Güncel
Giriş Tarihi : 08-01-2021 11:10   Güncelleme : 10-01-2021 16:15

NAKLİYE SEKTÖRÜNÜN İMDAT ÇIĞLIĞI!

OSB’de NELER OLUYOR? HUZURSUZLUK HAD SAFHADA İlçemiz Hendek 2. OSB’nin kuruluş yıllarında başta siyasiler olmak üzere STK’lar ve ilçe halkı bölgenin kalkınmasında lokomitiv olacak olan OSB’nin ne büyük bir nimet olduğu bilinci ile topyekün, elbirliği ile mücadele etmişlerdi.

NAKLİYE SEKTÖRÜNÜN İMDAT ÇIĞLIĞI!

HER BİRİ İHRACAATTA SÖZ SAHİBİ FİRMALAR

İlçemiz 2.OSB’de faaliyet gösteren iş kolu sektörleri, Otomotiv-Kağıt-Tekstil-Madeni Eşya-Yapı Elemanları-Orman Ürünleri-Gıda-Plastik-Kimya ve Elektrik dallarında hizmet veren sanayi tesilerimiz her biri kendi alanında birer yıldız. Gerek iç piyasada gerekse ihracaatta söz sahibi firmalar.  

HEM SANAYİCİ HEM HENDEKLİ KAZANMIŞTI

Yıllar süren mücadelelelrin ardından ilçemize OSB kurulmuş, buranın ihtiyacı olan kalifiye eleman yetiştirmek adına dönemin Belediye Başkanı Ali İnci, İŞ-KUR ortaklığı ile BEL-İŞ birimi kurarak açtığı sınıflarda sanayi tesislerinin kalifiye ihtiyacını karşılamak adına büyük mücadele örneği sergilemişti.Böylece hem sanayicinin ihtiyaç duyduğu ara elemanler temin edilmiş hemde ilçemizdeki işsizlik son bulmuştu.

HER ZAMAN SANAYİCİNİN HİZMETİNDE OLDUK

Sel oldu Hendek’li koştu, yangın oldu Hendek’li koştu. Sanayide tesisler bir bir açılıp hizmete girdi. Bugün baktığımızda 2-3 vardiya çalışan sanayi tesislerimiz mevcut. Bu iş kolu nakliye sektörünün de önünü açtı. Bu açığı gören ilçemiz insanlarından bazıları kooperatifleşerek bazıları da bireysel olarak nakliye sektörüne girmek sureti ile sanayicilerin hizmetinde oldular.

CEFASINI BİZLER ÇEKTİK SEFASINI AKYAZI VE ERENLER SÜRÜYOR

Ekonominin gelişmesi, ihtiyaç ve isteklerin artması ile nakliye sektörü, sanayicinin istediği model ve şartlarda her türlü ekonomik şartlara göğüs germek sureti ile bu ihtiyaca da cevap vermekte gecikmedi. Kimi yerini sattı, kimi kredi çekti nakliye sektörünün çağın gerisinde kalmaması adına her türlü güçlüklere göğüs germesini bildi.

SİYASİLERE KÜSKÜN VE KIRGINLAR

Yıllardır 2.OSB’nin cefasını çekenler, bugün yaşananlar karşısında hem huzursuz hemde kendilerine sahip çıkmayan siyasilere kızgın ve küskünler… Neden olmasınlar ki?

SEKTÖRDE 650 ARAÇ MEVCUT

Nakliye sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 650 vasıta var. Günümüzde pandemi dolayısı ile okullarında yüz yüze eğitim olmaması nedeni ile Milli Eğitimdeki taşımalı sistem sekteye uğramış durumda.

ÜÇ AYAKLI MASANIN BİR AYAĞI TOPAL!

Sanayicilerin ihalelerine katılan ilçemiz nakliye sektöründe faaliyet gösteren esnaflar, bu sektörün üç ayaklı masadan oluştuğunun altını çizerek; “ bir tarafında sanayici, bir tarafında nakliyeci esnafı diğer bir yanında da fiziki olarak görülmüyor olsalarda siyasilerin olduğunu söylemeye ne hacet?”

SİYASET MÜHENDİSLERİ OSB’YE EL ATTI

“Bizler sanayicimiz ile taşıma ücretleri konusunda ve araçların istenilen model ve şartları taşıması konusunda hemfikiriz. Ancak bugün yaşadığımız bir gerçek var ki Sakarya siyasetinin mühendisleri ile baş edemiyoruz. Ortada görünmüyor olasalarda gölgeleri her zaman sanayicilerimizin üzerinde kara bulut misali dolaşıyor.” Diyerek sitemlerine ve şikayetlerine devam ettiler.

