Güncel
Giriş Tarihi : 27-01-2021 11:47   Güncelleme : 28-01-2021 10:28

SU SAVAŞLARI KAPIMIZDA…

PLANLAMA ŞART Küresel ısınmanın bir sonucu olarak lansedilen içmesuyu kaynaklarının giderek tükenmesi tüm dünyanın sorunu olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi “ Ülklemiz su kaynakları bakımından zengin değil” çok doğru. Peki bu gerçek ortada iken devlet büyükleri ne gibi planlama yapıyorlar?

SU SAVAŞLARI KAPIMIZDA…

SULTAN MEHMED: “YAŞ KESENİN BAŞINI KESERİM”

Bir çağ açıp bir çağı kapatan İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmed’in şu ünlü sözünü duymayan yoktur: “  yaş kesenin başını keserim!”

Uzmanların görüşlerine göre tüm dünyada içme suyu kaynakları her geçen gün kurumakta, çölleşmektedirler.  Dünya nüfusundaki artış oranı ile ters orantılı olarak yürüyen  ve 2030 yıllarında geleceğin savaşlarının su konusundan çıkacağı yönünde ortak görüşler mevcut.

TAVİZ VERİLMEMELİ

Durumun aciliyeti ortada…Başta Çevre ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere derelerimizi, nehirlerimizi kirleten özel ya da tüzel kurumların üç kuruş menfaat uğruna  su kaynaklarına çevresel atıkların, kimyasal atıkların atıldığı günümüzde sıkı tedbirlerin alınması, alınan tedbirlerin tavizsiz olarak uygulanmasının hayata geçirilmesi gerekir.

ÇEVRE, ORMAN VE SANAYİ BAKANLIKLARI GÖREV BAŞINA

Tabi bu arada tarım ve Orman Bakanlığı ile Sanayi Bakanlıklarını da gözardı etmemeliyiz. Zira sanayileşme uğruna tarım alanları heba edilip sanayiye, konuta  açılması, Tarım ve Orman Bakanlığının başta genetiği ile oynanmış tohumların acilen yasaklanması,  tarım planlaması, (üretim-tüketim)  yapması, su kaynaklarımızı zehirleyen kimyasal ziraat ilaçlarının yasaklanması büyük önem arzediyor.  

SUYUMU KİRLETENİN BAŞINI KESERİM

Hülasa, tehlike kapımızda önlem almak için zaman çok kısa. O halde Sultan fatih’in dediği üzere; “ suyumu kirletenin  başını keserim” anlayışının hakimiyetinin sağlanması büyük zaruret. Bilindiği üzere bu ülke bize atalarımızdan miras. O halde aldığımız mirası gelecek nesillere daha güvenilir, yaşanabilir olarak bırakabilmek hepimizin boynunun borcudur…