Güncel
Giriş Tarihi : 18-01-2021 17:42   Güncelleme : 21-01-2021 08:47

BELEDİYE İŞÇİSİ KARA KIŞTA TAZMİNATSIZ İŞTEN ATILDI

Hendek Belediyesinde yaklaşık 5 yıldır işçi olarak çalışan işçinin yaklaşık 9 aydır mobinge uğradığı halde herşeye sabreden işçi Elvan Dedecan, sadece Whatsap üzerinden yazdığı bir yorum nedeni ile tazminatsız olarak işten atıldı. “Tek gelir kaynağım Hendek Belediyesinde çalıştığımın karşılığı olarak aldığım maaşımdı” dedi.

BELEDİYE İŞÇİSİ KARA KIŞTA  TAZMİNATSIZ İŞTEN ATILDI

Hendek Belediyesinde işçi statüsünde çalışan bir kardeşimizin iş akdinin fesh edilerek işinden olması meclis başkanı Babaoğlu’na soruldu.

BELEDİYELER SİYASET YAPILACAK YER DEĞİL

Babaoğlu; “ Belediyeler siyaset yapılacak  kurumlar değildir. Belediyelerde çalışan herkes  hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun yapacağı işten sorumludur. Siyaset yapacaksa başka mecralarda bunu yapabilir. Kişisel tercihini istediği yerde istediği şekilde kullanabilir. Bizler, bu tür paylaşım yapan arkadaşımızın ilgili kanun maddesine göre  avukatlarımız yasal işlem yaptılar. Haklı gerekçeler ile işten çıkarttılar.”sözleriyle cevapladı.

Oysa başta Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve il pandemi kurulunca pandemi sürecinde özel ve kamu kurumlarından işçi çıkarılması  çıkartılan torba yasa ile vücut bulmuştur.  Oysa;

     Geçici 10. madde gereği, işveren yalnızca 4857 sayılı İş Kanunu’nun işverenin haklı nedenle derhal fesih nedenlerinin sıralandığı madde olan 25. maddenin, II numaralı bendindeki “ahlak ve iyiniyete uymayan nedenler” başlığında sıralanmış sebeplere dayalı olarak gerçekleştirebilecek.

Bu maddeyi daha iyi anlaşılabilmesi adına biraz daha açalım:

1-Cinsel tacizde bulunması,

2-İşyerine sarhoş olarak gelmesi, çalıştığı kurumdaki arkadaşlarına işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı isnatlarda bulunması,

3-Çalıştığı işyerinde uyuşturucu kullanması,

4-İşverenin güvenini kötüye kullanmak,

5-İşçişnin iş yerinde yedi günden fazla hapisle cezalandırılması,

6-İşçinin izin almaksızın iki iş günü işinde devamsızlık göstermesi,

İşte işin püf noktası burada yatıyor:

 İş yasamızda işverenlere işçinin Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller nedeniyle iş sözleşmesini (haklı nedenle ve derhal) sona erdirme hakkı 25/2. madde kapsamında tanınmaktadır.

Bu fesih türü sonucunda işçi herhangi bir tazminata hak kazanamayacağı gibi iş güvencesi hükümlerinden ve işsizlik ödeneğinden de yararlanamamaktadır.

Bahse konu olan belediye işçsi, Whatsap üzerinden yazdığı bir yorum nedeni ile iş akdi iş kanunu maddesinin 25/2 maddesinden işlem uygulanarak iş akdi sona erdirildi.

Peki işçi kardeşimizin Whatsap yazışmasında , iş kanunundaki maddeler gerçekleşmiş miydi?

PAYLAŞIMDA KÜFÜR YOK HAKARET YOK

Yazışmanın özetine baktığımızda yakın zaman önce 25.dönem Sakarya Milletvekili Ali İnci’nin teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcılığı görevine getirildiğini , bu sayede Hendek AK Parti ilçe başkanı Hasan Serdar Baykal’ın gelecekte Hendek Belediye Başkan adayı olmasının önünün açıldığını ifade etmiş. Hepsi bu…

GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN

Bunu kendisine gerekçe yapan idare başkanı o işçiyle çalışmak istemeyebilir ancak burada iş maddesinin 25/2 maddesini uygulayarak iş akdine son vermesi HAKKANİYET ölçülerini aşmıştır. Gelin bu yanlıştan dönün ve işçinin tazminatını olsun verin ve ileride çalışma hürriyetinden de mahkum olmasın.

BU NASIL VİCDAN?

Böylesi bir maddededen işinden edilen işçinin bir başka kurum ya da kuruluşta iş bulması mümkün olamayacaktır.Bu durum mağduriyet yaratacaktır. Geliri bir tek çalıştığı kurumdan alacağı aylık olan işçinin karda kışta çaresiz bir şekilde işten  25/2 maddeden işlem yapılarak  tazminat hakkı ödenmeksizin atılması nasıl bir vicdan?

HANİ CUMHUR İTTİFAKI VARDI?

Gerek idarenin başkanlığını yapan Babaoğlu’nun mensubiyetini taşıdığı parti yetkilileri, gerekse işçinin yüreğinde sakladığı , gönül verdiği AK Parti sevgisi karşısında  üst düzey siyasi temsilcilerinin bu duruma sessiz kalmaları, Hendek’in sahipsiz olduğunun en güzel kanıtı olsa gerek…Hani Cumhur İttifakı vardı???

NOT: İşten atılan işçi Dedecan ne dedi? Videosunu Facebook üzerinden ahmet çileci ya da Hendek Şafak adresinden izleyebilirsiniz.