Güncel
Giriş Tarihi : 03-01-2021 16:12   Güncelleme : 05-01-2021 08:52

Şimdi ve burada...

İyi de nasıl ben her zaman geçmişi düşünür ve analiz ederim? Ya hata yaptıysam? Ya küçük düştüysem, ya da düşersem? Sonra nasıl bakarım insanların yüzüne? Yooo, ben asla hata yapmamalıyım, mükemmel olmalı, onaylanmalıyım, kabul görmeliyim derken içine düştüğümüz duruma bakalım mı biraz? Örneğin; parka gitmeden önce endişelenelim ve çocuklarımıza aynı endişeyi yükleyelim. Düşersin, terli su içme, koşma, kuma oturma, çamurlanma, zıplama, atlama, hayvanlara dokunma, daha binlerce örnek verebilirim. Ben de yapmıştım çünkü.:)

Şimdi ve burada...

Oysa, doğru bildiğimiz ne çok yanlış varmış!

Engellemeye çalıştığın şey aslında yaşamın parçası. Pek çoğunun önüne geçsek bile bir süre sonra yaşanabilecek durumlar olduğunu unutmamakta fayda var. Çocukların güvenliği hakkında endişe etmek sevgi dolu bir ebeveyn olduğunu mu gösterir?

Aslında sana yararlı gibi gelen bazı endişeleri tanımladıktan sonra inancını destekleyen kanıtları listeleyerek endişenin lehine bir dava oluşturursun. Endişelerin hakkında kendine bazı sorular sorman çoğu zaman faydalı olacaktır.

Bir de endişelerimiz için savunmalarımız vardır.:)

Endişem beni tehlikeden korur!

Örnek; endişe etmek beni ve ailemi tehlikelerden korur. Güvenliğim için endişe etmek benim hatasız biri olduğumu gösterir.

Bu endişenin beni olumlu yönlere ittiği durumlar var. Çocuklarım dışarıda yalnız oynarsa endişelenirim, ben onları devamlı izlemeliyim. Bu da benim iyi bir insan olduğumu gösterir.

Diğer insanlar endişelerimin olumsuz durumları önleyici olduğunu söyler. Bu da benim sevdiklerime düşkün olduğumu gösterir.

Endişe sorun çözmemde yardımcı olur.

Endişe olumsuz duyguları engeller.

 

Örnek; sevdiklerimin sağlığı hakkında endişelenmek  onlara bir şey olursa hissedeceğim üzüntü ile başa çıkmamı sağlar.

 

  • Bu endişe ile ilgili gerçekten bir şey olduysa, daha önce endişelendiğim için daha az mı üzüldüm? veya babam kalp krizi sonrası hastanede yatarken başaramayacağı konusunda dehşete düşmüştüm, endişelenmiş olduğum için daha az üzüldüğümü sanmıyorum.

 

Endişe olumsuz duyguları engeller mi?

Endişe ile ilgili yaşadığımız zıtlıklardan bir kaç örnek verebilirim:

Arkadaşlarımızı uğurlarken defalarca uyarıda bulunmamız;  aman dikkat et! Aman beni saat başı ara! Sakın uyuma! Gece yola çıkma!

Zıtlık; arkadaşım yolda beni her aradığında dikkati dağılmaz mı? veya endişe ettiğim için dikkat edeceğim derken daha kötü sonuçlar yaşanmaz mı?

 

Örnek; çoğu zaman işyerimde aslında hiç gerçekleşmeyen potansiyel sorunlar hakkında endişelenerek saatler harcarım. Zamanı böyle harcamak kayda değer bir dezavantajdır.

Avantajların dezavantajlarla karşılaşması sonucu  pek olası olmayan sorunlara hazırlıklı olmasına yardımcı olmak, kişinin kendisini iyi bir çalışan olarak görmesine yardım etmek gibi avantajları olsa da bu avantajlar yüksek fiziksel ve duygusal maliyete neden olur. Kişi belirgin kaygı sıkıntısı, konsantrasyon ve dikkat sorunları yaşar ve tüm zamanı bu duruma akar.

O halde bu kişi endişesinin avantaj değil dezavantaj olduğuna  karar verebilir.

Peki, tüm bunlar aslında kaçınmaya çalıştığımız acıyı engelleme çabası olabilir mi?

Neredeyse her gün duyar oldum, şimdi acıyı yaşarsam gelecekte daha az canım acır… Gerçekten böyle mi düşünüyorsun?

Birkaç minik egzersizle fark ettiğiniz küçük kaygıları büyük bir yıkıma dönüşmeden durdurmak mümkün.

Çevreni fark et, neler oluyor?

  • Dikkatinin uçuştuğunu gözlemle.
  • Düşüncelerinin sadece düşünce olduğunu fark et.
  • Bedenini tara, neler oluyor? Bedeninde nerede baskı, sızı var?
  • Nefesini fark et!

 

Beden problemin bir parçası değil aksine çözümün en önemli yeridir.

Bedensel hissine, deneyimlerine açık olmak onlara rağmen değil onlarla beraber kalmak iyi oluşunu  destekler. Bedenin farkındalık hoşa giden şeylere bağlı değildir.

 

  • “Çocuklar için ne geçmiş vardır, ne gelecek... Bizim payımıza düşmeyen bir şeyin; şimdiki zamanın keyfini çıkarırlar.”                                
  • Jean de la Bruyere

Kendin ol!

Sevgimle…

Fatoş BARAN