Güncel
Giriş Tarihi : 24-11-2020 18:07   Güncelleme : 24-11-2020 18:11

RASİMPAŞA CAMİSİNDE SELÇUKLU İZLERİ

İlçemizin yetiştirdiği değerli komutan Rasim Betir paşamızın isminin verildiği, mimari yapısıyla dikkat çeken ve dört direk üzerine oturtularak kubbesi inşa edilen Rasimpaşa camisinin dört bir yanına büyük dinleri sembolize eden Kur’anı Kerim, Tevrat, Zebur ve İncil resimleri tasfir edilmişti.

RASİMPAŞA CAMİSİNDE SELÇUKLU İZLERİ

Cami içerisinde yapılan bu figür süslemeleri toplum nazarında  Dinler Arası Diyalog şeklinde algılanması sonrasında cami dernek başkanlığını da yürüten 25. Dönem Sakarya AK Parti milletvekili Ali İnci tarafından; “ toplum içersinde nifak oluşturmaması adına” sildirilmiş toplumda nifak tohumlarının yeşertilmesinin önüne geçilmişti.

SELÇUKLU YILDIZI

Cami içerisinde, kubbenin yerleştiği dört direk üzerine bu kez Kur’anı Kerim ile birlikte Selçuklu İmparatorluğu tarafından kukkanılan yıldızlar tasvir edilip  yıldız içlerine de ayeti kerimeler yazıldı. 

8 köşeden oluşan Selçuklu yıldızının bir anmal ifade ettiğine vurgu yapan İnci; “ Selçuklular tarafından kullanılan yıldız 8 köşelidir ve her bir köşesi farklı bir anlam ifade eder.

Bunlar yıldızın en üst köşesinden başlayıp sağa doğru şu anlamları taşır:

  1. MERHAMET
  2. ŞEFKAT
  3. SABRETMEK
  4. DOĞRULUK
  5. SIR TUTMAK
  6. SADAKAT
  7. CÖMERTLİK
  8. 8 RABBİNE ŞÜKRETMEK “olarak açıkladı.