Güncel
Giriş Tarihi : 01-11-2020 16:26   Güncelleme : 06-11-2020 15:34

KAMACI SPOR MERKEZİNE MÜHÜR ŞOKU!!!

GEREKÇE: YANGIN RAPORUNUN OLMAMASI… ÇETİN, NEDEN BEN? SORUSUNA CEVAP ARIYOR… İlçemizde ilk spor salonu işletmeciliğini yapan gerek spor federasyonu bünyesinde gerekse Sakarya genelinde çalıştırdığı spor merkezleri ile adından sıkça söz ettiren Necmi Çetin, ilçemiz Hendek Ticaret Merkezinde bulunan spor salonunun hukuksuz bir şekilde mühürlendiğini iddia ederek hakkını yasal yoldan arıyor. Çetin, bana yapılanlardan sonra bir daha Hendek ilçesinde bu tür faaliyette bulunmayacağının altını önemle çizdi.

KAMACI SPOR MERKEZİNE  MÜHÜR ŞOKU!!!

20 YILDIR SPORUN İÇERİSİNDE

Spor merkezini yaklaşık 8-10 yıldır işleten Necmi Çetin’i Sakarya merkezde işlettiği yaklaşık 2000 m2 kapalı alana sahip spor merkezinde bulduk, bir sorduk bin işittik…Çetin, aynı zamanda Sakarya Üniversitesinde Fitness sporlarında dersler vermekte, konusu ile ilgili iki kitap yazmış konusunun uzmanı bir hoca.

ÜYELERDEN ALINAN ÜCRETLER İBAN NUMARALARINA YATIRILIYOR

Hendek Ticaret Merkezi ikinci katında bulunan spor salonunun Hendek Belediyesi zabıta ekiplerince haksız bir şekilde mühürlenmesinin ardından giriş kapısına astığı yazı ile spor merkezine üye olan kişilere asla mağduriyet yaşatmayacağını ve ücretlerini iban numaraları üzerinden iade edeceğini duyurdu.

HER ŞEYİM YASAL YA ONLARIN Kİ? SON SÖZÜ HUKUK SÖYLEYECEK

Sakarya merkezde çalıştırdığı spor merkezinde buluşup konuyla ilgili yaptığımız röportajda yaşadıklarını tek tek anlatarak çok üzgün olduğunu, kendisine yapılanlardan dolayı spor camiasında prestij kaybı yaşatıldığını ifade ederek; “ son sözü hukuk söyleyecek” dedi.  söyledi.

KANUNSUZ OLAN BEN DEĞİL SENSİN

Çetin; “ ben Hendek ilçesinde spor merkezi açan ilk müteşebbisim. Uzun yıllar Yenimahallede spor merkezi çalıştırmamın akabinden Ali İnci döneminde bana  (orayı bırak burayı çalıştır) teklifi geldi. Teklifin ardından mevcut yerde bir dizi fiziki tamir ve değişikliğin yanı sıra yeni yeni cihazları dahil ettim. 2014 yılından aldığım ruhsat ile faaliyetimi devam ettirmekte idim. Hendek Belediyesine kira bedelini, elektrik, doğalgaz bedellerini  ve devlete vergimi aksatmaksızın ödemekteyim.  Pandemi sürecinin patlaması ile bir süre salonumuz kapalı kaldı. Buna rağmen ödemelerimde aksaklık yaşatmadım. Spor merkezimizde 2 kişiye istihdam yaratmıştım. Tüm bu işlemler yasal olarak görülebilir. Bugün Sakarya’nın en prejtijli spor merkezine sahibim. “ diyen Çetin; “ buraya mühür vurmak demek buranın kanunsuz yer olduğunu ilan etmektir. Burası kanunsuz yer değil kanunsuz olan sensin” dedi.

SPOR SAYGIN BİR MESLEKTİR

Çetin; “ Spor eğitmenliği ve spor tesisi çalıştırmak sorumluluk ister ve çok saygın bir iştir. Spora destek verilmesini beklerken köstek olunması ne anlam ifade ediyor? Belediye de bir devlet kurumudur. Devlet çözüm arar, sorun çözer  sorun yaratmaz. Kaldı ki burada olmadığı iddia edilen YANGIN RUHSATI benim değil Belediyenin eksiği. Yani ben belediyenin eksiğini yerine getirmemesinden dolayı  ben mağdur oluyorum ben cezalandırılıyorum. Eksiğini tamamlamayan belediye ( ben seni kapatıyorum) diyebiliyor. Oysa Ticaret Merkezinde yangın ruhsatı olmayan binanın tamamı.

