan Turhan gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

 

ÖNÜMÜZÜ AYDINLATACAK YOL HARİTALARI

Yeryüzüne gönderilen insanoğlunun önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan: “Bizler Müslümanız. İnanan insanlarız. Müslüman demek Rabbine teslim olan adam demektir. Müslüman insan Allah’ın koyduğu kurallara teslim olan insandır. Allah insanlara biz düzen bir sistem kurduğu zaman bu nizamın her yerde ve her zaman yaşanılır kılınmasını emretmiştir. Cenab-ı Mevla ortaya bir sistemi koyarken, Müslümanlık sadece camilerde yaşansın sadece bayram namazlarında yaşansın sadece ibadet açısından belli bir bölümde yaşanılsın diye bu dini bize göndermedi. İslam şamil ve kâmil bir dindir. Hayatımızın her alanını herkesi ve her şeyi kapsayıcıdır. Ne eksiği ne de fazlası yoktur. Önümüzü aydınlatacak rol haritalarının tamamı Rabbimiz tarafından bizlere gönderilmiştir. Geçmiş kavimlerin yaşadıkları önümüze ibret vesikaları olarak serilmiştir. Bizden istenen bu yaşananlardan ders çıkarıp iyi bir kul olarak yaşama temrinlerini geliştirebilmektir.” dedi.

 

İFSAT EDEN MEKANİZMALARA KARŞI BİR ISLAH HAREKETİ

Anadolu Gençlik Derneği toplumun içerisinde gençliği ifsat eden mekanizmalara karşı bir ıslah hareketi olarak ortaya çıktığının altını çizen Turhan: “Müminler bir ve beraber olsunlar yalnız hareket etmesinler aynı duygu, düşünce, fikir ve inanç etrafında birleşsinler ki iyiyi güzeli faydalıyı yaşanabilir kılalım. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” düsturunu yerine getirmek için Anadolu Gençlik Derneği çatısı altında çalışmalar yapıyoruz. Gayemiz güç, kuvvet ve kudret sahibi Allah’ın rızasını kazanmaktır. Hak batıl mücadelesi sadece bugün ortaya konulan bir mücadele değildir. Öncelikle hak ve batıl kavramlarını bilmemiz gerekir. Hak, her şart altında değişmeyen doğru olan şeydir. Dün, bugün veya yarın konjonktüre, reel politiğe göre değişmeyendir. Dünya döndükçe kıyamet sabahına kadar değişmeyecek olan Hz. Adem’den bugüne ortaya konulan sistemin adıdır. Batıl ise her şart altında yanlış olan şeydir. Dün haram olan şey bugün helal kılınamaz.” ifadelerini kullandı.

 

HER GÜN BİR PARÇAMIZI KAYBEDİYORUZ

Her geçen gün bizim olan bir değeri daha kaybettiğimizi belirten Turhan:         “Günümüz toplumunda en fazla zarar gören kavramlardan biri mahremiyettir. Mahremiyetin ölçüsü dünde vardı bugünde var yarında var olacak. Değişen bizleriz. Değer yargılarımız değiştiği için birçok sıkıntı ve problemle karşılaşıyoruz. Mahremiyete hayatımızın bütün alanlarında dikkat etmeliyiz. Sınırları aştığımız her an aslında kendi benliğimizden bir parçayı yitiriyoruz.” dedi.

 

ÇOĞUNLUK HAK SEBEBİ DEĞİLDİR

Müslüman olsun gayri müslim olsun tüm insanlık için adaletin tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Turhan: “Ölçümüz İslam hukukudur. Bir yerde bir hak talep edildiğinde burada yapılması gereken kurala göre hareket etmektir. Bizler çoğunluk böyle düşünüyor diyerek haksız olanın yanında yer alamayız. Kim hangi güçte olursa olsun bizler haklı olanın yanında yer almak mecburiyetindeyiz. Bundan dolayıdır ki bizler Çin ne kadar kuvvetli olsa da Doğu Türkistan’lı kardeşlerimizin yanında yer almalıyız. Amerika’nın ne kadar askeri gücü olursa olsun mazlum coğrafyalardaki inanan inanmayan bütün insanlığın savunucuları olmak zorundayız. İmtiyaz hak sebebi olamaz. İnsan olan herkese adalet uygulanır. Müslüman olan herkes kardeş kabul edilir. Dünyanın neresinde doğarsa doğsun her insanın yaşama hakkı vardır. Batıl hak anlayışı çerçevesinde dünyada dört yüzden fazla noktada zulüm var. Bunu ortadan kaldırmak için Türkiye’de ve Dünya’da insanların inancını merkeze alan bir sistem ortaya koyması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYANIN ZAHİREN EN MUHKEM GÜCÜ BİLGİ

