Siyaset
Giriş Tarihi : 24-10-2020 17:52   Güncelleme : 27-10-2020 12:16

HENDEK’E DEVA GELDİ!

Konuşmasını Hendek Milliyetçiliği üzerine oturtan Güdü, Hendek ilçesi Marmara’nın önde gelen, Sakarya’nın İncisi bir ilçeydi” dedi.

HENDEK’E DEVA GELDİ!

Deva Partisi ilçe başkanı Fatih Güdü, kongre salonunda partisinin ilçe kongresini şereflendiren  katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. 

 Güdü; “  Bugünlerde gerçek hasta sayılarının açıklanması gösteriyor ki ilçemizde de Covid-19 hastalığına yakalanan sayılarda büyük oranda artış var. Pandemi dolayısı ile konuşmamı  anektodlarla ifade ederek  kısa tutacağım.” Dedi

NEDEN SİYASET?

Siyasete gençlik yıllarında girdiğini, yaklaşık 10 yıllık süre zarfında şartlar doğrultusunda il dışında ikamet ettiğini 2019 yılı itibarı ile ilçeye döndüğünü ve hızlı bir şekilde siyasetin yeni yüzü Deva Partisi saflarında yer aldığını ifade etti.  Güdü, kendisini gören eş, dost ve arkadaşlarından iki konu hakkında  (neden siyaset-neden Deva Partisi) sorularına muhatap olduğunu belirtip bu sorulara kısaca cevaplar vermek istediğini söyledi.

EĞİTİMDE GERİYE DÜŞEN BİR HENDEK

Güdü; “ ben Hendek’den giderken Hendek her zaman Marmara bölgesinde dikkat çeken bir ilçeydi. Ben Hendek Anadolu Lisesi mezunuyum. Ben okuduğum dönemde ilçemize ilçemiz dışından  taşımalı öğrenciler gelmekteydi. Günümüzde ise ilçemiz öğrencileri diğer civar ilçelere gidiyorlar. Bu ilçemizin eğitim alanında geriye düştüğünün bir işareti.

EKONOMİDE GERİYE DÜŞEN HENDEK

Ben Hendek’de ( 2005-2006) yıllarında genç bir girişimci olarak ticaret yaparken ilçemizde hemen hemen tüm devlet bankalarının birer şubeleri mevcuttu. Hendek bu anlamda ön plandaydı. Bugün ise bu durumun tam tersini yaşıyoruz. Özel bankalar birer birer ilçemizdeki şubelerini kapatmakta ve komşu ilçelerimize giderek orada hizmet vermeye devam  ettiklerini görüyoruz. Bu durum ilçemizin ekonomik olarak da gerilemekte olduğumuzun bir göstergesi.

COĞRAFİ KONUMUMUZU İYİ DEĞERLENDİREMİYORUZ

“Hendek ilçemizde bir kıstas var” diyen Güdü; “ her zaman Türkiye” nin lokomotivi Marmara  bölgesi denir . Biz konum olarak büyük bir avantaja sahibiz. Şöyle ki biz Hendek olarak Marmara bölgesinin hem girişi hem  çıkışında yer alıyoruz. Bizim bu konumumuzu iyi değerlendirmemiz lazım. Ne yazık ki gördüğüm kadarı ile biz bu durumu iyi değerlendirememişiz. Ciddi anlamda gerileme var.

HENDEK’DE KÖR DÖVÜŞ

Yerel hizmetler konusuna da değinen Güdü; “ yerel hizmet anlayışında ciddi bir kör dövüş olduğunu gözlemliyorum. Partiler, STK’lar ve ilçeye hizmet etmek sevdasında olan herkes  bizim için kıymetlidir. Amacımız Hendeke hizmet etmek. Lakin , bu konuyu  gündemden örnekleyecek olursak, bugün ilçemizin gündeminde bir spor kompleksinden söz ediliyor. Çok güzel bir hizmet. Ama ne yazık ki Belediye Başkanımızın mecliste ifade ettiği ( eski belediye başkanımız bu tesisin yapılmasına engel oluyor !) iddiasını dile getirdi. Tamam yapılsın ama “ diyerek yerel iktidara sorular yöneltti.

