Güncel
Giriş Tarihi : 21-01-2021 09:47   Güncelleme : 21-01-2021 17:38

3310 KABRİ BAŞINDA ANILACAK

TEŞEKKÜRLER HENDEK EMNİYETİ 2001 yılı Ocak ayında Hizbullah terör örgütü elemanlarının kalleşçe saldırısı sonucu şehadet şerbetini içerek ebediyete göç eden ilçemizin yetiştirdiği cevher Şehit Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan bu yıl da 24 Ocak 2021 saat 12.00’de kabri başında anma töreni icra edilecek.

3310 KABRİ BAŞINDA ANILACAK

PANDEMİ KURALLARI UYGULANARAK ANMA TÖRENİ YAPILACAK

Şehadete erişinin 20’ci yılında da törenle anılacak olan Okkan anma töreni , yıllardır kesintisiz olarak devam etmekte idi. Bu yıl olağanüstü pandemi salgını yaşanıyor olsa da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak anma töreni düzenleneceği duyuruldu.

SAAT 12.00’DEKİ ANMA TÖRENİNE KISITLI  SAYIDA VATANDAŞ KATILACAK

Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, her yıl Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Hendek Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen anma töreni bu yıl anma töreni gününün hem sokağa çıkma yasağına gelmesi hem de pandemi dolayısı ile az sayıda katılımla  ( ilçe protokolü) nün katılacağı törenle gerçekleşeceği ifade edildi. Merhum Okkan, 24 Ocak 2001 akşamı Diyarbakır valilik binasına giderken Sezai Karakoç bulvarı üzerinde  kalleşçe pusuya düşürülmüş  5 polis memuru ile birlikte hunharca şehit edilmişti. Şehit Okkan, görev yaptığı Diyarbakır’da o kadar çok sevilmişti ki şehadete erişinin ardından doğan 142 çocuğa Ali gaffar Okkan isimleri verilmişti.

OKKAN KİMDİR?

Gaffar Okkan, Sakarya ilinin Hendek ilçesinde 1952 yılında doğdu. 30 Eylül 1970 tarihinde Polis Koleji’nden, 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisi’nden mezun olarak İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Komiser Yardımcısı olarak atandı.

Bu ilde Emniyet Âmirliği rütbesine kadar çeşitli birimlerde görev yaptıktan sonra, 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak, 1985 yılında şube müdürlüğüne terfî etti. 1986 yılında Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev aldı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür Yardımcısı oldu.

6 Aralık 1993 tarihinde 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfî ederek Kars İl Emniyet Müdürü olarak atandı. 18 Kasım 1997 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürü olarak göreve başladı. Bu arada İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu.

Kars Emniyet Müdürü iken, Diyarbakır gibi yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan bir ile emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu’nun İstanbul Beykoz’daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı. Gaffar Okkan, Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı.

NOT:  Şehit Emniyet Müdürümüz Okkan'ın hayat hikayesini ve görev anlayışını anlatan videoyu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da Hendek Şafak adresi üzerinden izleyebilirsiniz.