Güncel
Giriş Tarihi : 04-01-2021 14:11   Güncelleme : 05-01-2021 08:51

YILIN İLK ÜZÜCÜ BOMBA HABERİ...AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE YIKIM KARARI!

İNŞALLAH DOĞRU DEĞİLDİR 15 Aralık 2015 tarihinde yeni 100 yataklı Hendek Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesi ile ilçe merkezinden taşınan eski hastane binasına, İlçe Aile Sağlığı birimi ve diğer sağlık birimleri ile birlikte 1-2 ve 3 nolu Aile Sağlığı Hekimlerine tahsis edilmiş çok farklı sağlık dallarında hizmet vermekteydi.

YILIN İLK ÜZÜCÜ BOMBA HABERİ...AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNE YIKIM KARARI!

YIKIM RAPORU VAR MI YOK MU?

O günkü şartlarda binada fiziki değişiklikler yapılmış, günümüz teknolojisi ile donatılmıştı. İlçe merkezinde olması hasebi ile vatandaşlarca da çokça kabul gören ve sahip çıkılmasının ardından burada hizmet veren 4 katlı Aile Sağlık Merkezi için YIKIM KARARI haberi başta sağlık çalışanları olmak üzere ilçede şok etkisi yarattı.

SAKARAYA’DA TEK SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ İLÇEMİZDE

İlçemiz Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimlerinin yanı sıra Sakarya ilçelerinden bir tek Hendek İlçemizde Kanser Tarama İstasyonu (Memografi Ünitesi), Röntgen ve Sigara Bırakma Kliniği,Psikolog, Fizyoterapist, Gebe Eğitim Birimi,Diyetisyen birimleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğü  olarak hizmet veriyordu.

KAZANIMLARIMIZ ELDEN ÇIKACAK

Yıkım kararının bildirilmesi ile şok yaşayan sağlık camiası böylesi bir sağlık merkezinin  ilçe merkezinde, her vatandaşımızın kolayca ulaşabildiği bir mevkide olması çok önemli. Böylesine donanımlı bir merkezin  eşdeğer bir binada hizmet verme zorunluluğu vardır, aksi takdirde Memografi Ünitesi, Röntgen ve Sigara Bırakma Kliniklerinin ilçemizde hizmet veremez duruma gelecekler, kaldırılması gündeme gelmesi muhtemeldir.

SAĞLIK BİRİMLERİ TEK MERKEZDEN HİZMET VERMELİ

İddia edildiği gibi hasarlı raporu var ise binanın yıkılmazı kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda Aile Hekimlerimizi eskiden olduğu gibi sorumlu oldukları mahalle sınırları içerisinde ayrı ayrı aile hekimliği merkezleri açılabilir ancak olmazsa olmazımız  diğer sağlık birimlerinin tek bir merkezden hizmet verme zorunlulukları vardır. 

ESKİ DİSPANSER BİNASI  TEK ÇIKIŞ NOKTASI

Bu cihetle mevcut kazanımlarımızı kaybetmemek adına  belediyemizin elinde bulunan tek müstakil bina  eski Dispanser binasıdır. İlçemiz Kemaliye mahallesi Muammer Sencer caddesi güzergahında bulunan, daha önce yıllarca Dispanser olarak hizmet veren iki katlı bina yakın zaman önce zemin katı  Hendek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne  ikinci katı’da Tüm Hendek Muhtarlar Derneğine tahsis edilmişti.

ZABITA VE MUHTARLAR DERNEĞİ TİCARET MERKEZİNE

Ortaya çıkan beklenilmeyen bu durum karşısında elimiz çabuk tutmalı adeta zamana karşı savaşmalıyız. O nedenle ilk bakışta bina bu iş için biçilmiş kaftan. Zira, zaten belediyenin bir çok birimi Ticaret Merkezinde konuşlandırılmışlardı, üst katlarda boş eskisi gibi muhtarlar derneği terk ettiği dernek binasına tekrardan dönebilir.

HASAN SERDAR BAYKAL BU İŞE MÜDAHİL OLMALI

Tabi bunun kararını verecek olanda Hendek Belediye Başkanıdır. Ancak, bize göre Cumhur İttifakının büyük ortağı AK Parti ilçe başkanı Hasan Serdar Baykal’ında olaya müdahil olması gerekir.