Güncel
Giriş Tarihi : 02-11-2020 15:21   Güncelleme : 05-11-2020 15:37

GÜDÜ, DEPREME DİKKAT ÇEKTİ

DEVA Partisi İlçe Başkanı Fatih Güdü depremle ilgili uyarıda bulunarak önerilerini sıraladı.

GÜDÜ, DEPREME DİKKAT ÇEKTİ

GEÇMİŞ OLSUN İZMİR

İzmir'de yaşanan deprem felaketi ile ilgili üzüntülerini dile getiren Deva Partisi Hendek  İlçe Başkanı Fatih Güdü "İzmir’de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. İzmir halkına geçmiş olsun dileklerimizi gönderiyoruz" dedi.

İSTATİSTİKLER YALAN SÖYLEMEZ

“Birinci dere deprem kuşağında yer alan Sakarya’nın son 100 yıllık istatistikleri incelendiğinde 7 ve üzeri şiddetteki depremlerden en fazla etkilenen illerin başında geldiğimiz görülüyor" diyen Güdü "Zemin yapısının gevşek ve alüvyal nitelik taşıması nedeni ile kilometrelerce uzakta yaşanan bir depremi bile hissedebiliyoruz. Uzmanların yüksek dille seslendirdiği ve görmezden gelemeyeceğimiz kadar ciddi sonuçlar doğuracağı belli olan, beklenen İstanbul depreminde Allah korusun nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı düşünmek bile istemiyoruz. Özellikle 2000 yılı öncesinde inşa edilmiş yapıların önemli bir kısmı hala ciddi bir risk taşımaktadır. 1999 yılında yaşadığımız Marmara depremini yaşamış olan bu binaların yeni bir depremi daha kötü koşullarda karşılayacağı ortadadır.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Depreme karşı işbirliği içinde olmalıyız. Unutmayalım deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür!.. Olay başımıza geldiğinde keşke dememek için bir an önce harekete geçmek son derece önemlidir. Biz bu konuda depremi tekrar hatırlamak için başka bir ilimizde daha deprem olmasını beklemeden, deprem gerçeğini unutturmamak için konuyu sürekli gündemde tutacağız.

KEŞKE DEMEMEK İÇİN

Üzerimize düşen ne varsa yerine getirme konusunda kararlıyız, destek vermek için her zaman hazırız. Sakarya depremini ve diğer depremleri unutturmayacağız, her zaman hatırlatacağız." diyerek duygularını dile getirdi.

Güdü; "Depremi, gerçekleştiğinde hatırlıyoruz. Keşke dememek için gün harekete geçme günüdür. Deprem gerçeğini unutmamak için, başka bir ilimizde olmasını beklemeden bugün harekete geçmeliyiz!.. Deprem olmadan tedbiri önceden almalı, ve depremlerden ders çıkarmalıyız..." diyerek uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

ZAMANLA YARIŞMALIYIZ

Olası bir deprem karşısında ilçemiz halkı yerel yönetim yetkililerince bilgilendirilmeleri yönünde belki bir çalıştay, belki ilçemizdeki  Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim fakültesi yetkilileri, siyasi parti, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları yetkililerininde hazır bulunacağı toplantının ivedilikle yapılması bir zarurettir.

FIRSAT VARKEN ODAKLAŞALIM

Deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılabileceği yönünde alınacak önlemler halkımıza anlatılmalıdır.

Geçmiş depremlerden bilinen bir gerçekte deprem sırasında iletişimin koptuğu, enerjinin kesildiği bir vakıadır. Yerel yönetim bünyesinde  deprem konusunda bilgili, tecrübeli ve gönüllülük esasına dayalı olarak konuya duyarlı bireylerden oluşturulacak bir ekibin acil hazır kıta olarak teyakkuzda bekletilmeleri elimizi kuvvetlendirecektir.