Güncel
Giriş Tarihi : 05-01-2021 12:00   Güncelleme : 05-01-2021 12:00

HANNES TOPUNA NEDEN GİRMEDİK?

İlçemiz Hendek Atatürk parkı işletmecisi yakın zaman önce işyerine DİNLENME TESİSİ raporu aldığını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından ilçede benzer iş kollarında faaliyet sürdüren bir çok esnafın Hendek Kaymakamlığı’na şikayet ettikleri haberleri yapıldı.

HANNES TOPUNA NEDEN GİRMEDİK?

Aynı meslek dalında faaliyet gösteren işletme sahipleri  yaptıkları ortak açıklmada; “ Korona virüs salgını yeni tedbirler kapsamında ikinci maddesinde il -ilçe il hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalarından istisna tutulacaktır ifadeleri yer alıyor.” İfadeleri kullanılmıştı.

HAKSIZ REKABET!

Kafe işletmecileri “ Bu işletmenin bunca zaman cafe ruhsatını değiştirmemesi böyle bir dönemde ruhsatı değiştirerek haksız rekabet ve fırsatçılık olmuyormu ? şeklinde açıklamalarda bulunarak bu izni veren makamı kararlarını tekrardan gözden geçirmeleri uyarısında bulunmuşlardı.

Kafe ruhsatından Dinlenme tesisi ruhsatına çevrilerek olur ve izin veren ilgili kurumların bu kararı bir kez daha gözden geçirmelerini ve gereğinin yapmalarını istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri yer almıştı.

Dün yaşanan olayda ise , ( polis ekipleri tarafından yapılan denetimde içeride 17 kişi tespit edildi. Yasak olmasına rağmen içeri müşteri alan kafeye ve 17 kişiye para cezası kesildi.) haberleri servis edildi.

Bazı internet sitelerindeki haberler revize edildiği halde haberin revize edilmemiş hali bulunan bir haber sitesinde ise;

Öte yandan işletmeye 17 Aralık 2020 tarihinde Hendek Belediyesince dinlenme tesisi ruhsatı verildiği bilgisi paylaşılmış.

İşte topa girmeyişimizin gerçek nedeni Hendek Belediyesi tarafından verilen işletme ruhsatının  adeta haber içerisinde saklanarak verilmesi bir yana, haberi yapanların ilçemiz esnaflarını yakından ilgilendiren böylesi bir ruhsat olayının makalelerle sorgulanması olmalıydı.

BU YÜZDEN TOPA GİRMEDİK

Yani, esas sorgulanması gerekenin ise işletme sahibinin ruhsat alması değil bu şartlarda RUHSATI VEREN MAKAM ın sorgulanmadığındandır.

RUHSATI BELEDİYE BAŞKANI VERMİŞ

Neticede işletme sahibi  hukuken gerekli yerlere başvurmuş, DİNLENME TESİSİ olurunu alarak evrakları Hendek Belediye Başkanlığına sunmuş ve başkan tarafından da DİNLENME RUHSATI verilmiştir.

Yapılan haberlerden anlaşıldığına göre evraklarda bir sahtecilik yok, cebir yok, hile yok hurda yok…Her şey yasal…

Yani burada işletme sahibi bize göre kusursuz iken  ve esas sorgulanması gerekenler sorgulanmayıp işletme sahibini linç edercesine tutum sergilemekte niye?