İşin gerçeği onlar için bu bir kaçış yolu. Bundan sonra hukkuken hakkını arayacağını” ifade eden Çetin; “ Hendek’de yaşadıklarımdan dolayı hem maddi hem manevi büyük zararım var. İtibar kaybım var. İstgram üzerinden duyuru yaptım tüm üyelerime kimseyi  mağdur etmeyeceğim.”diye konuştu.

SPORCUNUN DOSTUYUM DİYEN BAŞKANIN YAPTIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Kendisine yapılan haksızlıklar karşısında oldukça dolu olan işletme sahibi Çetin; “ Valilik kararı sonrasında Pandemi dolayısı ile kapalı olan spor merkezimizi açtık. Bu kez karşımıza Hendek Belediyesi çıktı. İşletmekte  olduğumuz spor merkezimizde bireyler spor yapmakta,sağlıklı vücuda sahip olmaktaydılar. Bir çok genç sigarayı bıraktı, kötü alışkanlıklarından vazgeçtiler. Buna çok sayıda Hendek’li şahittir.  Hal böyle iken spor merkezimize belediye zabıtaları gelerek merkezin kapatılacağını söylemelerinin ardından  çocukluk arkadaşım olan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nu arayarak durumu izah ettim.  İlgilenmedi. Daha doğrusu bir randevu alıp görüşmek kısmet olmadı. Bu kez belediye başkan yardımcısı Hızır Çağrı Güngör’ü aradım durumu izah ettim. Maden sizinle anlaşamıyoruz .Yangın sistemini ve yangın merdivenini ben yapayım dediğimde böyle bir şeyin yasal olarak yapılması mümkün değil kanun maddesi açık. Binanın topyekün yangın ruhsatının alınması gerekiyor. Bu nedenle belediyenin görevini tamamlamaması karşısında Ticaret Merkezindeki onlarca kiracıdan sadece benim işletmem hukuksuz bir şekilde mühürleniyor, mağdurşiyeti ben yaşıyorum” dedi.

BENİM BU RUHSAT İŞİNE AYIRACAK BÜTÇEM YOK!

Anlatımına devam eden Çetin; “ Resmi ve yasal ruhsatım olduğu halde kendisine ( başkanım bana yılbaşına kadar üç ay süre verin. Ben üyelerimden ücretler aldım. Yılbaşına kadar tesisi kullansınlar ben de yılbaşından sonra üye yapmayayım ve kendime ait eşyaları alıp burayı terk edeyim) dediğimde bu işi 15 güne kadar çözeceklerini söyledi. Fakat ne acıdır ki 15 gün sonunda  spor merkezimiz hukuksuz ve gayri yasal olarak mühürlediler. Bu durum karşısında Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na telefonla ulaştım. Bana elinden bir şey gelmediğini söyleyip, (benim bu işe ayıracak bütçem yok)  diyerek işin içinden sıyrıldı.

İNSANLAR BURADA KENDİ KADERİNE TERKEDİLMİŞ DURUMDA

“Kamuoyu şunu iyi bilmelidr ki bu tür iş merkezlerinde bir yangın çıktığında otomatik devreye girecek yangın sistemi  olması şartı var ancak burada bu sistem yok. Burada çıkacak bir yangında tüm insanlar kendi kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Belediyenin ilk önceliği bunu yapmak olmalı. “diyen Çetin; “ peki sen bir dünya yatırım yaptığını söylüyorsun. Hiç inandırıcı değil. Sen burada yüzlerce iş yeri açıyorsun , bu esnaflardan para alıyorsun insanların yarını tehlike altında. Bir kişi zarar görse bunun hesabını kim verecek?” sorusunu yöneltti.

.

KAMUOYU BU GERÇEKLERİ BİLMİYOR, BİLSİNLER

Ben bunu haketmedim” diyen Çetin; “ ben spor camiasına 20 yılımı verdim. Herşeyimi verdim ama dürüstlüğümden asla ödün vermedim. Bana bu yaptıklarıyla benim itibarımı zedelediler. Onların bu yaptıklarıyla ben Hendek’deki üyelerimi yüzüstü bırakan biri durumuna düştüm. Çünkü üyelerimiz bu yaşananları bu hukuksuzlukları bilmiyorlar. Diyorlarki ( ya baksana bu adam burayı ruhsatsız çalıştırıyormuş, neden ruhsatını almamış) şeklinde konuşuyorlar ama gerçek onların dediği gibi değil. Bunların yaptığı, hani anlatılır ya yukarıda filler boğuşuyor aşağıda biz çimler eziliyoruz” dedi.