YARDIMCI OLMUYORSUNUZ HİÇ DEĞİLSE GÖLGE ETMEYİN

Yanlı tutum sergileyen siyasilere veryansın eden nakliye sektörü esnafı, “Sakarya’mızda Cumhur İttifakının oluşturduğu hükümetin içerisinde   4 AKP’li 1 MHP’li, 1 İYİ Partili mevcut. MHP ve İYİ Parti Sakarya Milletvekillerimiz Hendeğimizin çocukları ve parti içerisinde önemli görevdeler. Biri muhalefette ancak bir diğer vekilimiz iktidarın ortağı bir partimizde vekil. Sakarya AK Parti Milletvekilleri ilçemiz dışından ilçelere mensup oldukları günümüzde ilçemiz 2.OSB’nin nakliye sektörünün şekillenmesinde  siyaset mühendisliği yapıyorlar, Sakarya siyasetinin yönlendirmesi ile ilçemizeki siyasiler de  sırf onlara şirin görünmek adına bizleri yok sayıyor, bizlerin sorununa eğilmiyorlar.”

BELEDİYE BAŞKANIMIZDA  SORUNU GÖRMEZDEN GELİYOR

“Geçmiş yıllarda yaşananlarla bu günü karşılaştırdığımızda her zaman  söylemlerinde bir Hendek milliyetçisi olduğunu söyleyen 2.OSB Mütevelli heyeti içerisinde yeri ve etkili konuma sahip mevcut belediye başkanımızın da bizlerin sorununa eğilmediğini üzülerek şahit olmaktayız.”

ŞİMDİ SAHİP ÇIKILMAYACAKTA NE ZAMAN SAHİP ÇIKILACAK?

“Hendek’li nakliye sektörü esnafları olarak bizlere şimdi sahip çıkılmayacak ise ne zaman çıkılacak?”  sorusunu yönelten nakliyeci esnafları; “  yapılan taşıma ihalelerinde en iyi şartlar ve en ugun fiyatları verdiğimiz halde bizlere ihaleler verilmemekte. Bir çok sanayici iş adamlarımızla konuştuğumuzda açıkça ifade edemiyor olsalar da üzerlerinde Sakarya siyasetinin baskıcı tutumu olduğunu anlıyoruz. “ ifadelerini kullandılar.

İCRALAR KAPIMIZDA

“Borç harç ile sanayicimizin istediği model ve özelliklerde araç temini yaptık. Sanayicimiz , ilçemiz nakliye sektörü esnaflarımızın tutum, davranışlarından bir rahatsızlıkları olmadığını açıkça beyan etmekteler. Bizlerde bunun haklı mücadelesi içerisindeyiz. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi nakiye sektörü Sakarya’nın siyasi aktörlerine kurban ediliyor. Her bir üyemizin kafasının üstünde icra kılıcı duruyor. Biz haksız bir şey istemiyoruz sadece hakkımız olan verilsin bize sahip çıkılsın” diyerek şikayetlerini ve sitemlerini ifade ettiler.

SANAYİCİDE ÇARESİZ BİZLERDE

Nakliyeci esnafları sözlerini şöyle sürdürdüler; “ bizler; nasıl olsa biz Hendekliyiz, hangi fiyatı versek onu kabul ederler” anlayışına hiç tevessül etmedik. İhalelerde verdiğimiz fiyatlar geçen yılın fiyatlarının dahi altında. Bir diğer husus da  bizim araç kapasitemiz sanayicimizin ihtiyacını karşılayacak kapasiteye mevcut, aksi olsa doğal olarak ilçe dışından da farklı taşıma şirketlerinin OSB’mizden faydalanmasına hiç birimiz haır diyemeyiz. Bir başka ve öenmli hususta hizmetimizden sanayicimizin memnuniyet duyması. Tüm bu iyi niyetlere rağmen bizler ihalelerden dışlanıyoruz. Dost sohbetlerinde sanayicilerimiz üzerlerinde siyasi baskılar olduğunu ifade etmiyorlar ancak bunu açıkça ifade edemiyorlar. “diyerek Hendek 2.OSB’de Sakarya siyasetinin gölgesinin dolaştığını bir kez daha haykırıyor başta Hendek’li milletvekillerimiz olmak üzere, mütevelli heyetinde yer alan Belediye başkanımızında bizim sorunumuza müdahil olmasını istiyoruz” diye konuştular.