Güncel
Giriş Tarihi : 28-11-2020 11:30   Güncelleme : 30-11-2020 10:39

HENDEK BELEDİYESİ GÖMÜ BULDU!

Hendek Belediyesi , Büyükşehir yasası doğrultusunda köy iken mahalle statüsüne geçmesi hasebi ile geçmiş dönemde bir karış yer satmazken, yeni yönetim köy tüzel kişiliklerine ait arazilerin satışına başladı. Satış gerekçesi olarak da; “ vatandaş ekip biçiyor, sahip çıkamıyoruz” olarak açıklandı.

HENDEK BELEDİYESİ GÖMÜ BULDU!

SATILMAYACAK DENİLEN YERLER BİRER BİRER SATILIYOR

Hendek Belediyesi yeni başkanı göreve gelir gelmez belediyenin borç tablosunu açıkladı. Düne kadar çamaşır makinası olarak adlandırılan HİMPAŞ şirketi isim değiştirdi Türkay oldu. Himpaş şirketinin mal varlığı Türkay’a aktarıldı. Yerel yönetim seçim meydanlarında  seçmenlerine  SATILMAYACAK!  Denilen arazilerin satışlarına başlandı. Anlaşılan o ki gayrimenkul zengini Hendek Belediyesi adeta gömü buldu!

BORÇ ÖDEMESİ Mİ YAPILACAK YENİ YATIRIM MI YAPILACAK?

Burada dikkat çeken bir hususa dikkatinizi çekmek isterim.Daha önceki bir  meclis toplantısında bu satışlar için yetki devri istendiğinde söz alan AK parti meclis üyesi Adem Sefa; “ satılan bu yerlerden elde edilecek gelirler borç ödemek için mi, yeni yatırımlar için mi kullanılacak?”  sorusuna meclis başkanı Babaoğlu nedense bu sıoruyu duymazdan gelip cevaplandırmadı. Soruyu soran meclis üyeside  sorunun üzerine gitmemişti.

CANLI’NIN ÖNERİSİ DİKKATE ALINMADI

Aynı meclis toplantısında söz alan diğer bir AK Parti meclis üyesi Hamit Canlı’da;  "satılması gündeme gelen araziler bu şekliyle satılırsa ucuza gider oysa mevzi imar plan ve tadiletleri yapılacak olursa arsalar değer kazanır daha yüksek fiyatlara alıcı bulur. Bundan da en çok kazanan Belediyenin olacağı aşikardır. “ önerisini gündeme getirmişti.

KATMA DEĞER OLUŞTURULSAYDI

Pazartesi günü satışı gerçekleşen yerlere bakıldığında  5 milyon TL’nin üzerinde bir para girdisinin sağlandığı görülmekte. Bu alanlar tarla vasfı ile satışa çıktı ve satıldı. Oysa bu alanlarda gerekli imar tadilat ve revize planları yapılmak sureti ile satışa konulsaydı belediye daha kazançlı çıkacaktı.

İMAR PLAN TADİLATI VE REVİZE İMAR PLANI SATIŞLARDAN SONRA YAPILACAK MI?

Vatandaş merak ediyor:

-Bu gerçek tüm çıplaklığı ile ortada duruken satılan bu yerler için ilerleyen süreçde revize imar  plan ve tadilatları yapılacak mı?

-Eğer bu yapılacak ise bu satışlardan Hendek Belediyesi karlı mı çıkmış olacak, zararlı mı?

-Oluşan bu zarardan kim yada kimler sorumlu olacak?

-Hendek emin ellerde sloganı gerçeği yansıtıyor mu?

2020 YILINDA SATILAN VE SATILACAK YERLER

23 Kasım 2020’de 8 yer satıldı.

30 Kasım’da 19 yer,

7 Aralık’ta 21 yer ve

16 Aralık’ta ise 19 yerin satışları gerçekleşecek.

2020 yılını kapatan Hendek Belediyesinin 2021 yılında da satışlara devam edeceği öğrenildi.

Buna göre toplan 813 taşınmazın 67’si bu yıl kalan 746 taşınmazda 2021 yılında satışa çıkacak.