Buraya kadar kabaca anlattım. Şimdi işin içeriğini detaylıyalım” diyerek mühürleme işleminin hangi gerekçelerle yapıldığının detaylarını anlattı.

YANGIN RUHSATINI ALACAK OLAN MAKAM, BİNANIN SAHİBİ HENDEK BELEDİYESİDİR

Spor merkezinin kapatılma sebebinin yangın ruhsatının olmaması olduğunu söyledi. Çetin; “ oysa gerek iş merkezleri gerek AVM’ler yangın ruhsatı konusunda farklı bir prosüdüre tabiler, şöyleki,  merkezde kiracı olan bir kişi şahsi olarak yangın uyarı ve söndürme  konularını içeren yangın ruhsatını bireysel olarak alamamaktalar. Burası bir kamu kurumu ve yangın ruhsatının alınması için bu yangın sisteminin Ticaret Merkezine kurulması şartı var. Şimdi bir kamu kurumu olan Hendek Belediyesi kendi eksikliğini unutarak bizi yangın ruhsatımızın olmadığı gerekçesi ile spor merkezimizi  il spor müdürlüğünün talebi istikametinde mühürledi.

ÇIKABİLECEK BİR YANGINDA TEK SORUMLU HENDEK BELEDİYESİDİR

Konunun hassasiyetinin anlaşılması adına daha da detaylandracak olursak, Hendek ticaret Merkezinde haftada bir gün Salı pazarı kuruluyor ve 10 binlerce vatandaş burada alış veriş yapıyorlar. Burada 450-500 esnaf sergi açıyor. Buda yetmiyor spor merkezimizin girişinin karşısında konferans salonu mevcut.  Ticaret Merkezinin birinci katında STK odaları mevcut. Halk eğitim mevcut. Belediye bünyesinde yer alan bir çok müdürlükler mevcut. Kıraathane, market, lokanta, kırtasiye gibi işyerleri mevcut. Bu karar istinaden buaralar yangın tehditi altındalar. Buralar dikkate alınmıyor bizim işlettiğimiz spor merkezi yangın ruhsatının olmaması gereçke gösterilmek sureti ile hukuksuz bir şekilde kapısı mühürleniyor.

KİRACININ SUÇU NE?

Şimdi yasa ve yürütmedeki kanun maddeleri böyle iken Hendek Belediyesi’nin kendi ukdesinde bulunan bu yapının YANGIN RAPORU eksiğini gidermek, tamamlamak ve yangın raporuna uygun hale getirmek HENDEK BELEDİYESİ’nin sorumluluğunda olduğu aleni bir şekilde ortada iken yetkililere sormadan edemiyoruz: “ KİRACININ SUÇU NE?”

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Birden fazla iş yerinin bir arada bulunduğu iş hanı,çarşı ve benzeri iş yerlerinde yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren itfaiye raporu bu binaların YÖNETİMİ TARAFINDAN alınır. Yapıda değişiklik olmadığı sürece buralardaki iş yerleri için  ayrıca münferit itfaiye raporu aranmaz…

TİCARET BAKANLIĞINDAN  BİLDİRİLEN YANGIN RAPORU RUHSATI NEDİR NE DEĞİLDİR?

Alışveriş merkezine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi büyükşehir olan yerlerde büyükşehir belediyesine; diğer yerlerde belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde ilgili belediyelere, belediye sınırları ve mücavir alanlar dışında ise il özel idarelerine aittir.

Ancak büyükşehir olan yerlerde ilçe belediyelerinin mülkiyetinde ve sınırları içinde bulunan arsa üzerine inşa edilen ve konut sayısı işyeri sayısından fazla olan karma projelerde yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi ilçe belediyesine aittir.”

KİRACI DEĞİL YAPI SAHİBİ SORUMLU

Yangın söndürme ve algılama, duyuru ve acil aydınlatma gibi aktif yangın güvenlik sistemlerinin yeterli olmamasından; projenin eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması hâlinde proje müellifleri ve yapımın eksik veya hatalı olması veya standartlara uygun olmaması hâlinde ise müteahhit veya yapımcı firma sorumludur. Sistemin uygun çalışmaması işletmeden kaynaklanıyor ise, işletmeci kuruluş doğrudan sorumlu olur. Yangın güvenlik sistemlerinin yaptırılmasının gerekli olduğu yapı sahibine yazılı olarak bildirildiği hâlde, yapı sahibi tarafından yaptırılmamış veya standartlara uygun yaptırılmamış ise, yapı sahibi sorumlu olur.