KAOS VE KEŞMEKEŞLİĞE DAVETİYE

Güdü;  konuşmasına  slayt eşliğinde video gösterimini devreye soktu ve  spor kompleksinin yapılacağı söylenen alanı ekrana getirerek; “ bugün ilçe kaymakamlığımızın  sosyal proje kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kömür deposu ve dağıtım alanı olarak görünen bu yerde sadece bir Salı pazarında pazarcı esnafına ait olan kamyon, kamyonetlerin sayısı 160 ile 200 civarında. Bu tesisi buraya yapmayı planlayan zihniyet bahse konu alanda kümelenen bu araçların park edebilecekleri bir alternatif alanı hazırladı mı?” sorusunu yönelterek yapılan lansmanlarda böyle bir detayı görmediğinin altını çizdi. Bu durum gelecekte keşmekeşlerin ve kaosların yaşanacağına işarettir” dedi.

ADAM GİBİ YAPILMIŞ OLSAYDI DEDİKODUYA DAVETİYE ÇIKARILMADI

Hendek’in dünü ile bugününü kıyaslayarak açıklamalarda bulunan Deva Partisi İlçe Başkanı Güdü; “ biliyorsunuz ilçemizde yaklaşık 20 dönüm arazi üzerine kurulu güzel  bir Atatürk parkımız vardı. Şimdi yapılan bir düzenleme ile daha güzel hale getirildiği söyleniyor. Oysa burada önceden Belediye işletmeciliğinde 2 adet halı saha, 1 adet çocuk parkı, 1 adet düğün salonu, 1 adet botanik çay bahçesi, 1 adet ahşap cafe, 2 adet merkez havuzun etrafında üzeri kapalı alan vardı. Burada 20 bin metrekare alandan söz ediyoruz. Bunların tamamı yıkıldı, yerine 1 adet cafe, 1 adet nikah ve toplantı salonu, 1 tane de çocuk parkı yapıldı, geri kalan arazi nereye gitti? Bugün burayı adam gibi yapsalardı Atatürk Stadyumunda  millet bahçesi yapılacak yapılmayacak konuları konuşulmuyor olacaktı.

ALTERNATİF OLUŞTURMADAN YAPILMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Şimdi ilçemizdeNitelikli İstihdam Merkezi kurulması gündemde. Çok güzel bir uygulama. Başarılı bir uygulama, emeği geçen herkese teşekkür ederim. Lakin, Osmanlı Çadırı olarak bilinen ve buraya yapılacağı söylenen istihdam merkezi, tamam yapılsın. Hendek’e faydalıdır. Ama o Osmanlı Çadırı denilen yer Hendek’de ciddi bir ihtiyacı karşılıyordu. Orada daha düşük maliyetle sosyal etkinliklerini yapabiliyorlardı. Peki bu proje düşünülürken buraya alternatif yer oluşturuldu mu?” sorusunu yöneltti.

DÖVÜŞE DEĞİL BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYAÇ VAR

Neticede Hendek bugün bir kör dövüş içerisinde. Herkes birbirine karşı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama alel aceleye getirdikleri için alternatif çevre düşüncelerini gerektiği kadar konuya odaklanmadıkları için hayata geçiremiyorlar. İşte ben bu nedenle siyasete girdim. İstiyorum ki ilçemize  farklı değerler katmak adına bir şeyler yapalım. Hendek’imizi daha iyi yerlere getirelim.  Çünkü bu potansiyel ilçemizde mevcut. Hendek Marmara’nın önde gelen ilçelerinden biri haline getirebiliriz. Bunun için kavga dövüş değil birlik ve beraberlik içinde hareket ederek ciddi anlamda  düşünerek, değerlendirerek, fikirlere saygı duyarak, fikirlere değer vererek  bu düşüncelerimizi hayata geçirebiliriz” diyerek sözlerine son verdi.

Kongreye muhalefet parti temsilcileri katılırken Cumhur İttifakı temsilcilerinden katılım olmadı. Milliyetçi camiada abi olarak kabul görmüş olan ve uzun yıllar MHP İlçe Başkanlığının yanı sıra Milletvekili ve Belediye Başkan adayı da olan Ahmet Mercan'da katıldı. İl başkanı Mehmet Erdoğan'a ; " Mehmet başkanımızla uzun yıllar birlikte çalıştık. Başkanımızı bugün çıktığı yolda yalnız bırakmamak, katkı sağlamak adına konh-greye geldik. Hayırlı uğurlu olsun" temennisinde bulundu.