Güncel
Giriş Tarihi : 03-12-2020 11:53   Güncelleme : 03-12-2020 11:53

HES KODU NE KADAR GÜVENLİ?

Yetkililer, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu uygulaması başlattı. Bunu kendilerine örnek alan bazı özel kurum ve kuruluşlarda aynı yolu izlemeye başladılar.

HES KODU  NE KADAR GÜVENLİ?

İYİ AMA YETMEZ

Burada en çok dikkat edilecek durum HES kodunun ne anlama geldiğini iyi irdelemek gerek. HES kodunun açılımı; “HES kodu, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Kovid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulamadır.” Şeklinde açıklanıyor.

Konuya birde farklı bir açıdan bakacak olursak;

Kişi eğer bir sağlık kuruluşuna başvurup Covid-19 testi yaptırmamış ise kontrollerde  (RİSKSİZDİR) ibaresinin görünmesi mutlaktır. Peki bu durum gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Vatandaşlara güven duygusu kazandıran bu eylem sonucu, aynı mekanda bulunan vatandaşların sağlıklı olduğunun belgesi durumunda olan bu eylem yüksek güven duygusu ile salgının daha da yayılmasına çanak tutmayacak mıdır?

Yetkililer, bize göre bir ayağı topal olan bu uygulamayı, her bir vatandaşımıza test uygulamasını gerçekleştirmek sureti ile uygulasa hiçbir sorun yok. Aksi takdirde kendimizi kandırmaktan öteye gitmeyecek, aşırı güven duygusu nedeni ile tedbirlerde gevşeklik oluşacak adeta kaş yapayım derken göz çıkartmış olmayacak mıyız?

KÜÇÜK BİR İHTİMALDE OLSA

Test uygulaması pozitif çıkan hastalara filyasyon ekipleri, ( kimlerle yakın temasta bulundunuz?) Sorusu ışığında filyasyon ekipleri kişinin verdiği bilgiler doğrultusunda temasta olduğu iddia edilen diğer vatandaşları arayıp karantinada kalmaları şeklinde uyarıda bulunuyorlar. Dolayısı ile kayıtlara giren bu kişilerin, HES kodu uygulayan kurum ve kuruluşlara girmek istediğinde (RİSKLİDİR) ibaresinin görülmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Şu halde hiç düşündünüz mü? Testi pozitif çıkan bir hasta hiçte temasta olmadığı halde (X) kişinin kasten adını veremez mi? Bu şekilde onun sosyal hayattan izole olmasına,kopmasına vesile olamaz mı? Böylesi bir durumla karşılaşan bir vatandaşın mağduriyeti nasıl giderilecek?

BU UYGULAMANIN DİĞER BİR BOYUTU

Ne kadar doğru bir kanun çıkartılsa da, nihayetinde bunu uygulayan insanlarımız… Hele bu Türk milleti olunca olay daha da farklı bir yapıya bürünüyor. Tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek var ki oda Türk Mucizesi! Bizim insanımız her konuda anında alternatif üretme kabiliyetine mensup. Dolayısı ile ard niyette olan bazı vatandaşların testleri pozitif çıkan yakınlarına, tanıdıklarına ulaşarak;  ( benim de adımı ver.15 gün kafa izni yapayım!) anlayışında olanlarında olabileceği hatırdan çıkartılmamalı.  

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Hülasa her ne olursa olsun biz ilk önce sağlık kurulu uzmanlarının önerdikleri tedbirleri elden bırakmamamlıyız. Hastalığı kökünden çözmeye yönelik bir aşının bulunamamış olması, yetkililerin ifade ettikleri  Maske-Mesafe ve Hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyalım, kendi tedbirimizi kendimiz alalım. Görünen o ki bu işin tek çaresi TEST yapılması olacaktır.

Unutmayalım ki  İKİ TEDBİR BİR TEDBİRDEN EVLADIR…