Güncel
Giriş Tarihi : 14-10-2020 12:00   Güncelleme : 14-10-2020 12:00

AGD SAKARYA’DAN KÜLTÜR TURU

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi İl Yönetimi Gazeteci-Yazar Ali Haydar Haksal ile buluştu.

AGD SAKARYA’DAN KÜLTÜR TURU

Sakarya gençliğinin önünü açmak için soyal ve kültürel çalışmalarına hız kesmeden devam eden Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi teşkilat içi eğitimler kapsamında son dönemin yakın tanıklarından Ali Haydar Haksal’ı ziyaret etti.

 

AYASOFYA’DA SABAH NAMAZI

İstanbul programına Ayasofya Camii’nde sabah namazı kılarak başladıklarını ifade eden Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi Teşkilatlanma Başkanı Celal Aydın: ”Ayasofya Sultan Fatih’in vakfiyesi ve emanetidir. Milli Gençlik Vakfı kurulduğu günden bu güne Ayasofya noktasında bizim hep mücadelemiz olmuştur. Mücadelemiz Şiirlerimize, Ezgilerimize, Marşlarımıza dökülmüştür. Biz, her doğan çocuğumuzun zihnine Ayasofya’nın açılma idealini yerleştirmişizdir. Ayasofya’nın yeniden cami hüviyeti kazanması bizleri ziyadesiyle mutlu kıldı. İstedik ki İstanbul turumuza Ayasofya Camii’nde sabah namazı ile başlayalım. Camiye girdiğimiz andan itibaren tarihin akışında medeniyetimizin durak noktaları gözlerimizin önün görünür oldu. Allah ilelebet burada namaz kılmayı nasip etsin.” dedi.

 

KİTAP TAHLİLLERİ

Lise ve ortaokul öğrencileri ile kurulan okuma gruplarının yanı sıra orta yaş grupları ile ileri düzey kitap okuma grup çalışmalarına da başladıklarını söyleyen Aydın: “Ortaokul seviyesindeki çocuklarımızla kaşif gruplarımız üzerinden lise seviyesindeki arkadaşlarımız ile karavan gruplarımız üzerinden eğitim faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Toplumun geniş bir kesimini ifade eden orta yaş grubu hemşerilerimiz ile ortak bir fikir cephesinde buluşmak amacıyla da faaliyetlerimiz başladı. İl yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımızla iki hafta da bir kitap okuyup okuduktan sonra yorumlamaya çalışıyoruz. Haluk Dursun Hoca’ya ait olan “Nil’den Tuna’ya Osmanlı” kitabının tahlilini İstanbul Laleli Camii külliyesinde gerçekleştirdik. Bu verimli çalışmada emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

 

ELLİ BİN CİLT KİTAP

Kitap tahlilinden sonra kültür turuna Üsküdar’da devam eden AGD il yönetim kurulu, ülkemizin yaşayan değerlerinden Ali Haydar Haksal’ı Yedi İkilim Dergisi’nde ziyaret etti. Ziyaretin oldukça verimli geçtiğinin altını çizen, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şubesi İl Başkanı Ali Ahmet Çelik: “Medeniyetimizi ifade etmek istesek bulabileceğimiz en güzel kelime “kitap” olurdu. Bizler kitap medeniyetinin evlatlarıyız. Millet olarak okumaya ve ilme ne zaman önem verdiysek o dönemlerde dünyayı yöneten konumda olduk. Ne yaptığını ne düşündüğünü ifade eden gençlere ihtiyacımız var. Bu kültürü yaşatan isimlerden biri olan coğrafyamızın güçlü kalemlerinden Ali Haydar Haksal hocamızı ziyaret ettik. Yedi İklim Dergisi’nde elli bin cilt kitaptan oluşan muazzam bir kütüphane kurmuş. Binanın kapısından girdiğiniz zaman adeta kâğıtlardan oluşan bir dünyanın içerisinde kendinizi. Yakın tarihe dair yaşanmış birçok kıymetli anıyı hocamızdan dinleyerek istifade ettik. Bir kez daha anladık ki diline hakim olan üzerinde bulunduğu toprağa hakim olur.” ifadelerini kullandı.

 

Yedi İkilim Dergisi’nde ki söyleşinin ardından şehrin mihmandarı Aziz Mahmud Hüdayi ziyaret edildi. Çamlıca Tepesinden İstanbul Serencamı ile program nihayete erdi.