Ülke gençliğinin iyi bir eğitimle maddi manevi donanımlı olmaları gerektiği üzerinde hassasiyetle duran Turhan: “Anadolu Gençlik Derneği olarak üç temel ilkemiz vardır. Bunlar: Kaba kuvveti değil hakkı üstün tutmak. Materyalizmi değil maneviyatçılığı esas almak. Nefese esareti değil nefis terbiyesini esas almaktır. Gençlerimizi maddi ve manevi anlamda yetiştirmeliyiz. Dünyanın zahiren en muhkem gücü bilgidir. Sosyal medya aracılığıyla bütün bilgilerimize ulaşabiliyor. Ne yazık ki birilerinin ortaya koyduğu yol haritaları neticesinde bir hayat sürüyoruz. Bizim neyi sevdiğimiz neyi paylaştığımız kimin yanında olduğumuz gibi bilgilerin tamamı takip ediliyor. Bizler dünyanın en muhkem gücü olan bilgiye ulaşmalıyız. Bunun yanında hakikatin merkezi olan vahiy temelli bilgiyi kuşanmak gibi bir mecburiyetimiz var.

 

Anadolu Gençlik Derneği mensubu bir genç güncel olanı çok yakından takip etmelidir. Hangi alanda eğitimlerimizi yürütüyorsak o alanda donanımlı olmalıyız. Tarih bilinci olan bir geç olmak boynumuz borcudur. İnancımızı yaşayabilmek için Kuran’ı, sünneti, fıkhı ve akaid konularına iyi bilmemiz gerekir. Manevi gelişimimizi ihmal etmemeliyiz.” dedi.

 

NEYİ KAYBETTİĞİNİ HATIRLA

Pandemi sürecinde bireyselliğin hat safhaya çıktını ifade Turhan: “Bilim adamlarının ifade ettiğine göre bu hastalığa tutulan insanların vücutlarında bulunan virüsün ağırlığı bir çay kaşığının ağırlığı kadardır. Mikroskopla görülecek kadar küçük bir mikrop dünyanın yarısını evlerine hapsetti. İnsanlar her şeyden ellerini eteklerini çektiler. Bir tür korku dünyasının içinde yaşamaya başladık. Aslında kibirlenen dünyaya kendi başına kural koymaya çalışan insanın ne kadar aciz olduğunu görmüş olduk.

 

Pandemiyle birlikte insanların yalnızlaştırılması teknolojiye esir edilmesinin yanı sıra bireysel insan bireysel Müslüman gibi çok tehlikeli kavramlarla karşı karşıya kaldık. Bu oyunu bozmak hepimizin görevidir. Bizler her zaman akıntıya karşı yüzdük. Elimizden geldiğince bu süreçle başa çıkmak için mücadele etmeye devam etmeliyiz.

 

Bir sürü felaket tellallığı yapan insanlar var. Tabii ki zor bir süreç bizleri bekliyor lakin hayat devam ediyor ve bizler Müslümanca bir hayat yaşamaya devam etmeye mecburuz. Dolayısıyla ümit varız. Gençlerimizin yürek yangınını derinden hissediyorum. Biliyorum ki varlığının bilincinde olan gençlerimiz bir an önce şu süreç bitse de kaldığımız yerden çalışmalarımıza devam etsek diye sabırsızlıkla bekliyorlar. Bizim için süreç meydanların ve sokakların bizi beklediği bir süreçtir. İnşallah mahalle mahalle, sınıf sınıf tebliğ çalışmalarımıza devam edeceğiz. Cenabı Mevla yaptığımız her işi kendi rızası için yapmayı nasip etsin.” diyerek konuşmasını sonlandıran AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan yönetim kurulu üyelerine çalışmalarında muvaffakiyetler dileyerek toplantıyı nihayete erdirdi.