Güncel
Giriş Tarihi : 04-11-2020 17:31   Güncelleme : 07-11-2020 13:29

HENDEK BELEDİYESİ OLAĞAN KASIM AYI MECLİSİ TOPLANDI

Hendek Belediyesi Kasım ayı olağan meclisi Belediye başkanı başkanlığında toplandı. 4 gündem maddesi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

HENDEK BELEDİYESİ OLAĞAN KASIM AYI MECLİSİ TOPLANDI

ÖLENLERE RAHMET YARALILARA ACİL ŞİFALAR DİLEDİ

İzmir depremi üzerine konuşmasına başlayan başkan, ölenlere rahmet yaralılara acil şifalar temennisinde bulunarak kurtarma ekiplerinin can siparane çalışmalarından dolayı  memnun olduğunu söyleyip tebrik etti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇOK ÖNEMLİ AMA!!!

Yakın zaman önce yaşadığımız İzmir depremine vurgu yaptığı konuşmasında başkan Babaoğlu; “ yapı stoklarının kontrol edilmesi büyük önem taşıyor.” Diyerek Kentsel dönüşüme dikkat çekti. Kentsel dönüşümün olmazsa olmaz olduğunu ifade eden başkan nedense ilçemizde başlatılıp yarım kalan Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine hiç değinmemesi dikkat çekti.

NİTELİKLİ İSTİHDAM MERKEZİ

Sakarya Valiliği ile ortaklaşa faaliyete geçirecekleri Nitelikli İstihdam Merkezi inşaatının başladığını, burada bayanlara yönelik çikolata, pasta kursları verileceğini aynı proje istikametinde bayanlara yönelik iki tekstil kursunun Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi binasında açılacağını böylelikle burada tekstil atölyelerinin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirileceğini ifade etti.

TİCARET MERKEZİNİN YANGIN RAPORU VAR MI-YOK MU?

Meclis gündemini sonunda meclis başkanına ;

  1. “ Hendek Ticaret Merkezinin yangın raporu var mı?
  2. Varsa spor merkezine niçin mühür vuruldu?
  3. Yoksa yangın tehlikesi ile karşı karşıya olan bir iş merkezine tekstil atölyelerinin kurulmasını nasıl açıklarsınız? ” sorusunu sorduğumuzda başkan şöyle yanıtladı.

BİZİMLE ALAKALI DEĞİL VALİLİK BÖYLE İSTEDİ!

Babaoğlu; “  Yangınla ile valilikten gelen yazıda  özellikle üst katlarda olan binalarla ilgili itfaiyeden rapor istiyorlar. İtfaiye müdürlüğü burası ile ilgili rapor vermedi. Yangın merdivenimiz var ama onlar için yeterli değil.

ZEMİN KATTA SORUN YOK!

Alt katlar için böyle bir şey söz konusu değil. Zaten zemin katta yangınla ilgili merdivene ya da böyle bir durumda sıkıntı doğuracak bir durum değil. Tekstil atölyelerimiz ikinci katta değil alt katta. Üst katlarla ilgili sportif faaliyetlerin yapıldığı  kalabalığın olduğu alanlarla ilgili yangın yönetmeliğine uygun olma şartı aranıyor. Özellikle Gençlik spora bağlı faaliyet gösteren yerlerle alakalı. Bununla ilgili Meşale firmasının inşa ettiği bina ile alakalı aynı problem vardı oradakini de kaldırttılar.

Bu belediyenin çalışmaları ile ilgili bir durum değil. Direk valilikten bize gelen  tebligat gereği bunu uygulamak zorunda kaldık” diye yanıtladı.

PREFABRİK DEĞİL ÇELIK KONTRÜKSİYON

Toplantı sonrasında başkan bir soru daha tevdi edilerek;

“ son günlerde Hendek Belediyesi’nin yaptığı yapılar Prefabrik olarak adlandırılıyor bu konuda ne söyleyeceksiniz?” sorusunu da yanıtlayan Babaoğlu;

“ Bizim yapılarımız prefabrik değil. Çelik kontrüksiyon sistemi ile yapılıyor. Yaptığımız binalar tek katlı. İçinde bulunduğumuz coğrafi konuma göre inşa ediliyor. Bunlrın daha sağlıklı olduğunu ve vatandaşımızın da daha emniyetli hizmet alacağı alanlar olduğunu düşündüğümüz için bu şekilde yapıyoruz. Betonlaştıracağımıza  daha çabuk sökülür, takılabilir, yarın montajı ya da demontajı , tamiri, bakımı daha kolay yapılabilir yapılar. Binaların mühendislik hesapları tamamen yapılmış, mimari tüm projeleri  teknik arkadaşlarımız tarafından yapılmış binalar. Böyle bir iddiası olan varsa gelsin biz onları ikna ederiz” diyerek yanıtladı. Sözlerine devam eden Babaoğlu, “ prefabrik de olsa bence sağlam binalar. Kendi imkanlarımızla binalarımızı yapıyoruz. “ söylemi ile meclis toplantısı sona erdi.