Güncel
Giriş Tarihi : 08-12-2020 12:48   Güncelleme : 11-12-2020 15:42

ZAMAN ONU BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKARDI…BALIK VERMEDİ, BALIK TUTMAYI ÖĞRETMİŞTİ...

Bir dönem kimsenin yüzüne bakmadığı cennet hurması, şimdilerde altınla yarışıyor

ZAMAN ONU BİR KEZ DAHA HAKLI ÇIKARDI…BALIK VERMEDİ, BALIK TUTMAYI ÖĞRETMİŞTİ...

 

İNCİ; “ CENNET HURMASI HENDEK HALKININ KURTULUŞ REÇETESİDİR”

2013 yılında Hendek Belediye Başkanlığı koltuğunda otururken ilçe insanına  maddi destek sağlamak adına destekte bulunan İnci,  5000 fidan dağıtmış, ilerleyen süreç içerisinde vatandaşlardan gelen taleblerid e karşılayarak toplamda 20 bin fidana ulaşılmıştı.İnci,yetişen ürünleri Bayraktepe tesislerinde  kurutulma işlemlerini bizzat uygulayarak üreticilere öncülük etmişti.

İNCİ; “ Hendek Hurma Üretimi ile Adını Duyuracak” demişti

Türkiye'nin bazı bölgelerinde "Cennet Meyvesi"-"Japon Elması"-"Tanrıların Yemişi " de denilen Trabzon Hurması Sakarya'nın Hendek ilçesinde "Hendek Hurması" olarak anılmaya başlandı.

5 BİN ÜCRETSİZ FİDAN DAĞITTI

Türkiye'nin bazı bölgelerinde "Cennet Meyvesi"-"Japon Elması"-"Tanrıların Yemişi " de denilen Trabzon Hurması Sakarya'nın Hendek ilçesinde "Hendek Hurması" olarak anılmaya başlandı. Hendek Belediyesi, vatandaşlara 5 bin adet Hendek Hurması dağıtacak.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci'nin gayretleri ile ilçede fındık üretimine alternatif olarak Hendek Hurmasının yetiştirilmesi ile çalışma başlatılıyor. İnci; "Bu meyve günümüzde sadece bahçelerde görsellik olarak dikili duruyor, maalesef insanımız bu meyveyi yemekten imtina ediyor oysa bu meyve Hendek insanımızın kurtuluş reçetesidir" dedi.

Üç yıldır Hendek'te vatandaşların bahçelerinden topladığı hurmaları Hendek Bayraktepe Tesisleri'nde iplere dizerek kurutan Başkan İnci, Hendek Hurması denilen meyvenin ilçenin geleceği adına büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

KORONONUN İLACI

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci; "Hendek hurması sadece sağlık dalında değil kozmetik dalında da aranılan bir bitkidir. Bunun yanı sıra Hendek hurmasının ağızda farklı bir hoş koku tadı bırakıyor. Ayrıca kaynatılarak pekmezi yapılmakta, kurutularak yemiş olarak yenilmektedir. Hendek Hurması yöremiz tabiat koşullarında oldukça verimlidir. Aranılan bir ihraç ürünüdür. İlçemizde her evin bahçesine bir fidan diktirebilmenin mücadelesini veriyoruz."diye konuştu.

Başkan Ali İnci, dünyanın geleceğinin tarıma endeksli olduğunun altını çizerek; "Hendek halkı olarak bizler geçmiş yıllarda tütüncülük yapmıştık. Tütünün işlemesi satımına kadar yaklaşık 14 ay sürüyordu ve evlerimizden pisliği, kokusu çıkmıyordu. Ancak tarım politikalarının değişmesi üzerine ilçemiz insanı tütüncülükten vazgeçti ve günümüzde fındık üretimi yapmaktadırlar. Bizlerde düşündük ki ilçemiz insanını farklı alternatif tarım ürünlerine yönlendirerek ve ilçemiz insanına ekonomik katkı sağlayarak yeni neslin geleceğini garanti altına almayı hedefledik. Bu amaçla hurma ağacı projesini kısa zamanda hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz" dedi.

İnci, her yeni doğan çocuk için ailenin bir Trabzon hurması dikmesini önererek, "Dikilen her fidan kısa zaman sonra ürün verecek ve bu ürün işlemi yıllarca devam edecektir. Biz Hendek Belediyesi olarak vatandaşımıza hurma fidanlarını ücretsiz vermek sureti ile hem ilçemizde alternatif bir ürün yaratmış olacağız hem de doğan her çocuğun sigortalı olmasına katkı sağlayacağız" diye konuştu.

İnci; "Vatandaşlarımızın yetiştirdiği meyveye biz Pazar oluşturacağız. Gıda Mühendisleri ile çalışarak Hendek hurmasından daha farklı ürünler elde etmeye çalışacağız. Hurmanın pekmezini, marmeladını ya da meyve suyunu elde etmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Hendek Hurmasının faydaları ise şöyle: "Hendek Hurması bitkisi kanser hastalığından korunmada önemli yer tutmakta. Kalp damar hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hendek Hurması kansızlığa, vitamin eksikliğine, mide ve bağırsak hastalıklarına, safra hararetini gidermekte, mide gastritini önlemekte, bağırsak iltihabını iyileştirmektedir. Hurmanın yaprakları kaynatılarak sık sık saçların yıkanmasında saçları gürleştirdiği, cildi güzelleştirdiği sağlık yetkililerinde ifade edilmektedir." -