Güncel
Giriş Tarihi : 02-02-2021 11:17   Güncelleme : 03-02-2021 08:18

KÖYLERİN KIRSAL MAHALLEYE DÖNÜŞÜMÜ BAŞLADI. ACELE EDEN KAZANIYOR

Bilindiği üzere köylerin mahalle statüsüne dönüşmesi ile tarım alanlarının ve hayvancılığın bitme noktasına gelişini göz önüne alan hükümet çıkardığı yeni torba yasa ile köylerin KIRSAL MAHALLE statüsüne geçmesi adına yeni bir adım atmıştı.

KÖYLERİN KIRSAL MAHALLEYE DÖNÜŞÜMÜ BAŞLADI. ACELE EDEN KAZANIYOR

KİMSENİN HABERİ OLMADI, MUHTARLARDA KONUYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİLMEDİ

7254 sayılı torba yasadaki köy statüsüne yönelik düzenleme 16 Ekim 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe girdi. Fakat bu değişiklikten uzun süre kimsenin haberi olmadı, belediyelerde bu konuda mahalle muhtarlarına açıklayıcı bilgilerde bulunmadılar. Konunun ilçemizde haberleştirilerek kamuoyuna duyurulması üzerine mhalle muhtarları çözüm arayışı içine girdiler. Tabi konu buraya gelinceye kadar bazı mahallelerimizdeki taşınmazlar belediyemiz tarafından alel acele satışa çıkarıldı ve bazıları satıldı…

Yapılan başvuruya olumlu cevap verilmiş olsa bile geçmişte satılan taşınmazların hukuki prosüdürü belirsizliğini koruyor.Satışlar iptal edilir ya da edilmez. Bu durumda muhtarlara düşen “ İVEDİLİKLE BAŞVURUDA BULUNMAK”

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Kırsal Mahalle Statüsünü kazanmak için mahalle muhtarlarının ilk yapması gereken mahallelerinin kırsal mahalleye dönüşmesi için mevcut bulundukları ilçe belediyelerine dilekçe ile müracaat etmeleri gerekiyor.

İLÇE BELEDİYE MECLİSİNE DİLEKÇE İLE BAŞVURULACAK

Düzenlemeye göre  İlçe Belediye Meclisi’nin kararı ve teklifi üzerine konu Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşınacak. Büyükşehir Belediye Meclisi’de en geç 90 gün içinde alacağı karar ile dönüşüm gerçekleşecek.

KÖY SAYISI AZALDI

Yaklaşık 9 yıl önce, 12 Kasım 2012’de Büyükşehir Yasası değiştirildi ve 30 ilde 16 bin 220 köy mahalleye dönüştürüldü. Türkiye’deki 34 bin 434 olan köy sayısı neredeyse yarı yarıya azalarak 18 bin 214 köye düştü.

BAŞVURUDA BULUNMAK ŞART

16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 7254 Sayılı Torba Yasa’da köy statüsüne ilişkin düzenleme ile daha önce belde veya köy olan bölgeler başvuruda bulunarak tarım köyü olabiliyor. Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7254 Sayılı Kanun’un 10.maddesi ile başvuru yapmak şartı ile köy statüsü yeniden değiştiriliyor.

90 GÜN İÇİNDE KARARA BAĞLANACAK

Daha önce Belde olup mahalleye dönüştürülen yerlerin Kırsal Mahalle olarak kabul edilmesi için, şehir merkezine uzaklığı ve sosyo ekonomik durumu göz önünde bulundurularak önce İlçe Belediye meclisinden, ardından 90 gün içerisinde Büyükşehir Meclisinden kararın alınması gerekiyor.

AVANTAJLARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kırsal Mahalle olarak kabul edilen bölgeler için birçok hak tanınıyor. Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükelleflerin işyeri olarak kullandıkları bina ve dükkanlar emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ticari, Sınai ve Turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisine yüzde 50 indirim yapılıyor. Su faturalarında işyerleri için yüzde 50, haneler için yüzde 75 indirim tanınıyor.