Güncel
Giriş Tarihi : 02-02-2021 10:46   Güncelleme : 03-02-2021 08:19

SEÇİM 2022 DE Mİ 2023 DE Mİ?

ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ Yakın tarihimize bir bakalım. MHP Genel Başkanı Bahçeli, üç kez İYİ Partiye “EVİNE DÖN” çağrısında bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’da son hafta içerisinde bazı küçük partilerle ikili temaslarda bulundu. Bu durum muhalefet partilerinde, özellikle CHP’de ve SP’de büyük çalkantılara sebep oldu.

SEÇİM 2022 DE Mİ 2023 DE Mİ?

MECLİS ÇOĞUNLUĞU CUMHUR İTTİFAKINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, seçim 2023’de olacak vurgusunu yapıyorlar.Bugün itibarı ile seçime 2,5 yıl var. Mevcut iktidarın meclisteki milletvekili sayısı çoğunlukta. Öyle 1-2-3-5 vekil istifa etse bile meclis çoğunluğunu kaybetme riski de ortada yok.

Şimdi soru şu:

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, mecliste vekili dahi bulunmayan, %1 in altında oya sahip olan, bu süreç içerisinde yeni kurulan partilere  “Cumhur İttifakına katılın” çağrısını niçin yaptı? 

-12 Eylül Anayasasının oluşturduğu seçim sistemine 19 yıllık iktidarı süresince bazı dokunuşlar yapan AK Parti iktidarı seçim barajının düşürülmesini niçin dillendiriyor?

-Ortada hiçbir şey yok ise, bu çalışmalar, ikili görüşmeler ne ifade ediyor?

ZOR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR

Amerikada başkan değişimi ve sonrasında ülkemizin karşı karşıya kaldığı Mavi vatan, Kıbrıs, Libya, Suriye, Yunanistan sorunları… Müttefikiz söylemleri ile zamana oynayan bir Amerika…Dolayısı ile dış politikada zorlu bir süreç bizi bekliyor. Pandeminin getirdiği çıkmazda cabası…

İTTİFAK BLOĞU ÜÇE Mİ  ÇIKACAK?

Sistemin zorunlu olarak masaya getirdiği ittifaklar önümüzdeki dönem yeni kurulan partiler nezdinde farklı yön alacağını gösteriyor. Siyaset analizcilerinin ifadelerine göre ittifak blok sayısının üçe çıkması kuvvetle muhtemel.

Nedir bunlar ?

-AKP, MHP, BBP VE VATAN PARTSİSİ  İttifakı

-CHP ve HDP ittifakı

-İYİ, SP,DEVA, GELECEK, DP…

Reform çalışmalarının hızla devam ettiği süreç, ekonomiye ne kazandıracak? İktidarın reform sonuçlarını beklemesi, ekonomideki kötü gidişatın en azından eksiden durağana geçmesini bekleyecek olması bizce sürpriz olmaz.

İşin bir diğer yanı da şu…

SİZCE HANGİSİ TERCİH EDİLİR?

Yeni başkanlık sistemine göre Cumhurbaşkanının meclis fesih yetkisi var. Bu durumda başkan da kendini riske atacak, seçim yapılırsa daha dönemi bitmeden ikinci ve son adaylığını ilan edecek. Ya da meclis seçim kararı alarak kendini fesh edecek bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden iki dönem aday olma imkanına kavuşacak. Sizce hangisi tercih edilir?

Bir yanda iktidarın 2023’e kadar seçim yok çıkışı, diğer yanda muhalefetin seçime gidelim çıkışı…

İKTİDAR BLOĞUNDA ÇATLAK MI VAR?

Ortaya atılan Yeni Anayasa yazalım söylemi, ( eğer ittifak ortağımızla anlaşabilirsek!!!) sözü işin can alıcı noktası. Yeni Anayasa çalışması nasılsa bir yılı aşar ve yıl olur 2022…Peki ekonomideki beklenen iyi gelişmeler, temenniler istenilen sonuca ulaşmaz ise 2022 Temmuz’unda seçim olur mu???

Mevlam görelim neyler, Neylerse Mevlam güzel eyler…