Güncel
Giriş Tarihi : 22-11-2020 14:33   Güncelleme : 26-11-2020 16:21

KEMALİYE’DE İSKAN FERYADI!

OĞUL: BABA HIRSIZI YAKALADIM… BABA: GETİR OĞLUM… OĞUL: GELMİYOR BABA! BABA: SEN GEL OĞLUM… OĞUL: BENİ BIRAKMIYOR BABA!!!

KEMALİYE’DE İSKAN FERYADI!

Yıl 2013’ün Nisan ayını gösterirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hendek Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Hendek Kemaliye Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesinin temelleri atılmıştı.

 

 63 DÖNÜMLÜK ALAN

   1100 kişinin yaşadığı 63 dönümlük alanda gerçekleştirilen dönüşüm projesinin yüzde 30'u konut, yüzde 70'i ise sosyal donatı alanlarından oluşacağı açıklanmıştı. Mahalle sakinleri kendi rızaları ile dönüşüme katkı sağlamak adına olur vermişler, babadan, atadan kalan yerlerinin, anılarının  yıkımını yaşlı gözlerle hep birlikte izlemişlerdi.

Tek umutları verilen sözlere inanmak oldu ancak hüsranı yaşadılar, yaşamaya devam ediyorlar…

İSKAN SORUNU HALA DEVAM EDİYOR

   Kentsel Dönüşüm alanına ilk etapta 3 bloktan oluşan binalar inşa edilmesi sonrasında Kentsel Dönüşüm Projesinde kesintiler yaşandı ve inşaat durduruldu. İlerleyen süreçte mahalle sakinleri kendi aralarında bir oluşum oluşturdular ve bir sözcü vasıtası ile sorunlarını belediyeye aktararak çözülmesini istemişlerdi. Bu da sorunlarına çare olmadı.

DOĞALGAZ, ELEKTRİK  VE SU ŞANTİYE FİYATINDAN

   Hiçbir istekleri gerçekleşmeyen mahalle sakinlerinden bir gurup hak sahibi 3 bloktan oluşan konutlara yerleşmişlerdi.  O tarihten bu güne konutlarına oturan vatandaşlardan  C blok iskan ruhsatını almış diğer A ve B bloklarda oturanlar ise hala iskan sorununu halledemediklerinden dolayı doğalgaz, elektrik  ve su ücretlerini yüksek fiyattan ödemekteler.

TEBLİGATLAR GELDİ YA ÖDEYİN YA DA…

Yakın zaman önce bu konutlarda oturan hak sahiplerine  SEDAŞ ekiplerince konutlardaki sayaç yazarları tespit edilmiş, tebligatların geleceği ifade edilmiş  sakinler şimdi  yüksek  elektrik faturalarını ödemekle karşı karşıya kaldılar. Zira, yaklaşık 6 yıldır bu konutlarda oturan vatandaşlara  yüklü ve cezalı elektrik faturalarının gelmesi an meselesi.

HEPİMİZ EMEKLİYİZ NASIL ÖDERİZ?

Mahalle sakini vatandaşlara SEDAŞ İşletme Müdürlüğünce  6 yılı bulan elektrik faturalarının toplamının 12 ay taksitle ödeneceği bildiriminde bulunulmuş. Bu da toplamda 10-12-15 bin TL civarında faruraları ifade ediyor.

DEVLETTE DEVAMLILIK İLKESİ VARDIR

Bir yandan Hendek Belediyesinin başlattığı ancak kesintiye uğradığı Kentsel Dönüşüm Projesi, DEVLETTE DEVAMLILIK İLKESİ vardır üzerinden sorunlarının çözülmesini isteyen mahalle sakinleri  ne İnci, ne Püsküllü başkanlığında bir arpa boyu yol alamadılar.

BABAOĞLU’DA ÇÖZÜM OLMADI

31 Mart 2019 mahalli seçimlerini dört gözle bekleyen mahalle sakinleri önceki dönemde belediye meclisi toplantılarına katılarak yerel idarenin üzerinde psikolojik baskı oluşturan belediye başkan adayı Turgut Babaoğlu’nunda  mağdur mahalle sakini olmasından medetle, sorunlarının kısa vadede çözüleceğine inanmışlardı.

MUM DİBİNE IŞIK VERMEDİ

Ancak aradan 20 ay gibi bir süre geçmesine rağmen konu hiçbir şekilde gündeme gelmediği gibi  başkan  Babaoğlu’da sorunu sorun olaraktan görmemesi hasebi ile mahalle sakinleri kendi yağlarıyla kavrulmaya devam ediyorlar.

ARTIK YETER!

Yerel idarenin soruna sahip çıkmaması üzerine konutlarda oturan mahalle sakinleri 22 Kasım Pazar günü toplanıp sorunlarını hep bir ağızdan yetkililere duyurmak adına ortak toplantı yaptılar.

C BLOK İSKANINI ALDI BİZ NİYE ALAMADIK?

Bahse konu olan konutları inşa eden Hendek Belediyesi, bir kamu kurumu. Yapılan 3 bloktan biri iskan iznini alırken diğer iki blok sakinlerine  niçin imar izni verilmedi?

SAKİNLER, KAÇAK ELEKTRİK KULLANDIKLARI GEREKÇESİ İLE KARŞI KARŞIYALAR

Vatandaşlar SEDAŞ müdürlüğüne ; “ bizden elektrik fatura bedellerini ödemek istiyoruz. Tebligat çıkartın ödeyelim” demeleri karşısında  SEDAŞ tarafından ödeme prosüdürü önlerine konularak parayı alamayacaklarını söylemekteler. 6-7 yıldır bu konutlarda ikamet eden mahalle sakinleri, bırakın yüksek bedel üzerinden fatura bedeli ödemelerini bir de ( KAÇAK ELEKTRİK) kullandıkları gerekçesi ile mahkeme safhası onları bekliyor.

VATANDAŞIN SUÇU NE? MAĞDURİYETİMİZİ GİDERECEK KURUM YA DA SORUMLU KİŞİ KİM?

Mikrofonumuza kanuşan mahalle sakinleri şu konularda hem fikirler.

-Kamu kurumu tarafından inşa edilen konutlara iskan verilmemesinin cezasını vatandaş mı ödeyecek?

-Konuyu çözme noktasında bulunan Hendek Belediyesi bu sorunu neden, niçin görmezden geliyor?

-Bizim sahibimiz kim?

-Muhatap bulamıyoruz.

-C Blokta çatı var diğer A ve B bloklarda neden yok?

- Tüm apartmanın  Pimaş gider boruları Elektrik panolarının hemen üstünden geçirilmiş, bu nasıl bir hata?

-Bitişikte açılan inşaat çukurunda yazın sinek ve kurbağa istilası mevcut. Gece sesten gündüz sinekten uyuyamıyoruz. Bir çocuğumuzun başına bir şey gelmeden bu çukur kapatılsın.

-C ve A bloğun kendisine özel otoparkı var ama B blokğun oto parkı yok yapılsın.

-Binalarımızda çatıdan giren sular bodrum kata kadar iniyor.

-Muhatabımız kim bize açıklama yapsınlar.

BELEDİYE NASIL BİR CEVAP VERECEK MERAKLA BEKLENİYOR

Konunun muhatabı olan Hendek Belediyesi yetkilileri bu sorunu sorun olarak görecekler mi? Konuyla ilgili vatandaşların bu sorununu giderecekler mi?