Asayiş
Giriş Tarihi : 10-10-2020 19:31   Güncelleme : 19-10-2020 11:53

HENDEK'DE NELER OLUYOR? HENDEK BELEDİYE BAŞKANI BABAOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

“BABAOĞLU, UKAMEYİ VE YARGIYI ALDATIYOR” Kargalı Hanbaba mahallesi sakinleri 3 vatandaş, 2014 seçimlerinin ardından çalışmalarına devam eden, her gittiği düğün, nişan ve eğlentilerde vatandaşların sevincine ortak olan, vatandaşlarla sarmaş dolaş olup sarılan, kucaklayan, acılarında gözyaşı döken, bu tutum ve davranışlarıyla vatandaşlarına güven aşılayan ve ilçede kimseye nasip olmayan ( BİZİM TURGUT) lakabına mazhar olan Babaoğlu hakkında SUÇ DUYURUSUNDA bulundular.

HENDEK'DE NELER OLUYOR? HENDEK BELEDİYE BAŞKANI BABAOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Kargalı mahallesi sakinlerinden Babaoğlu’na suç duyurusu

Eski Adapazarı yolu ilçemiz Kargalı mahallesinin ortasından geçmekte idi. Sonra D-100 karayolu faaliyete girmesi ile bu yol tali yol olarak kaldı. Yolun her iki yanında ikamet eden mahalle sakinleri ilçemiz 2. OSB’ye  hafriyat taşıyan ağır tonajlı kamyon ve tırların mahallelerinden geçmemesi yönünde , güzergahın değiştirilmesi talebi ile Hendek ve Sakarya Büyükşehir Belediyesine resmi ve sözlü başvurularda bulunmuşlar ve zaman zaman bazı nahoş olayların yaşandığına şahit olmuştuk.

CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA

Mahallelerinin içinden geçen yol güzergahını kullanan kamyon ve tır hafriyat araçlarının hızlı geçtiklerini, kasalarından düşen moloz ve taşlardan dolayı güvenlik sorunu yaşadıklarını, tozdan bahçeye çıkamadıklarını, yolda yaya kaldırımı olmaması nedeni ile can güvenliklerinin olmadığını söyleselerde  kaale alınmamış araçlar geçmeye devam etmişlerdi.

UKAME TOPLANDI-2011

İlerleyen süreçde mahalle sakinlerinin verdikleri dilekçe üzerinde Sapanca Güral Otel Toplantı salonunda  toplanan Büyükşehir UKAME yetkilileri 24/03/2011 tarihinde konuyu görüşmek, müzakere etmek adına toplanılmış ve yönetmelik çerçevesinde  UKAME genel kurul kararı çıkmıştı.

Çıkan karara göre; ( kargalı hanbaba köyü içerisnden geçmekte olan hafriyat kamyonlarının , alternatif güzergah yol düzenlenmesi yapılıncaya kadar bu istikameti kullanmamalarına OY BİRLİĞİ ile karar verilmiştir.)

Kararın altında imzası olan kurum ve kuruluşlar şunlardan oluşmakta.

UKAME BAŞKANI-GENEL SEKRETER YRD.-HUKUK MÜŞAVİRİ-ULAŞIM DAİRE BAŞKAN TEM-İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞK-FEN İŞLERİ DAİRE BAŞK-ZABITA DAİRE BAŞK-TOPLU TAŞIMA ŞUBE MÜDÜRÜ-TRAFİK ŞUBE MÜDÜRÜ-GARNİZON KOMUTAN TEM-İL JANDARMA KOM.TEM-İL EMNİYET MÜD.TEM-TCK 17 ŞUBE ŞEFLİĞİ-T.C.D.D. GAR MÜDÜRÜ-BOLU ULAŞ.BÖLGE MÜD.TEM-ATATÜRK HAVA LİMANI BAŞ MÜD.TEM-HENDEK BELEDİYESİ TEMSİLCİSİ   

Alınan bu karar dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu tarafından onaylanmış.

