Güncel
Giriş Tarihi : 17-10-2020 19:12   Güncelleme : 19-10-2020 11:23

CHP İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ANLATTI

CHP Sakarya Kadınlar kolu ilçemize gelerek İstanbul Sözleşmesi konulu brifing verdi. Şiddet mağduru insanların gözü aydın. Yalnız değilsiniz…

CHP İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ANLATTI

CHP Sakarya kadınlar Kolunun organize ettiği İstanbul Sözleşmesi konulu program ilçemiz Muammer Sencer Caddesi otopark alanında yapıldı. Sakarya il örgütüne Hendek CHP İlçe Başkanlığı destek verdi. İl kadınlar kolu başkanı yaptığı açılış konuşmasında; “ bugün programımız istikametinde Hendek ilçesine geldik. Bizlere ev sahipliği yapan Hendek ilçe teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Gördüğümüz bu sevecen durumun mutluluğunu yaşıyorum. Projemizin amacı sosyal yardımlaşma başlığı altında halkımızın ayağına giderek var olan sorunu yerinde tespit etmektir. Bu projemizde ilçenin çocuğu Sakarya Barosu avukatlarından Setenay Halis kızımızla yol alıyoruz. Birlikte çalışmak gerçekten onur verici. Bu nedenle burada buluştuk. Sizlerle, son günlerde ülkemizin gündeminden düşmeyen kadına,çocuğa şiddet gibi sorunlar üzerine  hukuki boyutta sohbet etmeye geldik” diyerek katılımcılara seslendi.

CHP SOSYAL BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİYOR

Aynı proje çerçevesinde yer alan Sosyal yardımlaşma konularına da değinen , bizler yine vatandaşlarımızdan bizlere intikal eden giyim eşyalarını yıkatıp,ütüleyip paketleyerek ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Sizin ihtiyacınız olmayabilir ancak bir akrabanızın, bir komşunuzun ihtiyacı varsa bizimle irtibata geçtiğinizde bu ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiz” diyerek sözü ilçemizin kızı ve bir insan hakları savunucusu avukat Setenay Halis’e söz verdi.

ALGI OPRASYONLARINA YENİLMEYELİM

Av. Halis yaptığı açıklamasında; “ bugün ülkemizde kadına ve çocuğa şiddet had safhaya ulaşmış durumda.  Bu konuda öncelikle bayanlarımızın bilgi sahibi olması için mücadele içerisindeyiz. Belki sizler bir şiddet ile karşılaşmamış olabilirsiniz ama etrafınızda karşılaşan akrabalarınız, bir arkadaşınız ya da  komşularınız olabilir. Bu gibi konularda bildiklerinizi kendi cebinizden çıkarırcasına onlarla paylaştığınızda bir yol katetmiş olacağız ve birilerine karşı boyun eğmemiş olacağız. 6284 sayılı kanun bir noktada birileri tarafından uygulandırılmamaya çalışılıyor. Bu noktada bizim kolluk kuvvetlerimiz ya da devlet görevlilerimiz tarafları barıştırmayı tercih ediyorlar. Ama bizler şikayetimizde ısrarcı olursak ve yapmamız gerekenleri adım adım izlersek  bir sonuca ulaşmış oluyoruz. “diyen Halis sözü İstanbul Sözleşmesine getirdi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NE GİBİ HAKLAR SAĞLIYOR?

Av. Halis, “ 6284 sayılı yani İstanbul Sözleşmesinin ülkemizdeki karşılığı Koruma, Önleme, Kovuşturma ve Önleme tedbirleri olarak bize fayda sağlıyor. Bu kanun maddesi kadını da erkeği de, çocuğu da koruyor. Dolayısı ile bu kanun aslında insanı koruyor. Buna rağmen zaman zaman birileri çıkıp, ( kadını korumuyor, birilerini koruyor gibisinden algı operasyonları yapıyorlar.)

-Kanunun öncelikli amacı şideti önlemek.

Nasıl önleyebiliriz? Bir araya gelip farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. İnsanları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. İnsanları şiddet karşısında şikayet etmeye yönlendirmeye çalışıyoruz.

-Koruma

Bir kişi şiddet mağduru olduğunda kolluk kuvveti  155 polis arıyor. Polis devreye giriyor. Bazen polis tarafları barıştırabiliyor. Bütün polislerimizi aynı çatı altına koymak doğru değil. Biz burada barıştıranlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Barıştırmak doğru bir yöntem değil. Bu işin adli yargıya taşınması gerekir. Dolayısı ile asıl şikayetimizi Cumhuriyet Savcılığına yapmamız gerekir.  Bu şikayet sözlü olarak da yazılı olarakda yapılabilir. Sacvılığa yapılan şikayetten sonra  da bize takip etmek düşüyor.

-Kovuşturma aşaması

İşte bu aşamada şununla karşılaşıyoruz. ( Avukatım yok) ( Param yok) ( Beni kim temsil edecek?) Baro aranacak ve yetkililere ( ben ifademi avukat eşliğinde aldırmak istiyorum) demesi üzerine yetkililer beni arıyor. Kısacası avukata ulaşmak çok kolay. Avukatlar olarak prosüdürü bildiğimiz için nelerin söylenmesi gerektiği konusunda  mağdura yardımcı yardımcı oluyoruz.

-Mahkeme aşaması

Tüm bu işlemlerin ardından dava süreci başlıyor ve biz avukatlar süreci takip ediyoruz. Duruşmaya giriyoruz. Bir ön tedbir gerekiyorsa bu tedbirin alınmasını sağlıyoruz. Bunlar kısa sürede sonuca ulaşan mekanizmalar. Sadece dava aşaması biraz uzun oluyor.

Avukat  Halis, bu süreçte şiddete uğrayan kişi çocuğuda olsa devlet gözetiminde bir eve yerleştirilmekte, mağduriyeti giderilmekte. İş istiyorsa iş imkanı da sağlanıyor. Aslında süreç kadının korunması aşamasında her noktada sağlanmış durumda.  Tek yapılması gereken şikayetçi olmak. Mağdur şikayetçi olmadığı zaman bütün bu mekanizma çöküyor.  Dolayısı ile bu aşamada kadınlara biraz cesaret gerekiyor.

Şidetin çeşitliğine de değinen avukat Halis; “ ille bir kişinin fiziksel şiddete uğramış olması gerekmez” diyerek; “ psikolojik, fiziksel, ekonomik şiddet. İlla dayak atılmasına gerek yok. “diyerek her konuda şiddete uğrayan vatandaşların gönüllü olarak yanlarında olduklarını ifade etti.

POLİSTEN ÖNCE SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNUN

Avukat Halis konuşmasını şu sözlerle bağladı. “hepinizden istediğim tek şey  polisten önce savcıya şikayette bulunmalısınız. Polis bu süreçte bizim yanımızda ama savcılığa şikayette bulunmak süreci daha da hızlandırıyor. En azında barıştırılma gibi bir durumla karşılaşmıyorsunuz. Savcılığa müracaat ettiğinizde  savcılık size ( bu şikayetinizden vazgeç demez) En güzel en önemli yanı bu.