Güncel
Giriş Tarihi : 22-12-2020 10:10   Güncelleme : 22-12-2020 12:18

RİSK ALMASINI BİLMEYENDEN SİYASETÇİ OLMAZ

Çok iş yapan çok hata yapar… Günümüzde bazı bürokratlarla konuştuğumuzda övünerek sanki bir başarı belgesi gibi; “ Ben 35 yıllık devlet memuruyum, hakkımda tek bir soruşturma yok!” sözünü söylemekte olduklarına şahit oldum, oluyorum.

RİSK ALMASINI BİLMEYENDEN SİYASETÇİ OLMAZ

Oysa unuttukları, gözardı ettikleri ve en büyük eksiklikleri konu, sorumluluk hissiyatı ile hareket etmek ve yeri geldiğinde insiyatif almak, alabilmek olmalı…

GÜN DOĞMADAN NELER DOĞAR?

Buradan hareketle havuz medyası mal bulmuş mağrip gibi herkesin başına gelebilecek bir haberi manşete taşımışlar. İyi güzel de yakın geçmişi  ve mahkeme kararı olmaksızın kimsenin suçlanamayacağını bildikleri halde, suçlu ilan edercesine  yine algı operasyonuna girişmişler. Aleyhlerinde kamuoyu oluşturma çabaları ve mahkemeyi etki altına almaya matuf bu girişimler sonuç vermez hepsi beyhude… Bekleyin bakalım gün doğmadan neler doğar???

Havuz medayasının kalemşörlerine, partili gazeteciye hatırlatmak isterim ki,

1-17 Mart tarihinde Hendek Mahkemesinde hakim karşısına çıkacağı açıklanan eski Belediye başkanlarından Ali İnci ve İrfan Püsküllü ilk kez hakim karşına çıkmayacaklar.

2- Ali İnci, kimsenin cesaret edemediği halk nezdinde 18. Madde olarak adlandırılan uygulamayı ilçemizde hizmete geçirmişti. Bu sayede Hendek kabuğunu kırmış, köyden metropol şehir olma yolunda önemli kazanımlar elde etmişti. Hatalar, yanlışlıklar olmuştur. Bir ard niyet varsa, kamu zararı söz konusu ise, kişisel kazanç elde etmişlerse hesabını  yüce Türk Mahkemesinde verecek olanlar kendileridir.

3- Örnekleyecek olursak ilçemiz daracık sokakları, kanalizasyonu uludere çayına dökülen bir ilçe hüviyetinden modern şehir hayatına geçmiş, tehditlere, küfürlere, hakaretlere rağmen sırf Hendek’i daha yaşanılabilir hale getirmek,ilçe insanının refah payını yükseltebilmek adına yeni yeni bulvar ve caddeler açılmış, alt yapı harekatı o dönemdeki ilçe sınırları itibarı ile başlatılıp bitmiş,ilçe nefes almıştı. Bunları unutacaksınız öylemi…

4- Bununla yetinmeyen İnci başkan, hazırlanan imar planları istikametinde doğalgazın ilçenin geneline yayılmasına imkan sağlamıştı. Hatta arşivlerimizde de mevcut olduğu üzre; “ Ali başkan fındık tarlalarına doğalgaz döşüyor” haberi yaptığımızda bizi arayarak; “ yaptığınız haberler belki bizi nefsi olarak sevindiriyor olsa da biz nefsimize yenilmeyeceğiz ve halka verdiğimiz sözleri birer birer yerine getireceğiz.Bu  konjektürde Sakarya’nın bize bakış açısı belli , bu tür haberleri yaparak Büyükşehire malzeme vermeyelim, bizim önümüzü kesmesinler” demek sureti ile uyarıda bulunmuştu. Araştırıldığında görülecektirki Sakarya’nın hala bir çok ilçelerinin çoğu yerinde doğalgaz yok.

5-Bugün kaynak yetersizliğinden dem vurarak hizmet aksamalarına, seçmene verilen sözlerin yerine getirilmemesine sebep oluşturma çabalarınız, bu çırpınışlarınız dikkat çekici.

BORÇ ALAN EMİR ALIR

Yerel  idarenin etkili ve yetkili kişileri bilmelidirler ki belediyeler kar amaçlı kuruluşlar değil birer amme hizmeti sunan kuruluşlardır.  Geçmişte bir makam arabası bile olmayan Hendek Belediyesinin bugünkü araç gereç parkı parmakla gösteriliyor. Bunlar durduk yerde kendiliğinden olmadı.

HİBE KREDİ

İnci başkan arap sermayesinden Hendek için hibe kredi temin ederek hem altyapı hem de arıtma tesisini inşa ederek Sakarya bölgesinde bir ilki gerçekleştirmişti. Bugünkü idareciler ise borç almayı kurtuluş olarak görmekteler.

HENDEK İÇİN RİSK ALDI

Hülasa yönetici hele hele siyasetçi eğer bir mevkiye geliyor ve bu süreçte de halka verdiği sözler var ise ne yapıp yapıp kaynak yaratmalı, verdiği sözleri yerine getirmelidir. Yani bir anlamda kaynak yaratmak kaptanın işidir. O nedenle  siyasetçi yeri geldiğinde risk almayı bilmelidir. Bu anlamda Ali İnci  Hendek için, Hendek ilçesinde ikamet eden bizler için risk almıştır. Bu durum bazı siyasilerin işine gelmemiş, İnci’yi yıpratmak adına girişimlerde bulunmuşlar ve bunda da ne yazık ki başarılı olmuşlar ve müsabakanın ilk yarısını galibiyetle tamamlamışlardır.

MÜSABAKANIN DAHA İKİNCİ DEVRESİ VAR

 Ancak partili gazetecide, havuz medyasıda, yerel yöneticilerde  unutmasınlar ki müsabaka iki devreden oluşuyor.  Dikkat edin hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bakalım Mev’lam neyler, neylerse Mev’lam güzel eyler…