Bu karara rağmen ağır tonajlı vasıtalar geçmeye devam etmesi üzerine mahalle sakinleri tekrardan Sakarya Büyükşehir Belediye başkanlığına durumu bildirdiklerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen cevabi yazıda;  Hendek Cumhuriyet Başsavcılığına durumun intikal edildiği , soruşturmanın sürdüğü belirtilmiş.

UKAME  İKİNCİ KEZ TOPLANDI- 02/07/2020

Bu karar  üzerine Hendek Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı  UKAME’ye başvurarak kararın, ( HENDEK BELEDİYESİ ARAÇLARININ  MUAF TUTULMASI nı istemiş.  UKAME dilekçeyi incelemesinin ardından yeni bir karar alarak; “ HENDEK BELEDİYESİ HAFRİYAT KAMYONLARININ  ALTERNATİF GÜZERGAH YOL DÜZENLEMESİ YAPILINCAYA KADAR HARİÇ TUTULMASI “ yönünde  ikinci bir karar çıkartmış ve bu karar Büyükşehişr Belediye Başkanı Ekrem Yüce tarafından onaylanmış.

BABAOĞLU OLAY YERİNDE

Her iki alınan karar mahalle sakinlerine ulaştırılarak bilgi verilmiş. Yakın zaman önce Kargalı Hanbaba mahallesi güzergahını kullanan Hendek Belediyesine ait araçların geçmemesi adına bir kısım mahalle sakini toplanarak müdahalede bulunmuşlar. Bunun üzerine olay mahalline Hendek Belediye Başkanı intikal etmiş ve mahalle sakinlerinin iddialarına göre; “ ben devletim geçerim” sözü üzerine mahalle sakinleri ile belediye başkanı arasında kısa süreli de olsa yaşanan bir tartışma, belediye başkanı tarafından yargıya taşınarak şikayette bulunulmuş. 

 

HENDEK BELEDİYESİ UKAME’Yİ YANILTMAKTADIR

Kargalı Hanbaba mahallesi sakinlerinden Z.U. adlı bayan kendisi hakkında yapılan suç duyurusuna istinaden Hendek Cumhuriyet Savcılığına verdiği ifadesinde; “ olay günü bahse konu olan tartışmalar olduğunda olay mahallinde olmadığını, olayın başlanmasından sonra olay mahalline geldiğini, şahitleri olduğunu”  beyan ederek; “ Hendek Belediyesi UKAME’yi yanıltmaktadır. Zira alınan ikinci kararda  ALTERNATİF YOL YAPILINCAYA KADAR HENDEK BELEDİYE ARAÇLARININ YOLU KULLANMALARINA  izin çıkmıştı.

ALTERNATİF YOL MEVCUT, İKİNCİ KARAR  MEŞRUTİYETİNİ YİTİRMİŞTİR

Mahalle sakini Z.U. isimli bayan; “ Bugün itibarı ile bahse konu olan yerde alternatif yol yapılmış ve hizmet vermektedir. Normal yol alternatif yol kullanıldığında 3 KM mesafe uzamakta olduğundan  Hendek Belediyesi hafriyat araçları alternatif yolu  kullanmaktan imtina edip  köyümüzün içinden geçen yolu kullanmaya devam etmektedir. Bizim kamu hizmetinin yapılmasına engel olmamız söz konusu değildir. Bana iftira atılmıştır. Bana iftira atan Hendek Belediye Başkanından şikayetçiyim “  beyanında bulunarak hukuk mücadelesi başlattı.

MAHALLE SAKİNİ 3 VATANDAŞ BABAOĞLU’NDAN ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Kargalı mahallesi sakinlerinden Z.U, Y.C, ve  V.D adlı vatandaşlar Hendek Cumhuriyet Savcılığında verdikleri ifadelerinde bahse geçen olay esnasında olay yerinde olmadıklarını, olay yerine daha sonra geldiklerini buna rağmen Hendek Belediye Başkanı Babaoğlu’nun kendilerinin isimlerini vermek sureti ile sürece dahil edildiklerini anlamakta zorluk çektiklerini beyan ederek; “ bizler Babaoğlu hakkında şikayetçiyiz” diyerek başlattıkları hukuk mücadelesi devam ediyor.